۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۵
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83356790
۰ نفر
۱۰۰ روستای استان قزوین با پدیده رانش زمین رو به رو هستند

قزوین - ایرنا - مدیریت بحران استانداری قزوین مساله رانش زمین در منطقه الموت را جدی دانست و گفت: حدود ۱۰۰ روستای استان با این پدیده رو به رو هستند که بیش از ۹۰ درصد آنها در بخش رودبار الموت شرقی و غربی واقع شده اند.

قدرت الله مهدیخانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشتر نگرانی ما در این بخش هنگام بهار و پاییز و در مواقع بارش‌ها، به خصوص بارش‌های شدید است که بر این مساله شدت می بخشد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته تنها معدودی از روستاهای این منطقه از جمله وشته، زرآباد و اوانک با این پدیده روبه رو بودند اما متأسفانه در حال حاضر بسیاری از روستاهای این بخش‌ها با پدیده رانش مواجه هستند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین مهمترین علت وقوع رانش در اراضی روستاهای بخش رودبار الموت را آبیاری غلط کشاورزان آن دانست و یادآور شد: آبیاری غرقابی، به خصوص در دامنه شیب کوهپایه‌ها باعث شده تا شدت رانش افزایش یابد.

مهدیخانی اضافه کرد: آموزش یکی از راهکارهای جلوگیری و مقابله با رانش است که در این رابطه جهاد کشاورزی می‌تواند ضمن ارائه آموزش‌های لازم در خصوص نحوه آبیاری‌ها به کشاورزان، در رفع و کاهش این پدیده گام‌های اساسی بردارد.

مدیریت بحران استانداری قزوین ادامه داد: خوشبختانه پدیده رانش در اطراف روستاهای قزوین، خطر و تهدیدی جدی برای روستاییان محسوب نمی‌شود اما باید با پیشگیری به موقع و اقدامات لازم از گسترش آن در اراضی منطقه جلوگیری کنیم.

۸۰۵۴* ۶۱۰۱