سایت «وی کاپیتال» سرمایه بانه ای ها را به تاراج برد

سنندج - ایرنا - سایت سرمایه گذاری «وی کاپیتال» با عضو گیری هزاران نفر در بانه و جذب سرمایه آنان و وعده پرداخت سودهای کلان و وسوسه انگیز، سرمایه زیادی از مردم این شهرستان را به تاراج برد و از دسترس خارج شد.

سایت سرمایه گذاری وی کاپیتال یک سایت سرمایه گذاری کانادایی است که مدتی قبل توسط افرادی فعالیت خود را در بانه آغاز کرد و جمع زیادی جذب این سایت سرمایه گذاری شدند عده‌ای از طریق این سایت پول‌های کلانی به دست آوردند افرادی نیز سرمایه‌های خود را از دست دادند آنچه که عیان است اینکه این شرکت هرمی، سرمایه بسیاری از مردم شهرستان را به تاراج برده و مالباختگان زیادی اینک در بهت و حیرت از دست دادن سرمایه‌هایشان فرو رفته‌اند.

لیدرها از بسته شدن سایت شرکت اطلاع داشتند

برخی اعضای این شرکت می‌گویند: کانال تلگرامی که مخصوص لیدرهای این شرکت بود شانزدهم اردیبهشت اعلام کرد این سایت به زودی حذف می‌شود لذا به زیر مجموعه‌های خود اعلام کنید سرمایه‌های خود را از این شرکت خارج کنند، البته لیدرها سرمایه‌های خود را خارج کردند اما این موضوع را به زیر مجموعه‌های خود اعلام نکردند و همچنان به عضو گیری ادامه دادند.

به گفته برخی مالباختگان این شرکت، سود دهی بالا برای لیدرها و سرشاخه‌های اصلی بود و آنها قربانی وعده‌های بی تحقق سر شاخه‌های بالاتر از خود شده‌اند.

سود دهی بالا وعده عضویت در سایت‌های هرمی

در سایت شرکت های هرمی، سرمایه گذاری افراد جدید باعث سود بردن اعضای قدیمی می شود و همیشه باید افرادی جدید جذب شوند تا قدیمی ها سود بیشتری عایدشان شود و زمانی که طرح سودهی نداشته باشد، شرکت ناپدید می‌شود به همین دلیل این شرکت‌ها سودهای کلانی را به افراد پیشنهاد می‌دهند همین موضوع باعث می‌شود افراد زیادی طمع کرده و جذب شوند غافل از اینکه این نوع شرکت ها تنها برای چند ماه سود قابل توجه از همان مبلغ سرمایه گذاری خود فرد به او می پردازند و سرمایه اصلی را با خود برده و ناپدید می شوند.

این سایت‌ها مخاطبین خود را به خوبی می‌شناسند و بیشتر در کشورها و یا شهرهای که اقتصادی ضعیفی دارند مخاطب جذب می‌کنند و پرداخت سودهای غیر قابل باوری را به مردم وعده می‌دهند که می‌تواند هر فردی را وسوسه کند.

البته سود دهی این سایت بر اساس سرمایه بوده نه عضویت زیر مجموعه افراد به دلیل سود دهی وسوسه انگیر بودن جذب شده اند و عضویت بیشترشان از طریق آشنایان و نزدیکان خانوادگی به عنوان اعضای قدیمی انجام شده است.

عضویت از طریق آشنایان نزدیک

«اوین رسولی» یکی از مالباختگان سایت وی کاپیتال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از طریق یکی از آشنایان که پیشتر در این سایت سرمایه گذاری کرده بود و سود خوبی هم دریافت می کرد با سایت آشنا شدم.

وی افزود: با خواهرم تمام سرمایه مان که ۱۵ میلیون تومان بود در این سایت سرمایه گذاری کردیم اما با گذشت حدود ۴۰ روز از سرمایه گذاری، سودی به حساب ما واریز نشد وقتی به محل شرکت مراجعه کردیم با بسته شدن در و متواری شدن متولیان، سرمایه ما نیز از بین رفت.

رسولی اظهار داشت: من اطلاعی از این سایت نداشتم اما به گفته سرشاخه‌ها این سایت ۲ برابر سرمایه جذب کرده سود دهی داشته که بر اساس فرمول خاص به اعضای قدیمی پرداخت می‌شده است.

سرمایه گذاری ۶۰ میلیون تومانی

زانیار نیز یکی دیگر از مالباختگان این شرکت می گوید: یکی از دوستان نزدیکم این سایت را به من معرفی کرد و با توجه به اعتمادی که به او داشتم ۶۰ میلیون تومان پس اندازم را در این شرکت سرمایه گذاری کردم

وی افزود: برای ورود به این سایت ابتدا یک اکانت ۶۰۰ دلاری با یکی از دوستان ایجاد کردیم بعد از مدتی سود دهی اکانت دیگری اضافه کردم و به این روش سودهی ام بالا رفت.

زانیار اظهار داشت: قبل از بسته شدن بخشی از سود را برداشت کردم اما از ۱۰ روز قبل هیچکدام از اعضای این سایت نتوانسته اند سودشان را برداشت کنند سایت باز بود اما انتقال پول انجام نمی‌شد.

وی ادامه داد: چهار روز قبل سایت به کلی بسته و از دسترس خارج شد و در آخرین پیام نوشته بود اینجا جای ایرانی ها نیست.

زانیار گفت: تمام زیر مجموعه‌های من اعضای خانواده ام بودند در این سایت مانند سایت‌های هرمی بالا نیاز به عضو گیری نداشت بلکه پورسانت و سود بستگی به میزان سرمایه اعضا داشت.

وی با بیان اینکه از سرشاخه‌های اصلی این سایت اطلاعی در دست نیست، افزود: برخی ادعا می‌کنند این سایت در کانادا اداره می‌شود اما به نظر می‌رسد سایت در ایران بوده و اعضای اصلی نیز در ایران هستند.

این مالباخته اظهار داشت: کمترین مبلغی سرمایه گذاری ۲۰ دلار بود که سود دهی از ۲۰ دلار تا ۴۹۹ دلار یک و نیم درصد و تایم روزهای کاری ۱۶ روز در ماه بود در واقع به ازای ۱۰۰ دلار سرمایه گذاری روزانه یک و نیم دلار به حساب فرد واریز می‌شد.

وی ادامه داد: سود ۴۹۹ دلار روزانه هفت و نیم دلار بود و ۱۶ روز کار اتمام یک دوره کاری بود و سود دهی از ۵۰۰ دلار تا ۴۹۹۹ دلار یک و هشت دهم درصد با باز پرداخت ۲۴ روزه بود.

زانیار یادآور شد: یک هزار دلار در یک روز ۱۸ دلار سود آوری داشت و پنج هزار دلار روزانه ۲ و نیم درصد سود دهی یعنی ۱۰۰ دلار و دوره کاری آن ۳۲ روز بود که هر روز پورسانت به حساب و کیف پول اینترنتی فرد واریز می‌شد.

نقش لیدرهای اصلی

یکی از سرشاخه‌های اصلی این سایت در یکی از کانال‌های تلگرامی گفته بود از طریق یکی از دوستانش که اهل مشهد است با این سایت آشنا شده و در بانه اقدام به عضو گیری کرده است.

این سرشاخه قبلاً یکی از فعالان یونیک فاینانس بود که از طریق کیف پولش توسط صاحبان وی کاپیتال شناسایی شده و به واسطه یونیک با این فرد در مشهد ارتباط داشته است و پس از تماس به او می‌گویند تو می‌توانی به عنوان لیدری وی کاپیتال معرفی شوی و در نهایت سایت سرمایه مردم را می برد و تو نیز سهم قابل توجهی دریافت خواهی کرد.

این فرد با وجود آگاهی از این موضوع اقدام به تبلیغ و عضو گیری در بانه می‌کند و بر اساس آمارهای ارائه شده از طریق لیدرها بیش از ۷۰ درصد سرمایه سایت وی کاپیتال از بانه تامین شده و افرادی هم از دیگر شهرها عضو این سایت شده اند.

این فرد چند شب پیش در فضای مجازی عضویتش را در یونیک فاینانس تایید کرد و در این باره گفت: بعد از اینکه افرادی از یونیک فاینانس زندانی شدند وی نیز از فعالیت در نت فورک خودداری کرده البته برای این سایت تبلیغ نکرده تنها عضو آن بوده است.

یکی دیگر از لیدرهای اصلی این سایت که اهل بانه است اکنون در یکی از شهرهای اقلیم کردستان عراق زندگی می‌کند و به کمک یکی از دوستانش اقدام به عضو گیری برای سایت وی کاپیتال می کرد.

منابع محلی می گویند: این سایت در بانه بیش از ۱۰۰ لیدر (سرشاخه اصلی) داشته و بیش از ۵۰ هزار نفر جذب سایت شده اند و از چند روز قبل بسیاری از لیدرها به مکان‌های نامعلومی متواری شده و کسانی که سرمایه‌های خود را در اختیار آنها گذاشته و اعتماد کرده اند اینک مالباخته شده اند.

تجمع مالباختگان

در روزهای گذشته حدود ۳۰۰ نفر از مالباختگان این سایت مقابل منزل یکی از لیدرهای اصلی تجمع کرده بودند که با پادرمیانی اعضای شورای اسلامی بانه و دخالت پلیس محل را ترک کردند البته برخی از این افراد می گویند پدر این لیدر وعده داده سرمایه‌های مردم را پس دهد.

دادستان عمومی و انقلاب بانه گفت: دستگاه قضایی این شهرستان آمادگی دارد تا در صورت ارجاع دادخواست و طرح شکایت شهروندان به ویژه افراد مالباخته در جریان کلاهبرداری کلان شرکت هرمی موسوم به " way capital" در چارچوب قانون موضوع را پیگیری کند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بانه، سعید اسکندری اظهار داشت: مالباختگان این کلاهبرداری می‌توانند شکایات خود را در قالب دادخواست رسمی تنظیم و آن را جهت پیگیری در مراجع قصایی به دادسرای این شهرستان ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه دادسرای بانه پیشتر هم در مورد عضویت در شرکت‌های هرمی و مصادیق اخلال در نظام اقتصادی کشور هشدار داده بود، اضافه کرد: براساس بند ۳ قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب سال ۱۳۶۹، فعالیت شرکت‌های هرمی از جمله یونیک فاینانس و کاپیتال جرم محسوب و سرشاخه‌های این کلاهبرداری‌ها به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم می‌شوند.

فرماندهی انتظامی بانه نیز با صدور اطلاعیه‌ای به بسته شدن سامانه اینترنتی وی کاپیتال در روزهای اخیر و کلاهبرداری صورت گرفته از این طریق اشاره و از مالباختگان خواست به منظور پیگیری شکایات خود به مراجع قضایی و پلیس فتا مراجعه و از اقدامات غیر قانونی و احساسی که موجب بر هم زدن نظم عمومی شده و دور از شأن مردم شریف این شهرستان است، بطور جدی خودداری کنند.

اطلاعات دقیقی از میزان کلاهبرداری این شرکت و تعداد مالباختگان در دست نیست ولی برخی افراد برای دستیابی به سود بیشتر و سپرده گذاری در این شرکت اموال خود از جمله خانه، ماشین و زیورآلات شان را فروخته اند.

فرمانده انتظامی بانه در دو روز گذشته با صدور اطلاعیه ایی در خصوص این سایت از مالباختگان درخواست کرد جهت پیگیری شکایت خود به مراجع قضایی و پلیس فتا مراجعه کنند و از اقدامات خود جوش و غیر قانونی که در شان آنها نیست، خودداری کنند.

بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری، هر کس از راه حیله و تقلب مردم بر به وجود شرکت‌ها، تجارتخانه، کارخانه‌ها، موسسات موهومیا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و یا به امور غیر واقعی امیدوار نماید، اسم و عنوان مجهول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال، اسناد، حوالجات، قبوض، یا مفاصا حساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه‌ها مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب می‌شود.

کلاهبردار، علاوه بر رد (بازگرداندن) اصل مال به صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود.

شهرستان مرزی با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

۷۴۶۹/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =