مقابله با قاچاق باید از اقتصاد پنهان پیشگیری کند

سنندج - ایرنا - رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: کار ستاد فقط مقابله نیست چون مقابله هم باید با هدف پیشگیری و بازدارندگی از ایجاد اقتصادی پنهان انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، سردار علی مویدی خرم آبادی روز یکشنبه در سومین نشست کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت مبارزه بر قاچاق کالا و ارز کردستان اظهار داشت: این ستاد مرکز تولید فکر و دانش برای راه اندازی تجارتی شفاف است.

وی با بیان اینکه باید طوری عمل کنیم که تجارتی شفاف، سالم و بدون هیچ انحرافی و تخلفی از قانون داشته باشیم، افزود: فقط از نیروی انتظامی انتظار مقابله با قاچاق نداشته باشیم و باید بر روی فعالیت شبکه‌های سازمان یافته قاچاق در مرز متمرکز شد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: نیروی انتظامی نیز از کمیت پرونده‌های حوزه قاچاق باید بکاهد و بر کیفیت این نوع پرونده‌ها بیفزاید.

وی با اشاره به اینکه برای اینکه عواقب قاچاق از جمله بر سلامت مردم را نشان داد نیاز به فرهنگ سازی است، یادآور شد: از توان سازمان‌های مردم نهاد هم می‌توان در این زمینه بهره برد.

مویدی با تاکید بر ساماندهی مرز باشماق مریوان گفت: در این مرز در منطقه اقلیم کردستان فضایی آرام و منظم است اما در این سوی مرز ما شاهد استرس، بی نظمی، سر و صداها و ترددهای بی جا و بی مورد هستیم.

وی افزود: استان کردستان با توجه به شرایط ژئوپلیتیکی، جغرافیایی و استعدادهای خدادادی می‌تواند فرصتی برای کل کشور در حوزه مبادلات تجاری و فعالیت‌های اقتصادی باشد.

معاونت پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز در این نشست گفت: اقدامات مقابله‌ای باید مؤثر باشد و به دنبال مقابله با افراد کوچک و اقلام محدود نیستیم بلکه باید با دانه درشت‌ها برخورد شود.

عبدالله هندیانی اظهار داشت: باید با اقدامات پیشگیرانه به سمتی برویم که فرهنگ مردم برای مقابله با قاچاق آماده باشد.

وی با بیان اینکه تمرکز ستاد بر حوزه دخانی و سوخت مرزنشینان است اضافه کرد: باید با ایجاد زنجیره شفاف در سامانه‌ها به صادرات و واردات رونق دهیم.

۶۱۰۸/‌۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =