۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۷
کد خبرنگار: 856
کد خبر: 83356260
۰ نفر
دیده بان آتش سوزی در ۱۵۰ نقطه بحرانی جنگل های لرستان مستقر شد

خرم آباد - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: ۱۵۰ نقطه بحرانی و مستعد آتش سوزی در استان شناسایی و دیده بان در این نواحی مستقر شده است.

به گزارش ایرنا شیرزاد نجفی روز یکشنبه در جلسه اطفا حریق و اهدا لوازم مقابله با آتش سوزی به برخی از دهیاری‌ها افزود: علاوه بر این، گشت‌های موتوری و خودرویی نیز فعال است و از پهباد نیز برای شناسایی متخلفانی که به صورت عمدی موجب آتش سوزی می‌شوند استفاده شده است.
وی با بیان اینکه امسال پوشش گیاهی جنگل و مرتع استان پنج تا ۱۰ درصد افزایش یافته ادامه داد: همچنین با توجه به افزایش سه تا پنج درصدی دمای هوا در برخی نقاط بحرانی با مشکل مواجه هستیم که همکاری مردم در این راستا بسیار راهگشا است.
وی اظهار داشت: بیشترین پوشش جنگل و مرتع لرستان در الیگودرز واقع شده اما شهرستان‌های خرم آباد چگنی پلدختر کوهدشت و رومشکان بیشترین حریق را دارند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: امکانات اطفا حریق سال گذشته تا ۳۰ میلیون ریال بوده که امسال به ۳۵۰ میلیون ریال افزایش یافته به همین دلیل توزیع آنها در مناطق بحرانی با توجه به اولویت‌ها انجام و امروز ۱۰ دستگاه توزیع می‌شود.
نجفی با تاکید بر اهمیت همیاری دهیاران در کاهش و مقابله با آتش سوزی‌ها افزود: عامل تمامی این حوادث انسانی است که برخی عمدی و برخی نیز سهوی موجب بروز آتش سوزی می‌شوند.
وی با انتقاد از آتش زدن پس چر مزارع در استان اظهار داشت: در بسیاری از موارد این آتش به جنگل و مراتع سرایت می‌کند و موجب بروز مشکل می‌شود.
وی بیشترین میزان آتش سوزی‌ها در سالجاری را تاکنون مربوط به کوهدشت اعلام کرد و گفت: فرهنگ سازی و مشارکت مردم با دیده بان ها تاکنون مطلوب بوده است.
نجفی اضافه کرد: متأسفانه پس از اطفا حریق در پایش آن دچار مشکل می‌شویم که به همین منظور باید تا ۲۴ ساعت پس از اطفا منطقه تحت نظارت باشد.
یک میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار جنگل و ۸۸۵ هزار هکتار مرتع در لرستان وجود دارد.

۱۵۰ نقطه بحرانی و مستعد آتش سوزی جنگل‌ها ومراتع استان به مساحت ۶۱۷ هزار و ۸۰۱ کیلومتر شناسایی شده است.
بر اساس سوابق حریق استان طی ۱۰ سال گذشته مراتع چگنی، کوهدشت، پلدختر و خرم آباد خیلی بحرانی هستند و وضعیت مراتع وجنگل های رومشکان، سلسله و دفان بحرانی و در الیگودرز، دورود، ازنا و بروجرد نیمه بحرانی است.
۴۳ درصد مساحت لرستان جنگل، ۳۲ درصد مرتع و ۲۵ درصد زمین‌های زراعی است و این استان از منظر پوشش گیاهی رتبه دوم کشور و در ناحیه زاگری جایگاه نخست را دارد.
بیشترین و کمترین مساحت جنگل و مرتع استان با ۴۲۵ هزار هکتار و ۳۴۸ هکتار به ترتیب در الیگودرز و رومشکان واقع شده است.
سال گذشته ۱۲۹ هکتار آتش سوزی در استان رخ داده که از این میزان هشت هکتار مرتع، ۹۰ هکتار مرتع مشجر و ۳۱ هکتار جنگل طبیعی است.

/ ‏۶۰۶۰/‏۷۲۶۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =