۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۸
کد خبرنگار: 2050
کد خبر: 83356978
۰ نفر
۲۲۰ تن بذر اصلاح شده لوبیا در کشور توزیع شد

خمین - ایرنا - مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا در خمین گفت: ۲۲۰ تن بذر لوبیای فرآوری شده این شهرستان برای کشت بهاره در ۱۸ استان تولید کننده لوبیای کشور توزیع شد.

«ابراهیم کمانکش» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این بذرها در طبقات گواهی شده رده بذرهای مادری و پرورشی است که در ارقام لوبیای سفید و قرمز و چهار رقم چیتی تولید شده است.

وی اظهار داشت: ۴۰ درصد بذرهای تولیدی بین بهره برداران لوبیای استان مرکزی توزیع شده و در اختیار کشاورزان لوبیا کار پیشرو قرار گرفته است.

مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا درخمین افزود: بذرهای توزیع شده از فرآوری و اصلاح ۲۶۵ تن بذر استان مرکزی در مناطق لوبیا خیز خمین، اراک، خنداب و شازند در ۲ کارگاه بوجاری و دستچین تحت نظر شرکت دانش بنیان خمین به دست آمده است.

کمانکش ادامه داد: سطح زیر کشت لوبیای کشور ۱۲۰ هزار هکت ر است و هر یک هزار کیلو بذر اصلاح شده برای یک هکتار اراضی زیر کشت کاربرد دارد.

مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا درخمین گفت: سه شرکت در کشور تولید کننده بذر اصلاح شده لوبیا هستند اما تولید این واحدها ناچیز است.

وی گفت: بذرهای اصلاحی و فرآوری شده خمین و ۲ شرکت دیگر در زنجان و لرستان نمی‌تواند تمامی نیاز کشور در این زمینه پاسخ دهند و تولید بذر این مراکز برای کمتر از پنج درصد سطح زیر کشت لوبیای سراسر کشور است.

کمانکش بیان کرد: به منظور پوشش به زراعی یک سوم سطح زیر کشت سالانه لوبیای کشور بیش از پنج هزار تن بذر اصلاح شده نیاز است.

وی عنوان کرد: بذرهای اصلاح شده تولیدی در خمین از ۹۰ هکتار زمین‌های زیر کشت استان در خمین، شازند و خنداب برداشت شده و با فرآوری این محصولات، لیبر گذاری شده است.

مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا در خمین افزود: ارقام اصلاحی لوبیا در استان مرکزی در محصول لوبیای چیتی شامل کوشا، صدری، غفار و صالح و ارقام لوبیا قرمز یاقوت و اختر و لوبیا سفید درسا و پاک است که در این مناطق کشت و تولید و فرآیند فرآوری آن در خمین می‌باشد.

کمانکش یادآور شد: نخستین بار در کشور مجوز تولید بذر گواهی شده لوبیا در سال ۸۹ به خمین داده شد و فعالیت این شرکت تولیدی از سال ۹۰ کلید خورد.

وی اظهار داشت: این شرکت در سال ۹۴ دانش بنیان و دارای مجوز از پارک علم و فناوری استان مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد.

مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا درخمین بیان کرد: این شرکت دانش بنیان هسته اولیه بذر را از چهار ایستگاه تحقیقات لوبیا در سراسر کشور تهیه کرده و در مزارع پرورشی استان تکثیر می‌کند و پس از آن بذر اصلاحی را فرآوری و روانه بازار می‌کند.

کمانکش گفت: بذرهای اصلاحی این شرکت نسبت به نمونه بذر دیگر انواع لوبیا مزایایی چون مقاومت به خشکی، آفات و بهره وری بیشتر در سطح دارند و در مجموع با توجه به تنش‌های آبی سال‌های اخیر رقابت پذیری در تولید را بالا می‌برند.

وی بیان کرد: به دلیل قیمت بالای لوبیا فرآوری این محصول نیاز به سرمایه در گردش و نقدینگی دارد که می‌طلبد تسهیلات ارزان قیمت به دور از قوانین پیچیده پرداخت شود.

مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا درخمین تاکید کرد: ایران رکوردار تولید کننده حبوبات آبی در جهان است و می‌طلبد دولت حمایت بیشتری از تولید کننده حبوبات آبی داشته باشد و از واردات حبوبات جلوگیری کند.

شهرستان خمین قطب کشت لوبیا به عنوان مهمترین گروه حبوبات آبی کشور است و پارسال هفت هزار و ۴۰۰ تن لوبیا در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شد.

/‌۶۰۱۳/‌۷۲۷۷