حل مشکلات زهکش دشت الله آباد قزوین نیازمند کارشناسی بیشتر است

قزوین – ایرنا – معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: حل مشکلات زهکش دشت الله آباد قزوین نیازمند کارشناسی بیشتر و تشکیل جلسه با حضور استان های قزوین، البرز و قم است.

علیمراد اکبری روز دوشنبه در بازدید از زهکش شوره زار دشت الله آباد قزوین اظهار داشت: نظرات متفاوتی درباره زهکشی شوره زار و تأثیرات آن بر اراضی همجوار وجود دارد و لازم است که کارشناسی بیشتری در این رابطه و تأثیرات آن انجام شود.
وی اضافه کرد: زهکشی کار بسیار تخصصی و حرفه‌ای بوده و حل مشکلات ناشی از اجرا و نحوه مطالعات بر آن نیازمند بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهیان و مشاوران قوی و توانمند است.
معاون وزیر افزود: می‌توان یک نشست بین معاونان عمرانی استانداری‌های قم، البرز و قزوین برای بررسی این زهکش برگزار کرده و برای حل مشکلات و معضلات آن اقدام کرد.
وی ادامه داد: همچنین می‌توان از آرای مشاور سوم نیز در این طرح بهره گرفت تا با بررسی تمام ابعاد برای رفع مشکلات زهکش شوره زار دشت الله آباد اقدام شود.
زهکش دشت الله آباد در سال ۸۸ به طول ۴۰ کیلومتر و وسعت محدوده ۳۲ هزار هکتار در شهرستان آبیک توسط جهاد کشاورزی احداث شد.
هدف از احداث زهکش جلوگیری از نفوذ شوری آب به اراضی بالا دستی بوده است ولی هم اینک شرکت آب منطقه‌ای و محیط زیست به دلیل خروج آب از استان مخالف اجرای آن هستند.
همچنین فروکش کردن آب دشت الله آباد و برجای ماندن حجم بالایی از نمک زار موجب شده است تا استان‌های قم و البرز برای انتقال شوری آب به اراضی این استان‌ها اعتراض داشته باشند.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی برای بازدید و افتتاح چند طرح کشاورزی روز دوشنبه به استان قزوین سفر کرده است.

۶۱۰۱*۹۹۲۵