۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۳
کد خبرنگار: 1307
کد خبر: 83355990
۰ نفر
۲ پیروزی در یک روز

تهران- ایرنا- رزمندگان ارتش و سپاه ۲۷ خرداد ماه سال ۶۶ با اجرای همزمان ۲ عملیات در شمال و جنوب جبهه های جنگ تحمیلی ۲ پیروزی چشمگیر را برای ایران اسلامی رقم زدند.

در این روز عملیات های "فتح ۶" و" نصر سه " به ترتیب در مناطق شمال اربیل و شمال زبیدات عراق به اجرا در آوردند و توانستند ضمن در هم کوبیدن نیروهای دشمن تلفات غنایم بسیاری نیز بگیرند.

فتح شش

زمانی که جنگ در جبهه‌های جنوب دچار سکوت و عدم تهاجم جدی و گسترده از سوی طرفین نبرد به مواضع یکدیگر شده بود، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک عملیات محدود و نامنظم را در محور شمالی جنگ تحت عنوان فتح ۶ ترتیب داد.

منطقه عملیات فتح ۶

این عملیات ساعت اولیه بامداد ۲۷ خرداد ماه ۶۶ به منظور پاسخگویی به شرارت‌های رژیم بعثی عراق در بی خانمان کردن مردم کرد، بمباران شیمیایی منطقه و نیز انهدام مراکز و تأسیسات نظامی دشمن در شمال اربیل با رمز «یازهرا» آغاز شد.

تیپ ۶۵ هجرت، تیپ مالک‌اشتر، گردان مستقل ویژه شهادت، حزب دمکرات کردستان عراق، حزب‌الله کردستان عراق و حزب‌الدعوه عراق تحت فرماندهی قرارگاه رمضان سپاه با یورش به پایگاه‌های مهم دشمن در بلندی‌های «کورت قلندر» و «سلیم‌خان» در شمال شهر و منطقه «دیانا» در عراق، ضمن انهدام پایگاه‌ها، مراکز نظامی شهر «مرگه‌سور» و پل مواصلاتی آن محور را تصرف کردند و ۲ گردان جیش‌الشعبی و ۱۶ خودروی نظامی ارتش عراق را در هم کوبیدند.

با هجوم رزمندگان به داخل شهر مرگه سور و جنگ تن به تن در خیابان‌ها، دشمن بعثی به سمت غرب شهر عقب نشینی کرد که با تعقیب رزمندگان، تعداد زیادی از آنها به هلاکت رسیدند، ۱۶ خودرو دشمن منهدم شد و بیش از صد نفر از نیروهای دشمن به اسارت در آمدند.

نیروهای رژیم بعث عراق برای باز پس‌گیری شهر دو پاتک انجام داد که هر بار با تحمل تلفات و خسارات به عقب رانده شد.

نصر سه

در روز ۲۷ خرداد ۶۶ رزمندگان نیروهای مسلح در نیروی زمینی ارتش نیز در جبهه های جنوبی جنگ تحمیلی با هدف کاهش توازن رزمی ارتش عراق و نیز دادن پاسخ کوبنده به دشمن بعثی عملیات «نصر ۳» را در منطقه «زبیدات» در جنوب محور «دهلران» اجرا کردند.

منطقه عملیات نصر ۳

پایگاه هوانیروز پشتیبانی عمومی اصفهان بمنظور حسن اجرای مأموریت، ابتدا خلبانان بالگردهای شکاری «کبرا» و بالگردهای ترابری ۲۱۴ و «شنوک» خود را با منطقه عملیات آشنا کرد و افسران رابط را به منظور ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر به قرارگاه «لشکر ۲۱» و قرارگاه تیپ‌های تکاور و اورژانس‌های تخلیه مجروح اعزام کرد.

بالگردهای شنوک هوانیروز در حال انتقال مجروحان در عملیات نصر ۳

رزمندگان نیروی زمینی ارتش در این عملیات که با رمز «یا علی بن‌ابیطالب (ع)» اجرا شد، از محور یادشده به درون خاک عراق پیشروی کردند و ضمن انهدام ۲۰ دستگاه تانک و نفربر زرهی، چندین انبار مهمات و شماری خودرو نظامی دشمن، به هفت گردان رزمی ارتش عراق آسیب رسانند.

در عملیات نصر سه که یکی از عملیاتهای موفق ایران در دوران جنگ تحمیلی محسوب می‌شود، رزمندگان نیروی زمینی ارتش توانستند یک هزار نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی بگیرند و ۶۰ نفر از آنان را به اسارت خود در آورند.

اسرای عراقی در عملیات نصر ۳

تصرف ارتفاعات ۱۳۲، ۱۶۰، ۱۴۲و ۱۴۰، انهدام ۳۰ دستگاه تانک و نفربر دشمن، انهدام مقادیری مهمات و ادوات خودرویی دشمن، انهدام گردان‌های یک، ۲ و سه از تیپ ۹۵ لشکر ۱۴ عراق و متلاشی شدن گردان یک از تیپ ۷۰۳ لشکر ۲۰ عراق از دیگر دستاوردهای عملیات محسوب می‌شوند.

در اجرای عملیات نصر سه، بالگردهای شکاری کبرا با انجام هفت ساعت و ۳۰ دقیقه پرواز در قالب ۱۴ سورتی، مأموریت‌های واگذاری را در ارتباط با پشتیبانی آتش به نحو مطلوب اجرا کردند و بالگردهای ترابری نیمه سنگین ۲۱۴ با انجام ۲۴ ساعت پرواز در قالب ۴۳ سورتی توانستند، ۹۳ رزمنده مجروح را از اورژانس‌های تاکتیکی به بیمارستان‌های محلی از جمله دزفول و اهواز تخلیه کنند.

همچنین بالگردهای ترابری سنگین «شنوک» نیز با انجام ۱۹ ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز در قالب ۱۲ سورتی، ۱۶۴ رزمنده مجروح را تخلیه و یکهزار و ۷۵۰ کیلوگرم تدارکات را جابه‌جا کردند.

انهدام خودروهای عراقی توسط نیروهای ارتش در عملیات نصر ۳

حضور خبرنگاران برای پوشش عملیات نصر ۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =