دلخوری مسافران عراقی از برخی تاکسیداران مرز مهران

بغداد – ایرنا – زائران و مسافران عراقی از آنچه وضعیت نابسامان حمل و نقل در مرز مهران و حرص و طمع برخی از تاکسیداران می خوانند، به شدت گلایه دارند تا جایی که اقدام به ایجاد کمپین «تحریم مسافرت از مرز مهران» در شبکه های اجتماعی به راه انداخته اند.

یکی از زائران عراقی که به تازگی از طریق مرز مهران عازم زیارت عتبات مقدسه در قم و مشهد شده است به خبرنگار ایرنا گفت که برخی رانندگان تاکسی در ترمینال مرزی مهران بدون مراعات حرمت زائر بودن و شأن گردشگر خارجی، فقط با انواع لطایف الحیل دنبال سودجویی بیشتر و سرکیسه کردن زائران و مسافران عراقی هستند.

«ابومؤمل» اضافه کرد که زائران و مسافران عراقی بعد از انتقال از نقطه صفر مرزی به ترمینال مهران، مشکلات آنها با سودجویی و سرکیسه کردن‌های راننده‌های تاکسی شروع می‌شود و هیچ نهاد یا مرجعی قانونی ایرانی نیست که از زائران و مسافران عراقی را در برابر این حرص و طمع تاکسیدارها حمایت کند.

به گفته وی، اخذ کرایه‌های سنگین از مسافران، نبود هیچ گونه نظارت بر قیمت و عملکرد آنها، عدم رسیدگی به شکایت‌ها و گلایه‌های مسافران عراقی و بالاخره فروش بین راهی مسافران توسط راننده تاکسی‌ها مجموعه‌ای از سودجویی‌های تاکسیداران شهر مهران را تشکیل می‌دهد.

وی خاطر نشان ساخت که این وضعیت مشمول رانندگان اتوبوس‌ها که به صورت گروهی زائران و مسافران عراقی را سوار می‌کنند، نمی‌شود اما برخی تاکسیداران بدون هیچ نظارتی به شدت اسباب نارضایتی و دلخوری مسافران و زائران عراقی شده‌اند.

در همین راستا برخی از فعالان شبکه‌های اجتماعی در عراق در واکنش به این رفتارهای نامناسب تاکسی داران مهران اقدام به ایجاد کمپینی در شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان «تحریم گذرگاه مرزی مهران» کرده‌اند.

برخی از چهره‌های زاویه دار با ایران نیز از این آب گل آلوده بهانه‌ای ساخته‌اند تا مسافران عراقی را از سفرهای گردشگری، زیارتی و حتی درمان به جمهوری اسلامی ایران بازدارند و از هموطنان خود - به زعم خود - خواسته‌اند که به جای تحمل این همه توهین و تحقیر و سودجویی، به ترکیه و کشورهای دیگر مسافرت کنند.

یک کاربر به نام «محمد جواد» در سایت عرب زبان «السیاحه فی ایران» (گردشگری در ایران) که مجموعه‌ای از جوانان عراقی علاقمند به جمهوری اسلامی ایران برای تشویق گردشگری در ایران آن را به راه انداخته‌اند نوشته است که ۴ بار راننده‌های تاکسی در مسیر حدود ۷۰۰ کیلومتری مهران تا قم او را بهم دیگر فروخته‌اند.

«حسین وعد» یک کاربر دیگر نیز نوشته است: «نصحیت می‌کنم هرکس که قصد سفر به ایران دارد از مرز مهران استفاده نکند، تاکسیدارها از هر مسافر عراقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دینار عراقی می‌گیرند در حالی که کرایه از ۵۰۰ هزار دینار عراقی تجاوز نمی‌کند.

یکی به نام «ابوعلی الجبوری» در کامنتی زیر همین یادداشت نوشته است که بزرگترین سرکیسه کن‌ها، در ترمینال تاکسی‌های مهران هستند از آنها برحذر باشید زیرا حتی اگر تعهد دهد شما را به مقصد برساند، وسط راه به راننده تاکسی دیگر می‌فروشد.

شخص دیگری به نام «رائد لطیف الدلفی» هم نوشته است که راننده‌های تاکسی در مرز مهران دنبال سودجویی از زائران عراقی هستند و مسافران عراقی را مجبور می‌کنند که کرایه را به دینار عراقی پرداخت کنند.

وی اضافه کرده است که کمترین کرایه تاکسی‌ها در مهران ۸۵ هزار دینار معادل ۹۰۰ هزار تومان ایرانی است و توصیه می‌شود که مسافران به جای استفاده از مرز زمینی از خطوط هوایی استفاده کنند و اختلاف قیمت هم چندان زیاد نیست.

بروشورهای مختلفی هم در شبکه‌های اجتماعی از جمله همین سایت گردشگری در ایران منتشر شده که دعوت به تحریم مرز مهران کرده و نوشته‌اند که یک عده سود جو و خدانشناس در این مرز هستند.

یک نفر به نام «ابوعباس» نوشته است که ماشین‌های «ون» مسافران عراقی را از نقطه صفر مرزی تا ترمینال مهران انتقال می‌دهند و از ترمینال، سرکیسه کردن و کلاه برداری و سودجویی راننده‌ها شروع می‌شود.

او نوشته است که راننده‌ها از هر طرف دوره‌ات می‌کنند و نمی‌فهمی چی شده و یکی می گوید یک میلیون و ۲۵۰ هزار (تومان) و یکی دیگر می گوید یک میلیون …واقعا جای تأسف دارد در کشور جمهوری اسلامی اینگونه آدم‌ها وجود دارند.

به باور برخی ناظران، سودجویی راننده‌های تاکسی در مرز مهران به ویژه در ایام و مناسبت‌های ویژه مانند عاشورا یا اربعین حسینی نه تنها علیه زائران و مسافران عراقی بلکه زائران ایرانی را نیز در بر می‌گیرد و گزارش‌های خبری متعددی در این خصوص در رسانه‌های مختلف داخلی منتشر شده است.

قبلاً نیز مسافران و زائران عراقی از شرایط بد حمل و نقل در مرز مهران و سودجویی برخی راننده‌ها گلایه کرده بودند اما ناظران محلی می گویند که اقدام جدی برای این وضعیت از طرف دست اندرکاران صورت نگرفته است.

مرز مهران به دلیل نزدیکی که به عتبات عالیات و شهرهای بزرگ خصوصاً بغداد پایتخت عراق دارد، مقصد ۷۰ درصد سفر زائران و مسافران عراقی و ایرانی برای تردد بین دو کشور است.

بعد از رایگان شدن صدور ویزاها بین دو کشور سفر مسافران و زائران عراقی به جمهوری اسلامی ایران نیز رونق بیشتری گرفته و در فصل تابستان سفرهای زیارتی و سیاحتی عراقی‌ها به ایران بیش از هر زمان دیگر است.

براساس گزارش‌ها هرساله حدود ۶ میلیون زائران از جمهوری اسلامی ایران و عراق بین دو کشور در حال تردد هستند که بخش اعظم این سفرها از مرز مهران از توابع استان ایلام در غرب ایران صورت می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =