۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۰
کد خبرنگار: 2588
کد خبر: 83357317
۰ نفر
کشاورزی نوین نیازمند همراهی مراکز دانشگاهی است

مراغه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی مراغه با اشاره به ضرورت توسعه و بهره گیری از فناوری های جدید و شیوه های علمی در توسعه کشاورزی گفت: توسعه کشاورزی نوین نیازمند همراهی مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و اجرای اصلاح الگوی کشت در این شهرستان است.

اسماعیل کریمی اصل روز دوشنبه در نشست خبری هفته جهاد کشاورزی افزود: در راستای تحقق کشاورزی نوین و افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی، مراکز علمی و دانشگاهی می‌توانند نقش مهمی در اجرای طرح‌ها و فناوری‌های جدید در این حوزه داشته باشند.

وی ادامه داد: با وجود نیاز به همکاری و همراهی مراکز دانشگاهی این شهرستان، متاسفانه اساتید و دانشگاه‌ها خود را در محیط آموزشی محصور کرده و تمایل چندانی به اجرای طرح‌های عملی و علمی با جهاد کشاورزی ندارند.

وی اضافه کرد: افزایش ضریب دانش محوری در عرصه‌های کشاورزی و بهره گیری از ظرفیت دانشگاه‌ها، زمینه ساز توسعه بیش از پیش کشاورزی و صنایع تبدیلی در این شهرستان به عنوان قطب مهم کشاورزی در شمالغرب کشور خواهد بود.

وی گفت: برای این منظور، جهاد کشاورزی آماده برپایی مجمع مشورتی با حضور تمامی اساتید دانشگاهی در حوزه کشاوری و زراعت است.

وی با اشاره به وجود بیش از ۱۱ هزار هکتار اراضی باغی در این شهرستان افزود: به دلیل برخی مشکلات تاکنون فقط سه هزار هکتار از این اراضی به سیستم ابیاری تحت فشار به عنوان راهکاری اساسی در کشاورزی نوین تجهیز شده است.

وی ادامه داد: بیشترین مشکل پیش روی تجهیز باغات به سامانه‌های تحت فشار از جمله بارانی و قطره‌ای، وجود چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های غیرمجاز از آب های سطحی در برخی اراضی باغی است که از نظر قانونی هیچ تسهیلاتی از سوی دولت برای این باغات ارائه نخواهد شد.

وی اضافه کرد: اصلاح الگوی کشت نیز به عنوان یکی از راهکارهای اساسی در افزایش و توسعه کشاورزی در این شهرستان با نظارت جهاد کشاورزی و کارشناسان آن در حال اجرا بوده لیکن تحقق کامل آن مستلزم همراهی کشاورزان و باغداران است.

مدیر جهاد کشاورزی مراغه با اشاره به حمایت دولت از احداث گلخانه‌های کشاورزی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۲ مورد مجوز برای احداث گلخانه‌های مقیاس کوچک و زیر ۳۰۰ مترمربع و ۲ مورد مجوز نیز برای گلخانه‌های مقیاس بزرگ در این شهرستان صادر شده است.

کریمی افزود: برای توسعه کشت گلخانه‌ای در این شهرستان، سرمایه گذار برای توسعه آن در مقیاس‌های بزرگ در حال انجام بوده و امید است در سال‌های آینده سطح زیر کشت گلخانه‌ای به چهار برابر میزان فعلی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت سردخانه‌های این شهرستان در حال اشباع شدن است، ادامه داد: از ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات باغی و کشاورزی با توجه به ظرفیت تولید بیش از ۳۰۰ هزار تنی سیب در این شهرستان حمایت می‌شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه در این شهرستان با وجود تولید سالانه حدود ۲ هزار و ۸۳۰ تن عسل، صنایع مناسبی برای فرآوری این محصول غنی وجود ندارد.

وی افزود: رویکرد اساسی جهاد کشاورزی، رونق تولید با بیشترین میزان بازدهی در این بخش و تامین سبد غذایی و سلامت جامعه بوده و دولت تدبیر و امید در این راستا حرکت می‌کند.

شهرستان مراغه با بیش از ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی است.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

۷۴۸۷/‏۵۱۸