۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۲
کد خبرنگار: 1824
کد خبر: 83357114
۰ نفر
یکصد روستایی قلعه گنج صاحب شناسنامه شدند

جیرفت - ایرنا -  پس از پیگیری های مسئولان شهرستان قلعه گنج از نماینده مردم این منطقه در مجلس گرفته تا فرماندار و دیگر متولیان امر بالاخره با مصوبه شورای تامین طی یک سال گذشته برای یکصد نفر از افراد بالای یکسال و گاها مسن روستاهای دور افتاده این شهرستان شناسنامه صادر شد.

به گزارش ایرنا، یکی از مهمترین مشکلات مردم در روستاهای دورافتاده قلعه گنج وجود افرادی است که به دلایل مختلف، بدون شناسنامه و اسناد هویتی مانده‌اند که اتفاقاً بیشتر این افراد بر اثر فقر، تنگدستی و نا آگاهی اقدام به ثبت شناسنامه نکرده و حالا بدون داشتن اسناد هویتی و شناسنامه به سختی، روزگار می‌گذراندند و به تبع آنها فرزندانشان هم از تحصیل و امورات زندگی عقب مانده بودند.
ثبت نشدن قانونی ازدواج، چالش‌های بی پایان در انجام ساده‌ترین امور اداری و البته برخوردار نبودن از یارانه نقدی، از مهمترین مسائل و مشکلاتی بود که افرادِ بدون شناسنامه در این شهرستان با آنها مواجه بودند.

بی بهره ماندن این افراد نیازمند از یارانه که با حیات آنان گره خورده بود موجب گردید که برای رفع این معضل مسدولان پای کار بیایند.

افراد بدون شناسنامه ساکن روستاهای دور افتاده‌اند
فرماندار قلعه گنج گفت: طی یکسال گذشته در این شهرستان به یکصد نفر از افراد بدون شناسنامه و بالای یکسال شناسنامه و اسناد هویتی تعلق گرفت که بیشتر این افراد ساکن روستاهای دور افتاده شهرستان قلعه گنج هستند.

عطا ناوکی افزود: ثبت احوال به عنوان یک دستگاه حاکمیتی وابسته به وزارت کشور بر اساس قوانین حکومتی، وظیفه برنامه ریزی، هدایت، حمایت و نظارت بر اسناد هویتی در چارچوب وظایف تعیین شده را بر عهده دارد و در راستای اجرای بند (د) ماده ۴۶ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه و استمرار در برنامه ششم توسعه و مصوبه شورای عالی اداری ابلاغ ریاست جمهوری مبنی بر رعایت حقوق شهروندی و تکریم مردم، شناسایی افراد بدون شناسنامه در دستور کار قرار گرفت و شناسنامه‌های آنان صادر شد.
وی ادامه داد: پس از اینکه این افراد در روستاهای شهرستان قلعه گنج شناسایی شدند مشکلات اسناد هویتی آنها مورد پیگیری قرار گرفت و نماینده مردم پیگیری‌ها و تلاش‌هایی را در این خصوص انجام داد و نهادهای امنیتی هم همکاری لازم را با ما در رابطه با حل مساله این افراد انجام دادند.

رئیس شورای تأمین قلعه گنج عنوان کرد: اداره کل ثبت احوال استان کرمان و مسئولان و کارکنان اداره ثبت احوال قلعه گنج نیز با حضور در روستاها اقدامات اولیه و بررسی‌های لازم را انجام دادند و تابعیت این افراد از دستگاه‌های امنیتی و انتظامی مورد تائید قرار گرفت.

ناوکی تصریح کرد: بنا به مصوبه شورای تأمین شهرستان و موافقت آنها مشخصات افراد بدون شناسنامه در سامانه ثبت احوال ثبت و شناسنامه‌های آنها صادر شد.

۷۰ ساله‌هایی که هویت دار شدند

رئیس اداره ثبت احوال قلعه گنج نیز گفت: تمامی این افراد فاقد شناسنامه در قالب طرح ده گردشی اداره ثبت احوال که ماهیانه در روستاهای این شهرستان انجام می‌شود شناسایی شدند و در بین آنها یک فرد ۶۵ ساله و ۷۰ ساله هم وجود داشت.

جواد اقتدار نژاد افزود: بیش از ۱۵ نفر آنها سند ثبت وقایع نداشتند و فرزندانشان هم به تبع آنها سند نداشتند و مجموعاً ۳۰ نفر بودند.

وی ادامه داد: فرزندان آنها بزرگ بوده و حتی ازدواج هم کرده بودند اما مابقی افراد، سند ثبت وقایع داشتند و جلد شناسنامه به آنها تحویل داده شد.
اقتدار نژاد افزود: فرآیند شناسنامه دار کردن برخی از این افراد که فاقد سند سجلی نیز بودند حدود ۲ یا سه سال به طول انجامید.

نرخ موالید در شهرستان قلعه گنج طی ۶ ماهه گذشته رشد داشته و ماهیانه ۲۰۰ نفر در این شهرستان متولد می‌شوند اما برخی از مردم شهرستان همچنان به ثبت اموات خود اقدام نمی‌کنند.

مرکز شهرستان قلعه گنج در ۴۲۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

۹۸۷۵/۷۴۲۹/ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =