هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران آغاز شد

تهران- ایرنا- هفته فرهنگی ترکمنستان با حضور مسئولان ایرانی و ترکمنستانی ساعتی قبل در تالار وحدت تهران، کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین افتتاحیه رسمی هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آتا گلدی شاه مراداف وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان، احمد قربان اُف سفیرترکمنستان در تهران و جمعی از سفرای کشورهای خارجی و شخصیت‌های فرهنگی آغاز شد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با خیر مقدم به حضور مسئولان خارجی و بویژه کشور دوست و برادر ترکمنستان در این آیین، یادآورشد: کشور ترکمنستان از لحظه استقلال تاکنون رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته و جمهوری اسلامی ایران هم جزو دو کشور اولی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و از بدو این استقلال روابط این دو کشور همواره بر اساس دوستی وعلاقمندی بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به دلیل وجود مرز طولانی و مشترکی که با این کشور داریم، روابط فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه مشترکات فرهنگی ما بسیار است.

وی با بیان اینکه ما دو ملت دریک بدن هستیم، ابراز امیدواری کرد که در سال‌ها و روزهای آینده روابط فرهنگی بین ایران و ترکمنستان رو به گسترش هر چه بیشتری پیدا کند.

ابراهیمی‌ترکمان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در جهان اسلام جزو کشورهای بسیار تأثیرگذار هستند.

هفته فرهنگی فرصتی برای تقویت تعاملات فرهنگی و هنری

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان هم درباره این رویداد بزرگ فرهنگی ترکمنستان، گفت: در این رویداد فرهنگی کاروان ۴۲ نفره هنرمندان ترکمن در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری به ارائه آثار می پردازند.

رضا خانیان با اشاره به وجود اشتراکات بسیار فراوان تاریخی و فرهنگی دوکشور، برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران را فرصتی مغتنم برای تقویت بیش از پیش مناسبات فرهنگی و حتی سیاسی بین دو کشور مطرح کرد.
وی در مورد جزئیات این برنامه فرهنگی گفت: در هفته فرهنگی ترکمنستان، با همکاری اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفارت ترکمنستان در تهران نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی روز یکشنبه ساعت ۱۷ در محل خانه هنرمندان افتتاح و به مدت ۳ روز برای بازدید عموم دایر خواهد بود.
رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به برنامه‌های وزیر فرهنگ ترکمنستان در روزهای حضور خود در تهران اظهار کرد: افزون بر ملاقات‌های شاه‌مراداف با مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، روز دوشنبه (۲۷ خرداد) رأس ساعت ۱۱ صبح از کتاب‌های رئیس جمهور کشور ترکمنستان با موضوع «جاده ابریشم» درکتابخانه ملی ایران رونمایی می‌شود.
خانیان ادامه داد: به این مناسبت همچنین از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، «نمایشگاه اسناد و نسخ خطی دوره سلجوقیان» به مدت ۳ روز در محل کتابخانه ملی برپا خواهد شد.
رایزن فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد اعلام کرد: طبق هماهنگی‌های انجام شده گروه «موسیقی و اجرای حرکات آئینی» مردم ترکمنستان نیز در روز سه شنبه ساعت ۱۹ در محوطه برج میلاد تهران به اجرای برنامه خواهد پرداخت.
وی در ادامه گفت: دیدار و گفت‌وگوی وزیر فرهنگ ترکمنستان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین کنفرانس مطبوعاتی وزرای فرهنگ دو کشور و ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات، اجرای موسیقی سنتی ترکمنی، اجرای حرکات آئینی، و بازدید هنرمندان از ایران مال از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای برگزاری این هفته فرهنگی است.
خانیان با اشاره به برنامه‌هایی که به میزبانی خانه هنرمندان برگزار خواهد شد، افزود: برگزاری کارگاه هنری و نشست تخصصی با هنرمندان و کارشناسان فرهنگی کشورمان، نمایش فیلم‌های مستند و داستانی و همچنین اجرای موسیقی از جمله برنامه‌های روز دوم این هفته فرهنگی است که در محل خانه هنرمندان برگزار خواهند شد.
رایزن فرهنگی کشورمان یادآور شد: طبق هماهنگی بعمل آمده با مؤسسه اکو، برگزار میزگردی با موضوع جاده ابریشم از دیگر برنامه‌هایی است که با حضور هنرمندان و تاریخ‌دانان ایرانی و ترکمنی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

این هفته فرهنگی با همکاری اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، رضا خانیان رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان، وزارت فرهنگ ترکمنستان و سفارت ترکمنستان درتهران برپاشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =