۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۹
کد خبرنگار: 1794
کد خبر: 83356066
۰ نفر
سمن‌ها، پل ارتباطی دولت و ملت

قزوین – ایرنا – سازمان‌های مردم نهاد به عنوان پل ارتباطی دولت و ملت از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری زیادی برخوردار هستند و باید دستگاه‌های اجرایی از توانایی آنها درجهت پیشبرد اهداف و حل مشکلات اجتماعی بیشتر بهره برداری کنند.

امروزه سمن‌ها و تشکل‌های اجتماعی در سطح کشور در حوزه‌های مختلف از قبیل مسائل مربوط به زنان، جوانان، خانواده، محیط زیست، آسیب‌های اجتماعی، کودکان، امور خیریه، عمران و آبادانی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشت و درمان ورود کرده و فعالیت‌های مختلف و مؤثری در این حوزه‌ها به مردم ارائه می‌کنند.

دولت تدبیر و امید از ابتدا برای حضور تشکل‌های اجتماعی در اداره کشور نقش مؤثری قائل شده است به گونه‌ای که تعداد این تشکل‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم افزایش چشمگیری نسبت به ۲۰ سال گذشته یافت.

از سوی دیگر با حمایت دولت از این تشکل‌ها انتظار می‌رود سمن‌ها نقش خود را در کنترل و کاهش معضلات و مشکلات اجتماعی از قبیل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و … به خوبی ایفا کرده و همکاری مؤثر و مطلوبی با دستگاه‌های اجرایی استان برای رفع مشکلات داشته باشند.

فعالیت ۲۴۶ سمن در استان قزوین

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در این باره به ایرنا گفت: تقویت جایگاه سازمان‌های مردم نهاد در جامعه از اهداف دولت تدبیر و امید است و تقویت سمن‌ها می‌تواند بستر لازم برای افزایش مشارکت عمومی در جامعه را فراهم سازد.
مریم بیدخام با اشاره به آمار سازمان‌های مردم نهاد در قزوین افزود: هم اینک ۲۴۶ سمن از استانداری، فرمانداری‌ها، اداره ورزش و جوانان استان و بهزیستی قزوین مجوز فعالیت دریافت کرده ند که قبل از دولت تدبیر و امید تعداد آنها ۹۲ مورد بوده است.
وی با اشاره به حیطه فعالیت این سمن‌ها، افزود: امور خیریه، حمایت از نیازمندان، بیماران، زنان سرپرست خانوار، کاهش طلاق و اعتیاد، ساماندهی نواحی آسیب خیز، پاسداشت میراث فرهنگی، تحکیم بنیان خانواده، حمایت و خدمات رسانی به معلولان و سالمندان، انجام امور فرهنگی، توسعه فعالیت‌های ورزشی، پیشیگری از آسیب‌ها، حقوق شهروندی، ترویج نشاط اجتماعی و … از جمله حوزه‌های فعالیت سمن‌ها در قزوین است.
این مسئول ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد با توجه به جایگاه مردمی و میدان عمل نقش مؤثری در پیشگیری از آسیب‌ها دارند و در واقع بازوان قدرتمندی برای کمک به دستگاه‌ها محسوب می‌شوند.

سمن‌ها کاهش دهنده حجم کار دستگاه‌ها

بیدخام افزود: سمن‌ها می‌توانند حجم کار دستگاه‌های دولتی را کاهش داده و به ارتقای سرمایه اجتماعی، افزایش نشاط جامعه و همگانی شدن سلامت و رشد و توسعه پایدار کمک کنند.

وی گفت: همچنین سمن‌ها می‌توانند بسیاری از مسائل را به نحو شایسته ای در بین مردم فرهنگ سازی کرده و خیلی از مشکلات پیش روی را برای رسیدن به توسعه پایدار مرتفع سازند.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین اضافه کرد: سمن‌ها پل ارتباطی نزدیک بین دولت و مردم هستند و باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنها بیشترین استفاده را برد.

وی با بیان اینکه سیاست دولت حمایت از سمن‌ها است، افزود: این سیاست هم در مرحله تأسیس و هم آموزش و توانمندی سازی آنها اجرا شده است به گونه‌ای که در مرحله تأسیس با تسهیل در صدور مجوز و در مرحله آموزش با برگزاری مستمر دوره‌های آموزشی از سمن‌های استان حمایت می‌شود.

بیدخام با اشاره به دوره‌های آموزشی برگزار شده برای سمن‌ها، گفت: در این راستا نشست‌های تخصصی آشنایی سمن‌ها با امور مالیاتی، تسهیل گری، قوانین و مقررات، تدوین طرح نویسی و … به دفعات برای اینجوها برگزار و حتی برای برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز سمن‌ها نیز فراخوان داده شد.

تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به سمن‌ها استان قزوین

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۱۰ میلیارد ریال به سازمان‌های مردم نهاد استان کمک شده است و سعی کرده ایم کلیه طرح‌های سمن‌های استان در چهارچوب برنامه‌های وزارت کشور و آسیب‌های مورد اولویت نظام و مورد نظر مقام معظم رهبری اجرا شود.

بیدخام گفت: به تبع سیاست‌های کشور در حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی حرکت کرده و اجرای طرح‌ها را با محوریت نقاط محروم و آسیب خیز استان و تمرکز بر مناطق حاشیه نشین به اجرا گذاشته ایم.

وی ادامه داد: همچنین سعی کرده ایم اینجوها را در سال‌های اخیر در مناطق آسیب پذیر مستقر کرده تا بتوانند با کمک‌ها و حمایت‌های خود برای حل مشکلات گام بردارند.

بیدخام با اشاره به عناوین برنامه‌های برگزار شده در سطح استان، گفت: برنامه غنی سازی اوقات فراغت، ترویج و فرهنگ سازی عمومی در حوزه حفظ محیط زیست، تأسیس شبکه هماهنگی سمن‌های مدیریت بحران در استان، انجام امور مربوط به سلامت عمومی، آموزش شیوه‌های کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار و کاهش طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی از جمله عناوین برنامه‌های بوده که در سطح استان از طریق شناسایی و آموزش سمن‌ها برگزار شده است.

تقویت سمن‌های حوزه جوان از اولویت‌های استان قزوین

مدیرکل ورزش و جوانان استان قزوین نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در دولت تدبیر و امید به ارتقای کمی و کیفی سمن‌های جوان به طور ویژه توجه شده است.

عباس علایی مقدم افزود: در همین راستا تعداد سازمان‌های مردم نهاد حوزه جوان استان در دولت تدبیر و امید افزایش چشمگیری یافته و هم اینکه به ۶۳ مورد رسیده است.

وی اظهار داشت: سازمان‌های مردم نهاد بازوی دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف هستند و باید از ظرفیت‌های آنها در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف اداره ورزش و اجرای سیاست‌های دولت بهره برداری کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان قزوین افزود: اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین طبق چشم انداز تا سال ۱۴۰۰ باید ۶۵ سمن جوان را در استان راه اندازی کند که هم اکنون ۶۳ مجوز صادر شده و صدور ۱۳ مجوز دیگر در دستور کار است.

وی حوزه فعالیت این سمن‌ها را نیز در حوزه‌های مختلف عنوان کرد و افزود: سمن‌های جوان فعال استان در حوزه‌های ۱۲ گانه علمی و پژوهشی، ورزشی، مذهبی، آسیب‌های اجتماعی، حقوق شهروندی، زنان و خانواده فعالیت داشته و خدمات مؤثری را به جامعه هدف ارائه می‌کنند.

علایی مقدم گفت: وجود تشکل‌های مردمی، ظرفیت ارزشمندی برای رسیدن به هدف است و در صورت حمایت جدی از آنها می‌توانند کمک مؤثری برای دولت باشند.

سمن ها همراه همیشگی دولت و سازمان بهزیستی

مدیر کل بهزیستی استان قزوین نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: سازمان های مردم نهاد همراه همیشگی دولت و سازمان بهزیستی هستند و خدمات بسیاری در بخش های مختلف به جامعه هدف سازمان ارایه می کنند.

علیرضا وارثی افزود: هم اینک ۴۴ مراکز توانبخشی غیر دولتی و ۲۵ مرکز شبانه روزی و مراقبتی شامل هشت مرکز سالمندان، ۹ مرکز ذهنی، چهار مرکز روانی مزمن، یک مرکز جسمی، سه مرکز خانه کوچک معلولان ذهنی و سالمندان و بیماران روانی مزمن با سازمان همکاری دارند.

این مسئول اضافه کرد: این مراکز در تامین نیازهای توانبخشی، مراقبتی، بهداشتی و درمانی معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن، آموزش مهارت های لازم به جامعه هدف با بهره گیری از تجهیزات و فضاهای مورد نیاز و کاهش فشار روانی بر خانواده ها نقش موثری داشته و اثرات مطلوبی بر جامعه هدف سازمان می گذارند.

وارثی ادامه داد: همچنین ۱۵ پایگاه سلامت اجتماعی، هفت مرکز کاهش آسیب، ۴۶ مرکز مشاوره، ۳۰ مرکز معاونت امور اجتماعی و … در سطح استان فعال بوده و به ارایه خدمات به مراجعه کنندگان مشغول هستند.

وی با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد همکار بهزیستی هستند، ادامه داد: در سیاست گذاری ها، برنامه ریزی و اجرا باید همگام با آنها جلو رفت چون بهزیستی بدون سمن ها نمی تواند به اهداف خود دست یابد.
۶۱۰۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =