۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۲
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 83357248
۰ نفر
مطالعات ثبت جهانی هورامان در کردستان پایان یافت
منطقه هورامان

سنندج - ایرنا - مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: مطالعات ثبت جهانی هورامان در این استان پایان یافته و اکنون وارد مرحله اجرایی ساماندهی روستاها شده است.

پویا طالب نیا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اجرای ساماندهی روستاها نیاز به تشکیل کارگروه ویژه متشکل از استانداری کردستان، میراث فرهنگی، فرمانداری و بخشداری های حوزه استحفاظی دارد تا با یک مدیریت واحد کارها به بهترین شیوه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه کار ساماندهی روستاهای این منطقه به صورت نمونه در روستای دولاب انجام شده است، افزود: این طرح موفقیت آمیز بوده و برای سایر روستاها از آن می‌توان الگوبرداری کرد.

طالب نیا با اشاره به اینکه این مطالعات در قالب مردم شناسی، باستان شناسی، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی و هوار نشینی انجام شده است، یادآور شد: ساماندهی روستاها نیازمند اعتبارات ویژه است تا بلکه طی ۲ ماه آینده مدارک لازم برای تهران ارسال شود تا استان با آمادگی کامل منتظر بررسی‌های کارشناسان باشد.

بیش از ۵۰۰ اثر باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی تا اواخر دوران اسلامی در منطقه این منطقه تاریخی شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان درصدد است از خروجی این مطالعات که در راستای تدوین پرونده ثبت جهانی هورامان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلس باستان شناسی منطقه هورامانات را تهیه و تدوین کند.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: این منطقه تاریخی از جغرافیای فرهنگی و تاریخی وسیعی برخوردار بوده و به همین دلیل نیز پراکندگی آثار شناسایی شده آن در بیش از ۸۰ روستای منطقه اروامانت در شهرستان‌های سروآباد، کامیاران و سنندج است.

وی با اشاره به اینکه در بررسی‌های انجام شده توسط هیئت باستان شناسی پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامان طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ از منطقه هورامانات بیش از ۵۰۰ محوطه باستانی با ارزش شناسایی شده است، افزود: از این ۵۰۰ اثر بیش از ۱۵ مورد در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.
طالب نیا با بیان اینکه این آثار ارزشمند مربوط به دوران پارینه سنگی تا اواخر دوران اسلامی است، اظهار داشت: این آثار شامل غارهای باستانی، محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی، پل‌ها، مساجد، قلعه‌ها و اماکن خدماتی نظیر حمام‌ها و کاروانسراها است.

وی حفاظت از بافت‌ها و آثار با ارزش منطقه هورامان را در ثبت جهانی این منطقه تاثیرگذار دانست و اضافه کرد: دستورالعمل نحوه حفاظت از بافت‌های با ارزش منطقه هورامان از طریق بخشداری‌های به دهیاران روستاهای جامعه هدف ابلاغ می‌شود.
طالب نیا یادآور شد: ثبت جهانی هورامان گامی بلند برای توسعه استان است و بدون تردید با ثبت جهانی این منطقه، هورامان از حمایت‌های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می‌شود.
به گزارش ایرنا، هورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.
منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.
واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.
استان کردستان دارای یک هزار و ۵۱۹ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی است که ۸۲۸ مورد از این تعداد شامل ۷۶۳ اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، ۴۲ مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.
هم اکنون ثبت جهانی هورامان در دست بررسی است، در این راستا معاونت میراث فرهنگی و گردشگری کشور با هدف حفاظت، مرمت و بازسازی بافت‌های باارزش این منطقه پایگاهی به نام پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامانات ایجاد کرده است که در شهر هورامان تخت، روستای پالنگان و یکی از روستاهای سنندج یک نمایندگی از این پایگاه دایر شده است.
شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان و بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

۷۳۴۹/‌۹۱۰۲
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =