۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۵
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 83357001
۰ نفر
ترامپ رسانه‌های آزاد را دشمن می‌داند

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا تمامی رسانه های آمریکایی به جز فاکس نیوز را دشمن می داند او بارها به رسانه های مستقل آمریکایی حمله کرده و اخبار آنها را فیک نیوز (خبر دروغ) نامیده است.

مخالفت دونالد ترامپ با رسانه‌های آزاد موضوع تازه ای نیست او پیش از رسیدن به ریاست جمهوری و در مبارزات انتخاباتی خود رسانه‌های مستقل و مهم آمریکایی را فیک نیوز نامید و اصرار داشت که مواضعش را از طریق توییترش اعلام کند، تنها رسانه‌ای که ترامپ به رسمیت می‌شناسد فاکس نیوز، رسانه تندروهای جمهوری خواه است.

ترامپ اغلب مقالاتی را که به انتقاد از او پرداخته یا اطلاعاتی منفی درباره او منتشر می‌کنند، خبر جعلی توصیف کرده و از دسته‌ای از رسانه‌ها به عنوان دشمن مردم آمریکا یاد کرده است.

او در سخنرانی خود در برابر هوادارانش در ایالت پنسیلوانیا برای چندمین بار از رسانه‌ها انتقاد کرده و گزارش‌های خبرنگاران را نفرت انگیز نامید. ترامپ گفت: «چه بر سر رسانه‌های آزاد آمده است؟ رپورتاژ های صادقانه کجا رفته‌اند؟ آنها گزارش نمی‌دهند. آنها حکایاتی خیالی را سرهم بندی می‌کنند.»

او اخیراً روزنامه نیویورک تایمز را به دلیل انتشار گزارشی به خیانت متهم کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در یک توییت روزنامه نیویورک تایمز را به خاطر انتشار گزارشی درباره تشدید حملات سایبری آمریکا علیه روسیه به خیانت متهم کرده و از آن به عنوان خیانت بزرگ مجازی نام برده است.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته است که آمریکا حملاتی را به شبکه برق‌رسانی روسیه انجام داده که هدف آنها هشدار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بوده است. این روزنامه به نقل از یکی از کارکنان دولت آمریکا که نامش فاش نشده نوشته که آمریکا با این اقدام به کارگیری یک سلاح سایبری تهدیدآمیز را به نمایش گذاشته است. به گفته همین منبع این اقدام هم‌چنین واکنشی به حملات هکرهای روسی و کارزارهای ضداطلاعاتی آنهاست.

ترامپ این گزارش را بهانه‌ای برای حمله به رسانه‌های منتقد کرد و در توییتی با عنوان رسانه‌های فاسد ما نوشت که آن‌ها هرچه بخواهند بدون کم‌ترین نگرانی از پیامده‌های آن می‌نویسند. او رسانه‌های منتقد سیاست‌های کاخ سفید را بزدل و دشمنان مردم نامید.

البته در این میان واشنگتن پست نیز از این حملات بی نصیب نماند و ترامپ در پیام توییتری خود نوشت: «نیویورک تایمز و واشنگتن پست مایه شرمساری آمریکا هستند. باید در این رابطه نظرسنجی صورت بگیرد که کدام یک از این ۲ روزنامه به دور از صداقت و فریبکارتر است؛ نیویورک تایمز ناکارآمد یا واشنگتن پست! خبر خوش آنکه در پایان ۶ سال و بعد از اینکه آمریکا دوباره باعظمت شد و من کاخ سفید زیبا را ترک کردم (به نظر شما آیا مطالبه مردم این خواهد بود که بیش از این باقی بمانم؟)، هر ۲ این روزنامه‌های وحشتناک ورشکسته خواهند شد و برای همیشه کنار خواهند رفت!»

در مرداد ماه سال گذشته پس از فراخوان روزنامه بوستون گلوب، بیش از ۳۵۰ رسانه آمریکایی سرمقاله خود را به مقابله با حملات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، به مطبوعات منتقد اختصاص دادند.

روزنامه بوستون گلوب در یادداشتی تحت عنوان «روزنامه‌نگاران دشمن نیستند» نوشت: «جایگزین کردن رسانه آزاد با رسانه‌های دولتی همیشه اولویت اول برای هر رژیم فاسدی است که قصد دارد کنترل یک کشور را به دست بگیرد.»

نیویورک تایمز نیز پس از این فراخوان در سرمقاله خود در این مورد نوشت: «اصرار به اینکه، حقایقی که دوست ندارید اخبار جعلی هستند، شریان حیاتی دموکراسی را با خطر مواجه می‌کند؛ و دشمن مردم نامیدن خبرنگاران نیز بی‌شک امری خطرناک است.»

روزنامه «کانزاس سیتی استار» در انتقادات خود پا را فراتر گذاشت و دشمن نامیدن گروهی از مطبوعات از سوی دونالد ترامپ را «حرکتی راهبردی» توصیف کرد و آن را با استراتژی دیکتاتورهایی مانند جوزف استالین برای انگ زدن به منتقدان مقایسه کرد.

اما همچنان ترامپ حملات خود را به رسانه‌های آزاد ادامه می‌دهد و آنها را تهدید می‌کند. این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز آمریکا در زمینه آزادی مطبوعات به رتبه چهل و پنجم جهان تنزل پیدا کرده است.

براساس گزارشی که روزنامه واشنگتن پست با استناد بر گزارش این سازمان تهیه کرده است، فقدان تعهد دولت آمریکا در قبال یکی از با ارزش ترین اصول دمکراسی علت اصلی وخیم‌تر شدن وضعیت اصحاب رسانه در این کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =