۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83357352
۰ نفر
ثبت تصاویر یک قلاده خرس قهوه ای در مناطق حفاظت شده شفت

رشت - ایرنا - تصاویری از یک قلاده خرس قهوه ای به همراه دو توله اش در مناطق حفاظت شده شهرستان شفت ثبت شد.

رضا زمانی رئیس اداره محیط زیست شفت روز دوشنبه در این خصوص گفت : خرس قهوه ای با نام علمی Ursusaretus بزرگترین گوشتخوار ایران است که وزن آن تا ۵۰۰ کیلوگرم هم می رسد و غالبأ شب زی است.

وی افزود: خرس قهوه ای از جمله پستانداران بزرگ جثه ای است که بدلیل تخریب زیستگاه و حتی شکار غیرمجاز و اعتقادات خرافی جهت استفاده دارویی از اعضاء بدن از گونه های حمایت شده و یکی از گونه های شاخص جنگل های هیرکانی و بعنوان یک گونه چتر مطرح است.

وی خرس ها را دارای نرخ زاد و ولد پائینی دانست که بطور کلی هر یک یا دو سال یکبار تولید مثل می کنند و ادامه داد: خرس ها با خوردن حشرات از تبدیل آنها به آفت جلوگیری می کنند و همچنین با کنترل جمعیت جوندگان جلوی رشد جمعیت شان را می گیرند و نقش مهمی در تنظیم و تعادل اکوسیستم ها بعهده دارند و همچنین با توجه به اینکه بخشی از رژیم غذایی خرس ها را میوه های جنگلی تشکیل می دهد، با خوردن و دفع هسته آنها در مناطق مختلف جنگلی در پراکنش این درختان نیز کمک شایانی می کنند.

زمانی از مردم خواست با توجه به اینکه حفاظت از گونه های تنوع زیستی استان وظیفه همگان است؛ در صورت مشاهده این گونه یا سایر گونه های حیات وحش مراتب را به اداره محیط زیست اطلاع دهند.

به گفته رئیس اداره محیط زیست شفت، جریمه شکار یک قلاده خرس قهوه ای ۵۰ میلیون تومان در قانون در نظر گرفته شده است.

شهرستان شفت با دو بخش مرکزی و احمدسرگوراب، در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

اردیبهشت ماه سال گذشته نیز یک قلاده توله خرس قهوه ای توسط دوستداران حیات وحش به اداره محیط زیست شفت تحویل داده شده بود.

همچنین آذرماه سال ۱۳۹۶ دامداران منطقه خرمکش شفت گزارش کردند که دام‌های اهالی مورد حمله قرار گرفته و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان، با بررسی مسیرهای گذار و آثار ردپای حیات وحش نسبت به نصب دوربین تله‌ای "camera trape" در گشت رودخان و سیاهمزگی اقدام و با جمع آوری و بازبینی دوربین تله‌ای پس از ۱۰ روز، تصاویر و فیلم یک قلاده خرس قهوه‌ای را ثبت کردند.

۷۲۹۴/‏۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =