۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۳
کد خبرنگار: 949
کد خبر: 83357414
۰ نفر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در تراز دانشگاه های اول کشور است

بیرجند - ایرنا - رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در عرصه کتابداری و پزشکی به عنوان دانشگاه موفق و نمونه عمل کرده و زیرساخت و امکانات لازم را دارد و در تراز دانشگاه‌های اول کشور در حوزه کتابخانه است.

پیام کبیری روز یکشنبه در شانزدهمین همایش ملی رئیسان کتابخانه های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیرجند به خبرنگار ایرنا افزود: وقتی منابع اطلاعاتی به روز در اختیار باشد در تصمیم سازی بالینی پزشکان تأثیرگذار است و این امر مبتنی بر شواهد پژوهشی معتبر به معنی ارائه خدمات درمانی بهتر است.

وی ادامه داد: چشم انداز این همایش توسعه خدمات، امکانات و گسترش عرضه خدمات دانشگاه برای پزشکان و پرستاران است که به ارتقای سطح سلامت کشور به طور غیرمستقیم کمک می‌کند.

وی اظهار داشت: این همایش با هدف هم اندیشی، تضارب آرا و افکار و تصمیم سازی بر اساس سیاست‌های اطلاع رسانی و کتابداری در عرصه علوم پزشکی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: توسعه زیرساخت‌های پژوهشی کتابخانه های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و ارائه خدمات بهتر در دانشگاه‌ها از دیگر اهداف این همایش است.

کبیری گفت: نخستین دوره این همایش در سال ۱۳۹۲ در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و هر ۶ ماه یکبار این همایش تکرار شد و هر سال دو گردهمایی به این شکل در دانشگاه‌هایی که در عرصه کتابخانه های خود موفقیت داشته‌اند برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: ۵۰ نفر از مدیران کتابخانه های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این همایش حضور دارند و به ارائه نظرات خود در خصوص نحوه ارتقا کیفی و کمی کتابخانه های دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور می‌پردازند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در عرصه سلامت گفت: در عرصه سلامت کشور، مجموعه‌ای از راهنماهای تصمیم گیری بالینی و درمانی و مجموعه‌ای از شواهد مورد نیاز برای تصمیم گیری بالینی پزشکان در عرصه درمان در مجموعه‌ای با عنوان «سایت کاکرین ایران» آماده شده و کاکرین یک مؤسسه غیرانتفاعی در انگلستان است که به تولید شواهد برای تصمیم گیری بالینی در دنیا می‌پردازد که در ایران هم یک شعبه دارد و تا کنون دو هزار از این شواهد به زبان فارسی ترجمه شده است.

کبیری افزود: کاکرین مربوط به همه حوزه‌های پزشکی و سلامت است و در همه رشته‌های بالینی پزشکی فعال است و دو هزار عنوان مستند ترجمه شده به زبان فارسی در این مجموعه در اختیار داریم و از یکسال قبل از سایت در کشور فعال شده و همه مردم می‌توانند از این سایت استفاده کنند.

۷۵۵۹ * ۶۰۵۴