۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۴
کد خبرنگار: 2300
کد خبر: 83357423
۰ نفر
شهرداری تهران:‌ گودبرداری تامین اجتماعی در نیاوران متوقف شد

تهران- ایرنا- شهردار منطقه یک تهران گفت: عملیات عمرانی در گود پرخطر منطقه نیاوران متعلق به سازمان تامین اجتماعی که بروز ناامنی، خطر و خسارت برای واحدهای مسکونی همجوار را به دنبال داشته متوقف و مالک موظف به استحکام بخشی، مقاوم سازی و پرداخت خسارت به مالکان و تامین اسکان آنان در کمتر از یک ماه شد.

سید حمید موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حضور خود در جمع ساکنان واحدهای همجوار این گود پرخطر ظهارداشت: پلاک مورد نظر متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است که قبل از دریافت مجوز صدور پروانه اقدام به گودبرداری به عمق ۲۷ متر کرده بود و این امر موجب بحرانی شدن وضعیت واحدهای مسکونی و گذر شمالی و غربی مجاور آن شده است.
وی افزود: به دلیل گودبرداری، قنات فعال این محدوده تخریب و آب در گود جمع و این امر نیز باعث حرکت خاک و ایجاد ترک در ساختمان‌های مجاور شده است.
موسوی با بیان اینکه این پلاک در حال حاضر امکان دریافت جواز ساخت ندارد تصریح کرد: براساس ضوابط مبحث ۷ مقررات ملی ساختمان عمق برداری بیش از ۲۰ متر جزو گودهای پرخطر است و اگر چه در سال‌های گذشته امکان صدور برج- باغ وجود داشته ولی به علت صدمه‌هایی که به باغ و درختان وارد می شده، این مصوبه از سوی شورای اسلامی شهر تهران باطل و امکان مجوز هیچ برج- باغی در مناطق وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده از سوی شهرداری و فرمانداری، مالک موظف به پایدارسازی و استحکام بخشی دیواره‌های گود و رفع مشکل قنات شده است ادامه داد: دستور لازم مبنی بر رفع ایرادهای فنی به پیمانکار اعلام شده تا هرچه سریع‌تر طبق زمانبندی ابلاغی نسبت به اجرای دیوار برشی حایل اقدام کند و مالک باید در کمتر از یک ماه استحکام سازی جداره‌ها را به اتمام برساند.
موسوی در خصوص درختان قطع شده این باغ نیز خاطرنشان کرد: این باغ دارای چندین اصله درخت بود که متأسفانه درختان قطع و در کمیسیون ماده ۷ جرایم قطع درخت صادر شده که تا به امروز مالک اقدام به پرداخت نکرده است و باید بر اساس نرخ جدید علاوه بر پرداخت خسارت نسبت به کاشت چند برابری درخت نیز اقدام کند.
وی حفظ جان و مال مردم را مهمترین وظیفه مدیریت شهری دانست و گفت: به نمایندگی از مدیریت شهری تهران در جمع ساکنان همجوار گود حاضر شدیم و در جلسه کمیسیون رفع خطر اعلام کردیم که به استناد بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون، مالک موظف به اسکان ساکنان واحدهای مجاور و پرداخت خسارت به آنها شده و در این زمینه نیز اعلام آمادگی کرده است؛ در غیر این صورت شهرداری و مراجع قضائی وارد عمل می‌شوند و بر اساس تأمین دلیل، رأی قضائی صادر و مالک موظف به جبران خسارت خواهد شد.
شهردار منطقه یک تهران از ساکنان این محدوده خواست تا اتمام پایدارسازی گود و اطمینان از توقف حرکات خاک که به صورت مستمر با حضور کارشناسان شهرداری منطقه یک و نظام مهندسی پایش می‌شود در منازل ساکن نشوند و ما این اطمینان را به آنان می‌دهیم تا طی یک ماه تهدید را از محله رفع کنیم.

نیاوران در شمال پایتخت واقع شده است.

تهرام/‏۹۳۵۳/‏‬ ۱۰۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =