۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۳۶
کد خبرنگار: 1667
کد خبر: 83356699
۱ نفر
خانه عکاسی کاشان راه اندازی شد

کاشان - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از راه اندازی خانه عکاسی در یکی از خانه های تاریخی بازسازی شده این خطه خبر داد.

مهران سرمدیان عصر یکشنبه در این زمینه گفت: این خانه با کمک حسین فرمانی، هنرمند ایرانی فعال در حوزه عکاسی و از دوستان نزدیک استیو مک‌کوری، مالک چندین گالری عکاسی و بنیانگذار جوایز مطرح بین‌المللی با کمک برادران روشنبخت در ۹ ماه بازسازی شد.

وی هدف این هنرمند را کمک به جامعه عکاسی ایران و به ویژه عکاسان کاشانی عنوان کرد و افزود: در این مجموعه ۲۴۰ قطعه عکس از عکاس مطرح بین‌المللی استیو مک کوری در سه قطع گوناگون به نمایش گذاشته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان بیان کرد: عکس‌ها زیر نظر عکاس خارج از کشور به چاپ رسیده و در کارگاه عکس تهران قاب شده‌اند.

وی ادامه داد: راه اندازی این مجموعه نقطه آغازی برای حرکت‌های فرهنگی گوناگون در کاشان است و امید می‌رود سایر خیرین و سرمایه گذاران میراث یار برای حفظ اثرها و بناهای تاریخی، چنین نوآوری‌هایی را به کار گیرند.

سرمدیان همچنین این فعالیت را به عنوان حرکت فرهنگی هنری ارزشمندی برشمرد و عنوان کرد: میراث فرهنگی این خانه تاریخی را به ثبت ملی خواهد رساند.

به گفته وی، خانه استیو دارای هفت اتاق و یک حوضخانه است که فضای حوضخانه و پنج اتاق به نمایش عکس‌ها اختصاص یافته و از ۲ اتاق دیگر به عنوان اتاق ویدئو و کتابخانه استفاده خواهد شد.

این بنای تاریخی خانه‌ای گودال باغچه با قدمت قاجاری است که در ۲ طبقه در نزدیکی مسجد جامع تاریخی شهر کاشان قرار دارد.

خطه کاشان با برخورداری از ۸۰۰ خانه دارای ارزش تاریخی که ۱۰۵ باب آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال استان اصفهان به یکی از مهمترین پایگاه‌های علاقه مندان تاریخ، معماری، فرهنگ و هنر نهفته در خانه‌های ایرانی تبدیل شده است.

۶۰۲۲/‏‬ ۸۱۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =