۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۱
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83356146
۰ نفر
۴۲ کشاورز نمونه استان سمنان تجلیل شدند

سمنان- ایرنا- مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: ۴۲ بهره بردار نمونه استان در زمینه تولیدات محصولات زراعی، دامی، کشاورزی، شیلات و صنایع تبدیلی و تکمیلی تجلیل شدند.

علی مومن روز یکشنبه در سی و چهارمین آیین تجلیل از بهره برداران نمونه عرصه کشاورزی به مناسبت هفته جهادکشاورزی در سالن اجتماعات شماره ۲ سازمان جهادکشاورزی استان سمنان، افزود: تولیدکنندگان و بهره برداران نمونه بر اساس ۶ شاخص انتخاب شدند که مدیریت مصرف آب، رعایت سلامت غذا، شرکت در برنامه آموزشی و ترویجی، تولید و انتقال دانش به دیگر کشاورزان از جمله شاخص ها بود.
وی، مصرف بهینه آب، استفاده نکردن از سموم، رعایت اصول فنی در مراحل داشت، کاشت، برداشت، تلاش برای افزایش میزان عملکرد و رعایت اصول بهره وری در به کارگیری منابع تولید به ویژه در آب و خاک را از دیگر شاخص‌های انتخاب تولیدکنندگان برتر عنوان کرد.
مومن ادامه داد: هر ساله با هدف ایجاد انگیزه و رقابت بیشتر بین بهره برداران بخش کشاورزی تولیدکنندگان برتر این بخش تجلیل می‌شوند.
وی تصریح کرد: رعایت جنبه های زیست محیطی و توسعه پایدار کشاورزی، کیفیت محصول در حد استانداردهای کشوری، استفاده از تحقیقات و پژوهش‌های به روز در بخش کشاورزی، میزان تحصیلات و تعامل با کارشناسان سازمان از دیگر شاخص های انتخاب تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی در استان سمنان بوده است.

مومن با اشاره به برخی از سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی برای ایجاد رغبت و انگیزه در کشاورزان برای ایجاد محصول با کیفیت و کمیت بالا گفت: فراهم نمودن زمینه مساعد به منظور برقراری ارتباط تولید کنندگان با مسئولان و کارشناسان عالی‌رتبه کشور و همچنین کارشناسان سازمان همواره یکی از سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی بوده است.
وی ایجاد انگیزه و رقابت سالم میان بهره برداران بخش کشاورزی, معرفی الگوهای عملی و قابل اعتماد بین تولید کنندگان و ارائه تسهیلات از طریق بانک کشاورزی را از دیگر سیاست‌های سازمان برای ایجاد انگیزه بین بهره برداران بخش کشاورزی استان سمنان عنوان کرد.
مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با بیان اینکه تولید کنندگان برتر در بخش‌های مختلف زراعت باغبانی، امور دام، عشایری، آب و خاک، ترویج، صنایع روستایی، منابع طبیعی و تعاون روستایی بودند، گفت: در بخش زراعت۶ نفر، باغبانی ۲ نفر، امور دام ۱۲ نفر، عشایری۳ نفر, آب و خاک ۳ نفر، ترویج ۵ نفر، صنایع روستایی ۳ نفر, منابع طبیعی۳ نفر و تعاون روستایی نیز ۵ نفر جزو تولید کنندگان برتر قرار گرفتند.
مومن با بیان اینکه تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی از سراسر استان انتخاب شدند، خاطرنشان کرد: از شهرستان شاهرود هشت نفر، شهرستان های گرمسار، دامغان و مهدیشهر در مجموع ۱۸ نفر، شهرستان سمنان و میامی ۱۰ نفر، شهرستان آرادان ۴ نفر و سرخه نیز ۲ نفر انتخاب شدند.
بهره برداران نمونه با حضور کرمعلی قندالی رییس سازمان امور عشایری کشور، علیرضا آشناگر استاندار سمنان و دیگر مدیران و مسئولان استانی تجلیل شدند.
۱۹۸ هزار هکتار از وسعت اراضی استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد که از این وسعت ۵۴ هزار هکتار باغ، ۱۱۰ هزار هکتار زراعت و بقیه در مرحله آیش است و حدود ۴۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی فعالند.
از بیست و یکم تا بیست و هفتم خردادماه هفته جهاد کشاورزی نامیده شده است و شعار امسال هفته جهاد کشاورزی، «رونق تولید، امنیت غذایی کشور» نامگذاری شده است.
۷۴۰۸/‏۷۳۴۲