۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83357095
۰ نفر
۴۴ درصد جامعه هدف جنوب کرمان در طرح ملی کنترل فشار خون شرکت کردند

جیرفت - ایرنا - دبیر ستاد اجرایی کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از مشارکت ۴۴ درصدی جامعه هدف طرح ملی کنترل فشار خون بالا در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد.

علی اصغر خیرخواه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای آغاز طرح کنترل فشار خون تاکنون ۱۲۷ هزار و ۵۶۹ نفر موفق به سنجش و آموزش فشار خون و ثبت و تکمیل پرسشنامه شده اند.

وی بیان کرد: مرحله نخست این طرح که اطلاع رسانی و آگاه سازی بود از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شد و اجرای مرحله دوم نیز تا ۱۵ تیرماه برای سه گروه حساس جامعه از جمله افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی به عنوان گروههای پر خطر جامعه ادامه دارد.

وی ادامه داد: جمعیت بالای ۳۰ سال و همچنین زنان باردار در هر رده سنی و بیماران کلیوی که دچار افزایش فشار خون هستند، جامعه هدف طرح کنترل فشار خون را تشکیل می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اظهار داشت: غربالگری فشارخون افراد در جنوب کرمان با فعالیت ۵۱۹ مرکز خدمات، پایگاه سلامت، خانه بهداشت و ۵۰ پایگاه سیار طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در حال اجرا است.

وی آمار واجدان شرایط شرکت در طرح کنترل فشار خون در جنوب کرمان را بیش از ۲۹۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: آمارها نشان داده که در این طرح و تا امروز، بیش از ۱۲ درصد از جمعیت غربالگری شده، مبتلا به فشارخون بالا هستند و غربالگری تا پایان طرح ادامه دارد.

خیرخواه با بیان اینکه طرح ملی کنترل فشار خون برای خانوارها به صورت رایگان اجرا می شود اظهار داشت: این بیماری خاموش است زیرا ۴۰ درصد افراد مبتلا از بیماری خود مطلع نیستند و درمان نشدن این افراد موجب مرگ و میر و معلولیت ناشی از سکته می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مستقل از مرکز استان کرمان هفت شهرستان جنوبی را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.

۷۴۵۰/۷۴۲۹/‌۳۰۲۹/ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =