نماینده عراقی: آمریکا با طرح تعلیق تحریم های ایران دنبال گرفتن امتیاز از عراق است

بغداد - ایرنا - یک نماینده پارلمان عراق بر این باور است که طرح دوره ای تعلیق تحریم های ضد ایرانی از سوی آمریکا، با هدف تحت فشار گذاشتن عراق جهت گرفتن امتیازهای کلان اقتصادی است.

"علی الغانمی" عضو فراکسیون سازندگی در پارلمان عراق گفت: اینکه آمریکا هر چند وقت یک بار از معافیت کوتاه مدت عراق از تحریم‌های ضد ایرانی در زمینه برق و گاز سخن می‌گوید، با هدف ادامه فشار به بغداد برای گرفتن امتیازهای اقتصادی بویژه قراردادهای بزرگ در حوزه برق است.

وی روز یکشنبه در گفتگوی رسانه‌ای، تاکید کرد که آمریکا می‌داند که نمی‌تواند مانع اقدام عراق برای واردات گاز و برق از ایران شود اما با طرح دوره‌ای معافیت و مهلت در این خصوص، می کوشد به قراردادهای کلان برای شرکت‌های آمریکایی دست پیدا کند.

الغانمی افزود: اقدام آمریکا در اعلام تمدید معافیت عراق، عجیب است چرا که عراق اصلاً مشمول این امر نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کارنامه شکست خورده شرکت‌های آمریکایی فعال در حوزه برق در ۱۵ سال گذشته در عراق گفت که آمریکایی ها سالها در این زمینه فعالیت کردند اما هیچ دستاوردی نداشته و هیچ طرحی برای حل یا کاهش بحران برق در عراق ارائه نکردند.

نماینده پارلمان عراق افزود: آمریکایی ها در هفته های اخیر فعال تر از قبل شده اند، انعقاد قرارداد میان عراق و شرکت زیمنس آلمان در حوزه تولید برق، سبب ناراحتی آمریکایی ها شده و آن را واداشته است تا فشار بر بغداد را افزایش دهند تا بتوانند امتیازاتی در حوزه تولید برق بگیرند.

وی گفت: عراق برای رهایی از این فشارهای آمریکا، باید دنبال بستن قرارداد با شرکت‌های بزرگ بین المللی در حوزه تولید برق و تامین نیازهای خود باشد.

منابع مسوول و رسانه‌ای عراقی روز شنبه گزارش دادند که آمریکا در نتیجه فشارها و مذاکرات دولت عراق برای سومین بار متوالی بار دیگر ناچار شد به صادرات برق و گاز از جمهوری اسلامی ایران به عراق تحت عنوان تمدید مجدد مهلت ۹۰ روزه معافیت عراق از واردات برق و گاز از ایران چشم پوشی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =