۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۸
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 83357185
۰ نفر
فرسایش خاک در کشور از میانگین جهانی بالاتر است

قزوین - ایرنا - معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: به اعتقاد برخی کارشناسان، میزان فرسایش خاک در کشور بین ۱۵ تا ۱۶ تن در هر هکتار بوده که از میانگین جهانی بالاتر است.

علی مراد اکبری روز دوشنبه در حاشیه بازدید از یک طرح آبیاری تحت فشار در شهرستان آبیک به خبرنگار ایرنا گفت: دولت در برنامه ششم توسعه موظف شده تا سالانه ۵۰۰ هزار هکتار از خاک‌های کشاورزی را بهبود بخشیده و از فرسایش آن جلوگیری کند.

وی افزود: بیستم خرداد سال ۹۸ نیز قانون حفاظت از خاک به رئیس جمهوری ابلاغ شد و بر اساس آن دولت موظف است برنامه‌های لازم را برای صیانت از خاک به عمل آورد.

اکبری با بیان اینکه خاک در کشور ایران مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: همه مسئولان کشور باید تلاش کنند تا جایگاه خاک در کشور احیا شده و از فرسایش آن جلوگیری به عمل آید.

این مسئول همچنین تاکید کرد: دولت تلاش می‌کند تا از فرسایش خاک‌های زراعی و غیر زراعی جلوگیری کرده و از خروج هرگونه خاک از کشور مگر در موارد صنعتی ممانعت به عمل آورد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر خروج خاک زراعی از کشور، تصریح کرد: تاکنون حتی یک مورد خروج خاک زراعی از کشور گزارش نشده و کلیپ‌های منتشر شده در فضای مجازی مربوط به خاک صنعتی است.

اکبری خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۹۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در کشور آجر شده که در طول عمر نظام جمهوری اسلامی بی سابقه است و دولت همواره در این راستا اقدامات خوبی در کارنامه خود دارد.

۹۹۲۵ *۶۱۰۱