۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 1263
کد خبر: 83355938
۳ نفر
پوبلیکو: حمله به نفتکش ها، کار آمریکا و اسراییل است

مادرید - ایرنا- روزنامه «پوبلیکو» چاپ کاتالونیا در مقاله‌ای به نقل از یک نویسنده اسپانیایی نوشت حملاتی که به تازگی به چندین نفتکش در دریای عمان انجام شده کار آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

پوبلیکو در این مقاله که به قلم «آئوگوستو زامورا» که چندین کتاب در مورد سیاست و استراتژی تألیف کرده است؛ با طرح این سوال که چه کسی یا کسانی در حال سود بردن از حملات علیه نفتکش‌ها هستند؟، افزود: به وضوح، اسرائیل از این حادثه سود می‌برد.

نویسنده با اشاره به مواضع دولت ترامپ در متهم کردن سریع ایران به این حادثه؛ معتقد است که این اقدام نیز در راستای حمایت‌های بی قید و شرط دولت ترامپ از رژیم صهیونیستی است.

روزنامه اسپانیایی با اشاره به ادعاهای «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اتهامات علیه ایران بر اساس گزارشات سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی است و فقط گروه‌های ایرانی هستند که در منطقه حضور دارند و دارای منابع و توانایی درجه بالا برای انجام این حملات هستند، نوشت: پمپئو اشتباه می‌کند زیرا در منطقه، افزون بر ایران، سه گروه سعودی، آمریکایی و اسرائیلی نیز حضور دارند.

پوبلیکو ادامه داد: همه این گروه‌ها، دارای سلاح و ابزار برای اجرای عملیات هستند افزون بر اینکه اجرای این حملات آنقدر ساده هستند که حتی نیازی به سلاح‌های پیشرفته ندارند و فقط یک زیردریایی یا یک قایق اژدر برای حملاتی مشابه با حملات اخیر کافی هستند.

این روزنامه تصریح کرد: افزون بر آن، این حملات محاسبه شده بودند. نه بر محموله تأثیر داشتند و نه به طور جدی به کشتی‌ها آسیب رسانند. فقط اقدامی برای ایجاد یک جنجال سیاسی انجام دادند.

رسانه مذکور ادامه داد: اسرائیل برای انجام چنین عملیات‌هایی نیازی به پایگاه‌های زمینی ندارد. زیردریایی‌های نوع دلفین که آلمان به او هدیه داده برای فعالیت در دریای عمان کافی هستند. به عبارتی دیگر، زیردریایی‌های نوع دلفین می‌توانند حملاتی که کشتی‌های نفتکش تجربه کردند را انجام دهند. بر اساس اطلاعاتی که آمریکا داده، اسرائیل از اقیانوس هند به عنوان محل عملیات‌های سری خود نظیر آزمایشات هسته‌ای در سالهای ۷۰ با رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی یا آزمایشات موشک پوپه یه در سال ۲۰۰۰ در سریلانکا استفاده کرده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =