۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۴
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83356044
۰ نفر
عطوان: نتانیاهو جرأت اظهار نظر را از دست داده است

تهران - ایرنا - «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسایل منطقه نوشت: در شرایط حساس کنونی که تنش ها میان ایران و آمریکا افزایش یافته ، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بیم پاسخ قاطع ایران و متحدان منطقه ای آن، زبان به دهان گرفته و سکوت کرده است.

وی روز یکشنبه در این مطلب خود که در روزنامه «رای الیوم» منتشر شد، افزود که سکوت نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی که تنش ها میان ایران و آمریکا روز به روز در حال افزایش است، نشان دهنده شرایط سخت این رژیم و کاهش اهمیت و نقش منطقه ای آن در حمایت از برخی دولت ها و نیز بیم و هراس آن از هرگونه پاسخگویی انتقامجویانه ایران و متحدان آن یعنی «حزب الله»، «حماس» و «جهاد اسلامی» در فلسطین اشغالی است.

وی اضافه کرد: نتانیاهو در سال های گذشته از همه طرف ها بیشتر تحریک و تهدید به حمله به ایران می کرد و فراموش نخواهد شد که در سکوی نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ تصاویر و شواهدی را در ارتباط با فعالیت های هسته ای ایران و خطرات آن برای منطقه منتشر کرد تا به زعم خود جهان پشت این رژیم علیه تهران بایستند و برای نابود کردن تمام تأسیسات هسته ای و نظامی ایران اقدام کنند.

عطوان ادامه داد که نتانیاهو که از تشکیل یک کابینه قوی راستگرا عاجز بود، پس از پیروزی ضعیف در انتخابات پارلمانی اخیر (در سرزمینهای اشغالی) به خوبی درک کرده که ایران پرچم سفید به نشانه تسلیم بالا نخواهد برد و برای مواجهه آماده و امکانات لازم برای پاسخگویی قاطعانه و سخت را دارد و قادر است تا خسارت های سنگینی به دشمنان خود از جمله این رژیم وارد کند و در مذاکرات شرکت نخواهد کرد مگر اینکه شروط آن تضمین شود و بدون اینکه برنامه موشکی و چشم اندازهای برنامه هسته ای آن در این مذاکرات مطرح شود.

وی یاد آور شد: زمانی که حوثی های یمن با موشک های «کروز» فرودگاه بین المللی «أبها» را در عمق عربستان در اوج تنش ها و درحالی که این منطقه به لحاظ گردشگری برای شهروندان عربستانی بخصوص در ماه های تابستان به دلیل آب و هوای معتدل آن اهمیت دارد، هدف قرار می دهد، در این شرایط نتانیاهو به خوبی درک می کند که این حمله پیامی جدی و مهم برای این رژیم دارد مبنی بر اینکه در جنگ آینده فرودگاه تل آویو می تواند از سوی حزب الله از شمال یا گروه های فلسطینی از جنوب سرزمین های اشغالی هدف قرار گیرد، امری که به مثابه یک ضربه روانی به رژیم نژاد پرست اسرائیل در ۷۰ سال گذشته و شکست نظریه امنیت آن به پشتیبانی از قدرتی است که ستون اصلی حیات این رژیم محسوب می شود.

عطوان تاکید کرد که نتانیاهو که سرپرستی وزارت دفاع را نیز برعهده دارد، این روزها نمی تواند دهانش را باز و تهدیدهای خود را تکرار کند چرا که به خوبی می داند که در این صورت باید منتظر پاسخ های انتقام جویانه ایران و ۱۵۰ موشکی باشد که در عمق کوه های جنوب لبنان به سمت آن نصب شده اند و می داند که گنبد آهنین که آمریکا بیش از ده میلیارد دلار برای آن هزینه کرد، هرگز نمی تواند به طور کامل آن را از خطرات این موشک های دقیق که می توانند کلاهک هایی با ۵۰۰ کیلو گرم مواد منفجره حمل کنند، حفظ کند.

این تحلیلگر نوشت: از زمان وقوع جنگ ۲۰۰۶ که به عنوان جنگی که اسرائیل در آن شکست خورد در تاریخ ثبت شده و نیز شکسته شدن ابهت تانک های «مرکاوا» اسرائیل، نتانیاهو حتی یک گلوله به سمت جنوب لبنان شلیک نکرده چرا که می داند پاسخ هولناکی در انتظار آن خواهد بود. «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود اعلام کرد که جنگ بزرگ اگر شروع شود زبانه های این آتش همه منطقه را خواهد سوزاند و فقط محدود به ایران نخواهد بود.

موشک حوثی های یمن که فرودگاه عربستان را به دقت کامل هدف قرار داد تنها چند روز پس از حمله این نیروها به خط لوله نفت این کشور در شرق عربستان بود و این موشک ها ابهت موشک های پاتریوت آمریکایی که هر کدام از آنها ۵ میلیون دلار ارزش دارند را از بین برد.

عطوان نوشت: این نظام ایران نخواهد بود که تغییر می کند بلکه زورگویی های آمریکا و اسرائیل و تحریم ها و محاصره آنها در آینده نزدیک پایان خواهد یافت و کنفرانس بحرین که برای نابود کردن مساله فلسطین است با شکست مواجهه خواهد شد و «معامله قرن» همانند ننگی برای اعضای ناتوی عربی است که اموال خود را برای تامین مالی آن صرف می کنند. معامله ای که از بندهای آن از بین بردن حق تشکیل کشور مستقل فلسطینی و حق بازگشت آوارگان و اقامت دادن آنها در وطن جایگزین است.

وی افزود که تنها ده روز تا برگزاری اجلاس منامه باقی مانده که «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ، مقامات عربی را «بسان گله‌ای» به محل برگزاری آن خواهد برد و تاکنون فقط دو کشور امارات و عربستان جرات اعلام حضور خود در این نشست را داشته اند، اما مطمئناً آنها هم از شتابزدگی در اعلام قبول آن پشیمان هستند، کشورهای دیگری که دولت آمریکا می‌گوید در کنفرانس حاضر می‌شوند نظیر اردن، مصر و مغرب سکوت اختیار کرده‌اند و به هر طریق و وسیله‌ای می‌خواهند از آن فرار کنند.

این تحلیلگر تاکید کرد: ایران با سیاست تحریم و محاصره هرگز از پای در نخواهد آمد و ملت عزیز و مقاوم آن هرگز با رنج تحریم‌هایی که ملت عراق کشیدند، مواجه نخواهد بود و در برابر متجاوزان با شجاعت سینه سپر خواهد کرد. این ملت میراث‌دار تمدنی کهن و مردمی شریف و میهن دوست با تمدنی هشت هزار ساله است، یعنی زمانی که هنوز آمریکایی کشف نشده بود و رژیم نژادپرست اسرائیل در اراضی اشغال‌شده فلسطین نبود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =