۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۱
کد خبرنگار: 2130
کد خبر: 83356103
۰ نفر
۳۱ طرح کشاورزی در طبس به بهره برداری رسید

بیرجند - ایرنا - به مناسبت هفته جهاد کشاورزی ۳۱ پروژه بخش کشاورزی شهرستان طبس با مجموع اعتبار ۲۸ میلیارد و ۷۲۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.

آئین بهره برداری از این طرح‌ها صبح یکشنبه با حضور سرپرست فرمانداری ویژه طبس، امام جمعه و مسئولین محلی در روستای دهنو هادیان از توابع دهستان گلشن بخش مرکزی طبس برگزار شد.

مدیر جهاد کشاورزی طبس در این آیین با بیان اینکه مبلغ تسهیلات بانکی اختصاص یافته برای این پروژه‌ها ۱۸ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال بوده است گفت: برای اجرای این پروژه‌ها آورده متقاضیان ۶ میلیارد و ۶۱ میلیون ریال و اعتبار دولتی، ۴ میلیارد و ۴۳۹ میلیون ریال بوده است.

داود بخشایی ادامه داد: در روستاهای فتح آباد و دهنو هادیان در سطح ۴۷.۷ هکتار آبیاری کم فشار با اعتبار ۳ میلیارد و ۴۶۱ میلیون ریال اجرا شد که آورده متقاضی ۶۹۵ میلیون ریال و اعتبار دولتی آن ۲ میلیارد و ۷۶۶ میلیون ریال است.

وی گفت: برای انتقال آب کشاورزی با لوله در روستاهای شیرآباد و هادی آباد مبلغ ۳۷۴ میلیون ریال هزینه شد که از این میزان آورده متقاضی ۵۱ میلیون ریال و مابقی اعتبار دولتی است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس با بیان احداث گلخانه در مشاع شهید مدرس و روستای کریت طبس اظهار داشت: این دو گلخانه با ۲ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۶۳۵ میلیون ریال آورده متقاضی در سطح ۲ هزار و ۴۴۰ متر مربع احداث شد.

وی با بیان اهمیت اصلاح نژاد دام در شهرستان طبس افزود: در ۱۳ روستا از بخش‌های مختلف شهرستان طبس اصلاح نژاد و پرورش دام سبک و سنگین در سطح ۳۴۰ رأس دام و ۳ نفر شتر انجام شد.

بخشایی ادامه داد: برای این میزان اصلاح نژاد و پرورش دام ۱۴ میلیارد و ۷۲۵ میلیون ریال هزینه صرف شد که آورده متقاضی ۲ میلیارد و ۹۴۵ میلیون ریال بود و مابقی از محل تسهیلات بانکی تأمین شد.

وی گفت: همچنین در روستای اسفندیار از بخش دیهوک پرورش شترمرغ پرواری با اعتبار یک میلیارد ریال با آورده متقاضی ۲۰۰ میلیون ریال و مابقی تسهیلات بانکی و در روستای کریت بخش مرکزی طبس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی به میزان ۱۰ هزار قطعه با اعتبار ۲۵۰ میلیون ریال که آورده متقاضی ۵۰ میلیون ریال و مابقی تسهیلات بانکی بود به بهره برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس اظهار داشت: در روستاهای گشن، کردآباد، سبحان گلشن و منطقه دیهشک و شهرک صنعتی طبس در مجموع ۱۱ هزار و ۳۵ متر مکعب استخر احداث شد و برای آن ۴ میلیارد و ۱۵۵ میلیون ریال اعتبار هزینه شد که ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال آن تسهیلات بانکی و مابقی آورده متقاضی بود.

وی با بیان احیا و مرمت قنات در روستاهای دهشور، ابراهیم آباد و منطقه دیهشک طبس افزود: برای اجرای این پروژه که در سطح ۶۵۳ متر انجام گرفت یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال اعتبار دولتی و ۲۳۰ میلیون ریال آورده متقاضی هزینه شد.
بخشایی با بیان اینکه ۲۸۸ خانوار با جمعیت ۷۸۵ نفر از بهره برداری از این ۳۱ پروژه منتفع می‌شوند گفت: با بهره برداری از این طرح‌ها برای ۳۰ نفر اشتغال مستقیم و برای ۶۴ نفر اشتغال غیر مستقیم فراهم خواهد شد و اشتغال ۲۷۰ نفر نیز تثبیت می‌شود.

۷۲۱۷* ۶۰۵۴