پرونده الکترونیک سلامت، کیفیت خدمات سلامت را مدیریت می‌کند

تهران- ایرنا- معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت، کیفیت و کمیت خدمات سلامت در نظام درمان مدیریت می‌شود، زیرا درمان، یکی از دو مولفه بسیار مهم در اقتصاد کشورها است و مردم انتظار دارند دولت‌ها در این خصوص تصمیماتی بگیرند که به نفع شهروندان بوده و موجب آسایش و تامین رفاه آنها شود.

به گزارش وزارت بهداشت، نصرالله جهانگرد روز یکشنبه درباره پرونده الکترونیک سلامت افزود: برای ارائه خدمات مطلوب درمانی به شهروندان در هر نقطه‌ای از ایران، به بستر الکترونیکی نیاز داشتیم تا مردم با مراجعه به شبکه درمانی، بر اساس اطلاعات دقیق بتوانند خدمات مناسبی دریافت کنند.

وی ادامه داد: استقرار پرونده الکترونیک سلامت بر این اساس شکل گرفته که برای هر یک از شهروندان در کشور یک پرونده مستقل تشکیل دهیم تا تمامی اطلاعات سلامت فرد از قبل از تولد تا زمان حیاتش به ثبت رسد. به این ترتیب خدماتی که به شهروندان ارائه می‌شود، از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار بوده و رفاه در زمینه سلامت را فراهم می‌کند.

جهانگرد بیان کرد: ضریب هزینه درمان و ضریب مالیات در سبد خانوار دو مولفه بسیار مهم در اقتصاد کشورها محسوب می‌شوند. به همین دلیل در هر کشوری دولت‌ها در خصوص هزینه‌های درمان تدابیری می‌اندیشند.

وی افزود: در ایران بنا بر سیاست‌های ملی تقریباً برای تمام مردم از طریق بیمه‌ها، پوشش‌های درمانی فراهم شده است و اگر در مورد کیفیت و کمیت این خدمات، مدیریت صحیح وجود نداشته و با هوشمندی عمل نکنیم، به خسارت‌های بیشتر منجر شده و از ارائه خدمت سالم باز می‌مانیم. برای اینکه در نظام ارائه خدمات از ارائه نامطلوب خدمات، هزینه بالا و بی عدالتی پیشگیری شود، استقرار این بستر الکترونیک ضرورت داشت. بنابراین استقرار پرونده الکترونیک سلامت، به نفع مردم و سیاست گذاران است.

جهانگرد اظهار داشت: پرونده الکترونیک سلامت بعد از سال‌ها اقدامات پیچیده و تلاش به هدف نزدیک شده و اکنون در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. در حال حاضر، در آغاز یک راه تکاملی قرار داریم؛ زیرا به تدریج می‌توان آن را کامل کرد و توسعه بخشید، اما آنچه مسلم است اینکه معماری اصلی کار شکل گرفته است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: به تدریج با ایجاد تنوع خدمت، دسترسی بیشتر مردم و افزایش میزان آمادگی مراکز برای عرضه خدمات بهداشتی و درمانی، می‌توان در نظام الکترونیکی ارائه خدمات سلامت به نقطه بهینه رسید.

وی اظهار داشت: با پوشش کامل پرونده الکترونیک سلامت در سطح کشور، هر شهروند در هر نقطه‌ای که به مراکز درمانی مراجعه کند، با ارائه شماره ملی خود می‌تواند خدمات بهداشتی و درمانی مناسب دریافت کند. در این مراکز بر اساس پرونده الکترونیک سلامت، نوع پوشش بیمه‌ای بیمار مشخص شده و خدمات مناسب با هزینه مناسب تعیین می‌شود تا به گفته مقام معظم رهبری «روزی برسد تا بیماران به جز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =