۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۷
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 83356284
۰ نفر
توپ رهاسازی فاضلاب در کدامین زمین؟

مشهد- ایرنا- موضوع رهاسازی فاضلاب در مناطق مسکونی، کهنه زخمی است بر تن حاشیه نشینان مشهد و مناطق کمتر برخوردار آن که متأسفانه متولیان نیز به جای حل آن، موضوع را به دیگری پاس می‌دهند.

به گزارش ایرنا، خیابان رسالت ۸۲ در منطقه سه شهردرای مشهد عینی‌ترین شاهد این ادعاست، خیابانی که ساکنان آن چندین سال است برای تردد باید از میان فاضلاب‌های رها شده در محل زندگیشان تردد کنند.

به گفته ساکنان این منطقه حدود پنج سال است که فاضلاب‌های خانگی در معابر این محدوده رهاسازی شده و کودکانشان باید در خیابان‌هایی بازی کنند که با بوی بد فاضلاب عجین شده و مرکزی برای تکثیر و رشد پشه‌های سالک است.

این درحالی است که متولیان ساماندهی و رفع این مشکل به جای چاره اندیشی سعی در تبرئه کردن خود دارند توپ مسئولیت را در زمین دیگری می‌اندازند.

* برای جمع آوری فاضلاب وظیفه‌ای نداریم

معاون اجرایی شهرداری منطقه سه مشهد در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: رهاسازی فاضلاب در منطقه رسالت ۸۲ موضوعی است که از حدود پنج سال قبل گریبانگیر ساکنان این منطقه شده است.

امین رحیمی افزود: موضوع جمع آوری فاضلاب بر عهده شرکت آب و فاضلاب مشهد است و شهرداری در این خصوص هیچ وظیفه‌ای ندارد.

وی تصریح کرد: فقط جمع آوری آب‌های سطحی وظیفه شهرداری است که در این راستا در زمان بارشها تانکرهای جمع آوری آب‌های سطحی در این محله مستقر و از آب افتادگی و تجمع آب جلوگیری می‌شود.

معاون اجرایی شهرداری منطقه سه مشهد گفت: در گذشته حجم فاضلابی که در خیابان رسالت ۸۲ جاری بود، خیلی بیشتر بود و ما هر چند روز یک بار مجبور به تخلیه آن از طریق تانکرهای جمع آوری فاضلاب بودیم اما با ایجاد یک حفره در انتهای این خیابان، حجم فاضلاب موجود را کاهش دادیم و آن را به سمت زمین‌های کشاورزی هدایت کردیم.

رحیمی افزود: البته قرار بود این آب برای مصارف کشاورزی استفاده نشود و آب فقط برای راکد نماندن در معابر، از زمین‌های کشاورزی عبور کند.

وی ادامه داد: حدود پنج، شش زمین بزرگ در این محل وجود دارد که فاضلاب و پساب خانگی رها شده در آن جاری و جذب می‌شد اما چند ماهی است که مالکان این زمین‌ها جلوی جاری شدن فاضلاب در آنها را گرفته اند و متأسفانه این فاضلاب‌ها وارد زمین‌های کشاورزی می‌شود و با آنها کشت و کار صورت می‌گیرد.

معاون اجرایی شهرداری منطقه سه مشهد گفت: جمع آوری آب‌های سطحی وظیفه شهرداری و ساماندهی و جمع آوری فاضلاب وظیفه شرکت آب و فاضلاب مشهد است و چون احداث تصفیه خانه فاضلاب زمان بر و پر هزینه است به آب و فاضلاب مشهد پیشنهاد ساخت مخزن فاضلاب (سپتیک فاضلاب) را داده ایم که با هزینه ۱۰ میلیارد ریالی قابل ساخت است و در صورت موافقت شرکت آب و فاضلاب مشهد برای اجرای آن، شهرداری زمین مورد نیاز را در اختیار این شرکت قرار خواهد داد.

رحیمی افزود: پیگیری‌هایی نیز از طریق فرمانداری و دادستانی مشهد انجام شده است و هر چند هنگام بارندگی ما مشکل جمع آوری آب‌های سطحی را حل می‌کنیم اما مشکل فاضلاب همچنان باقی است.

* عدم امکان انتقال فاضلاب رسالت ۸۲ به تصفیه خانه‌ها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: از آنجا که مشکل ساکنان این مناطق حدود چند ماهی است که حاد شده لذا این امر می‌تواند ناشی از بارش‌های اخیر و اجرای ناقص شبکه جمع آوری آب‌های سطحی باشد.

حسین اسماعیلیان افزود: بخشی از این مشکل نیز ممکن است مربوط به رهاسازی فاضلاب خاکستری و پساب ناشی از شست و شوی اماکن مختلف و منازل مسکونی به معابر باشد که این نیز تخلف است و دستگاه‌های متولی باید برخورد کنند.

وی ادامه داد: اگر شبکه جمع آوری فاضلاب در این منطقه اجرا شود مشکل آب‌های خاکستری کم می‌شود اما به طور کامل رفع نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: در خیابان رسالت ۸۲ و در شرایط فعلی شبکه جمع آوری فاضلاب ساخته نمی‌شود زیرا در طراحی شبکه باید فاضلاب با انرژی و نیروی خود به پایین دست منتقل و روانه تصفیه خانه‌ها شود چنانکه فاضلاب غرب مشهد با نیروی خود از طریق شبکه جمع آوری فاضلاب به تصفیه خانه‌های خین عرب و پرکند آباد و فاضلاب مناطق شرق نیز به همین شکل تصفیه خانه اولنگ منتقل می‌شود.

اسماعیلیان افزود: منطقه طبرسی و رسالت مناطق میانی است و حتی در صورت ساخت شبکه جمع آوری فاضلاب، نمی‌توانیم فاضلاب جمع آوری شده را به تصفیه خانه‌های شرق و یا غرب منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شبکه جمع آوری فاضلاب تا محدوده طبرسی شمالی ۷۶ اجرا شده است و تا زمان احداث تصفیه خانه طبرسی، فاضلاب این محدوده به تصفیه خانه اولنگ منتقل می‌شود.

او تاکید کرد: امکان انتقال فاضلاب محدوده رسالت ۸۲ به تصفیه خانه‌های موجود وجود ندارد و تا تصفیه خانه فاضلاب طبرسی شمالی ایجاد نشود اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب امکان پذیر نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: اگر شبکه جمع آوری فاضلاب بدون تصفیه خانه اجرا شود مشکلات زیست محیطی آن بیشتر خواهد بود لذا شهروندان باید رعایت کنند و پساب و فاضلاب خاکستری را در معابر رها نکنند.

اسماعیلیان تصریح کرد: اتصال فاضلاب خاکستری به معابر، تخلف است و طبق قانون باید با خاطیان برخورد شود.

وی گفت: ۳۰ درصد شبکه جمع آوری فاضلاب در کلانشهر مشهد و کل این شبکه در بسیاری از شهرهای خراسان رضوی ساخته نشده ولی با نظارت و کنترل دستگاه‌های متولی، مشکلات زیست محیطی در این ارتباط اندک است.

* نیاز ۵۵۰ هزار متر مکعبی تصفیه خانه فاضلاب

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه این کلانشهر روزانه به ۵۵۰ هزار متر مکعب تصفیه فاضلاب نیاز دارد گفت: ظرفیت کنونی تصفیه خانه‌های مشهد ۱۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز است لذا برای تصفیه بیش از ۳۷۰ هزار متر مکعب فاضلاب به ویژه در ایام اوج با مشکل رو به رو هستیم.

اسماعیلیان افزود: ساخت تصفیه خانه‌های فاضلاب زمان بر و بسیار پر هزینه است و برای رفع نیاز مشهد به تصفیه خانه فاضلاب حداقل ۲۵ هزار میلیارد ریال نیاز است که تامین آن از محل اعتبارات دولتی غیر ممکن است زیرا کل اعتبار دولتی بخش فاضلاب مشهد در سال جاری ۸۰ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: برای حل مشکل اعتبار، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دستور کار است به طور مثال هم اکنون پروژه تصفیه خانه فاضلاب پرکندآباد با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز با سرمایه گذاری بخش خصوصی در دست ساخت است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه ساخت تصفیه خانه‌های فاضلاب اولنگ سه طبرسی شمالی با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز خواهد شد گفت: موافقت اولیه برای ساخت تصفیه خانه دوم خین عرب با ظرفیت ۱۲۵ هزار متر مکعب در شبانه روز نیز از محل فاینانس خارجی انجام شده است.

اسماعیلیان افزود: تاکنون حدود سه هزار و ۴۰۰ کیلومتر از چهار هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب شهر مشهد ساخته شده است.

* صدور اخطاریه

مدیر بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: رهاسازی فاضلاب و کشت و کار با فاضلاب تخلف بهداشتی و تهدید سلامت عمومی است و تاکنون چندین اخطار مطابق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی برای متخلفان در این منطقه صادر شده است.

علی حسنی یزدی افزود: گزارش رهاسازی فاضلاب در منطقه رسالت ۸۲ و آبیاری زمینهای کشاورزی با این فاضلاب به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادسرای مشهد نیز ارجاع شده است.

وی ادامه داد: بنا شده است در کارگروه سلامت و امنیت غذایی فرمانداری مشهد این موضوع طرح و وظایف دستگاه‌های مسئول مشخص و تبیین شود.

مدیر بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در این کارگروه توضیحات لازم از دستگاه‌های متولی به خصوص شهرداری منطقه سه و شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص چرایی جاری شدن فاضلاب دفعی از خیابان یوسف زاده و انتهای خواجه ربیع به خیابان رسالت ۸۲ و رهاسازی آن در زمینهای کشاورزی خواسته خواهد شد.

حسنی افزود: تجمع حشرات، مشکلات زیست محیطی و آبیاری ناخواسته محصولات کشاورزی توسط این فاضلاب از مهمترین معضلات است و حتی کشاورزان این منطقه نیز از این موضوع شاکی هستند چرا که فاضلاب رها شده به دو حلقه چاه آبیاری زمین های کشاورزی وارد شده و آب را آلوده می‌کند.

۷۵۰۵/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =