استاندار آذربایجان شرقی: ۳۳۰ کیلومتر  لایروبی رودخانه ها نقش مهمی در احیای دریاچه ارومیه داشت

تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی از اجرای موفق نهضت لایروبی رودخانه‌ها در استان خبر داد و گفت: بارش رحمت الهی نقش مهمی در بهبود وضعیت دریاچه ارومیه دارد؛ اما نباید نقش اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌های اجرایی به ویژه لایروبی ۳۳۰ کیلومتر از بستر رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه را نادیده گرفت.

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز دوشنبه در نشست اعضای شورای اسلامی استان با وی، با اشاره به بارش‌های ابتدای سال جاری و بهبود نسبی وضع دریاچه ارومیه، اظهار کرد: برخی از اقدامات انجام شده مانند لایروبی مسیر رودخانه‌ها موجب شد که بارش‌ها تبدیل به رواناب شده و به بستر دریاچه هدایت شود.
وی افزود: در سال ۹۱ نیز بارش‌هایی مشابه سال ۹۸ در استان رخ داد؛ اما تراز آبی دریاچه با وجود بارش‌ها کاهش یافته بود که علت آن، عدم لای‌روبی رودخانه‌ها و انجام ندادن اقدامات تخصصی برای هدایت آب‌ها به سمت دریاچه بود.
پورمحمدی وجود شوراهای قوی و متخصص در شهرها و روستاها را زمینه‌ساز رفع مشکلات و کاستی‌ها دانست و ادامه داد: شوراهای اسلامی شهر و روستا، بهترین ابزار طرح مشخص و جزئی مشکلات است و این شوراها باید تمام مسائل را به صورت ملموس و دقیق، بررسی و بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کنند.
استاندار آذربایجان شرقی بیان کرد: بر این باور هستیم که شوراها، مهمترین نمود و مصداق دموکراسی و مردم‌سالاری هستند و باید از ظرفیت این نهاد مردمی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بیش از پیش استفاده کرد.
پورمحمدی با اشاره به کاهش سهم جمعیتی و همچنین کاهش نرخ بیکاری استان، عنوان کرد: دلیل این موضوع، مهاجرت جوانان و جمعیت فعال استان برای یافتن کار است.
وی با بیان اینکه همه با هم باید برای پیشرفت استان، دست در دست هم دهیم، عنوان کرد: تمام مدیران باید با همراهی مردم و بخصوص بخش خصوصی، سرعت عمل را برای حرکت در مسیر توسعه، بیشتر کرده و در این مسیر از ظرفیت شوراها نیز استفاده کنند.
وی همچنین با تاکید بر استفاده از توان خیران در بخش‌های مختلف، اضافه کرد: کار خیر، فقط مدرسه و مسجدسازی نیست و انتظار داریم خیران در بخش‌هایی همچون راه‌سازی و طرح‌های عمرانی نیز کمک کار دولت باشند.
پورمحمدی همچنین در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه امسال نیز نسبت به سوءاستفاده از امکانات دولتی به نفع اشخاص و جریان‌ها هشدار داد و از اعضای شوراهای اسلامی خواست به هیچ عنوان اجازه بهره‌برداری از امکانات دولتی و شهرداری‌ها را در انتخابات ندهند.

۳۰۹۳/‏۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =