۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۰۴
کد خبرنگار: 2446
کد خبر: 83356588
۰ نفر
مبادلات غیردلاری چین و روسیه افزایش یافت

تهران- ایرنا- آمار پرداخت های سه ماهه اول سال جاری میلادی نشان می دهد که پرداخت با یوان، روبل و کارت های اعتباری در مبادلات تجاری میان روسیه و چین افزایش یافته است.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: همایش اقتصادی چین و روسیه با حضور «شیء جین پینگ» رئیس جمهوری چین و «ولادیمیر پوتین» در سن پترزبورگ روسیه (خرداد ۹۸) نقطه عطفی در کنار گذاشتن دلار از معاملات میان طرفین بود. از این رو نشست‌های دو روزه میان رؤسای جمهوری چین و روسیه «بی سابقه» خوانده شد؛ زیرا در شرایط تاریخی تنش‌های کم سابقه این دو کشور با آمریکا و برای اولین بار با هدف استقلال از دلار برگزار شد.

در سال‌های اخیر، روسیه در مقابل تحریم‌های غرب، با برگزاری نشست‌هایی از جمله مجمع بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ خواستار رقابت عادلانه شده است. دولت چین نیز با اعزام هیأت‌های عالیرتبه در این نشست موضع روشن خود مبنی بر پایبندی بر درهای باز، حفاظت قاطع از اقتصاد باز جهانی و ساز و کار چند جانبۀ تجاری، مخالفت با یک جانبه گرایی و حمایت طلبی خطاب به جامعۀ جهانی‬ را‬ تشریح کرد.

همچنین‬ دو هدف "کاهش نقش دلار در روابط دوجانبه دو کشور" و "تقویت جایگاه یوان چین و روبل روسی" در کانون تأکیدات رهبران سیاسی دو کشور در دیدارهای اخیر قرار داشته و در این راستا دو کشور توافقنامه‌هایی را در جهت تقویت پول ملی خود امضا کردند. بررسی‌ها از سه ماهه اول سال جاری میلادی نشان می‌دهد که روابط تجاری چین و روسیه معادل ۲/‏۲۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال پیش ۳۰ درصد افزایش داشته و‬ ۱۴ درصد از پرداخت‌های این مبلغ به یوان و ۸ درصد آن نیز با روبل صورت گرفته است.

استفاده از سیستم کارت های اعتباری مانند "یونیون پی" و "میر" بخشی دیگر از مروادات میان این دو بازیگر را شامل شده که ارزش عددی آن اعلام نشده است.

به نظر می‌رسد اقدامات آمریکا علیه برخی کشورهای مخالف سیاست‌های خود به زیان بزرگ برای این کشور تبدیل شده و عصر ثروت اندوزی واشنگتن با استفاده از جایگاه دلار بسر آمده است. از این دیدگاه ادامه حذف دلار از چرخه مبادلات تجاری میان کشورها بهترین راه برای مقابله با اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =