۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 1171
کد خبر: 83355865
۰ نفر
۹ طرح بهبود تولیدات دامی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

زاهدان- ایرنا- سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۹ طرح بهبود تولیدات دامی با اعتبار ۳۴ میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریال همزمان با هفته جهاد کشاورزی در این استان به بهره برداری رسید.

محمدرضا بندانی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از یکی از واحدهای تولیدی مرغ تخم گذار زاهدان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از اعتبار هزینه شده برای طرح‌های هفته جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان آورده بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: ۵۳۹ خانوار روستایی با راه اندازی این طرح‌ها از مزایای آن بهره مند شدند و زمینه اشتغال مسقیم ۲۶ نفر و غیر مستقیم ۳۳۰ نفر در سیستان و بلوچستان فراهم شد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان طرح‌های پرورش مرغ به ظرفیت ۳۰ هزار قطعه، پرورش مرغ بومی، ۲ جایگاه بهداشتی شتر شیری، سه جایگاه بهداشتی دام، واحد پرورش شترمرغ و جایگاه بهداشتی شتر را از مهمترین طرح‌های افتتاح شده هفته جهاد کشاورزی این استان ذکر کرد.

فعالیت چهار واحد مرغ تخم گذار در سیستان و بلوچستان

وی بیان کرد: هم اینک چهار واحد مرغ تخم گذار در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ظرفیت اسمی آنها ۵۹۸ هزار قطعه است.

بندانی ادامه داد: هم اینک تولیدات واحدهای مرغ تخم گذار سیستان و بلوچستان ۲ هزار و۷۹۵ تن در سال است که این تولیدات تنها ۱۰ درصد نیاز استان را در حوزه تخم مرغ تأمین می‌کند.

وی افزود: در سالهای گذشته موافقت‌هایی برای ساخت ۱۳ واحد مرغ تخم گذار در سیستان و بلوچستان صادر شد که چهار واحد پروانه بهره برداری صادر و بقیه درحال پیگیری هستند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک ۲۲۵ واحد پرورش مرغ گوشتی در این استان وجود دارد که ۱۷۶ واحد آن فعال و ۴۹ واحد غیر فعال است.

وی اظهار داشت: ظرفیت کلی واحدهای پرورش مرغ گوشتی سیستان و بلوچستان پنج میلیون و ۸۲۹ هزار قطعه جوجه ریزی در هر دوره است که هم اینک از ظرفیت کلی به دلیل تعطیلی برخی واحدها استفاده نمی‌شود.

بندانی گفت: هم اینک با فعالیت ۱۷۶ واحد تنها ۳۵ درصد نیاز سیستان و بلوچستان در زمینه گوشت مرغ در داخل تأمین می‌شود.

وی از تشکیل کارگروه ساماندهی مرغداری‌ها در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: این کارگروه بزودی به منظور تکمیل چرخه صنعت مرغ استان راه اندازی خواهد شد.

بسیاری از ظرفیت‌های دامی سیستان و بلوچستان غیر فعال است

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۲۱۵ واحد پروار بندی گوساله در این استان وجود دارد که حدود ۷۴ هزار رأس ظرفیت دارند.

وی با بیان اینکه اکثر واحدهای پرواربندی گوساله سیستان و بلوچستان غیر فعال هستند افزود: هم اینک ۱۰۰ واحد پرواربندی گوساله در این استان به طور کامل غیر فعال هستند و ۵۶ واحد فعال نیز با توجه به واردات دام به عنوان قرنطینه موقت استفاده می‌شود.

بندانی ادامه داد: همچنین ۵۹ واحدپرواربندی گوساله باقی مانده در سیستان و بلوچستان به طور نیمه فعال فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: ۱۶ گاوداری صنعتی شیری در سیستان و بلوچستان وجود داشت که با توجه به خشکسالی‌های چندین ساله هم اینک ۲ واحد آن فعال، هشت واحد غیر فعال و ۶ واحد نیز نیمه فعال است.

سرمایه گذاری در واردات دام از مرزهای سیستان و بلوچستان صرفه اقتصادی بالا دارد

وی گفت: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان تنها استان وارد کننده دام زنده به کشور محسوب می‌شود بستری مناسبی برای سرمایه گذاران این حوزه وجود دارد تا با وجود کشتارگاه‌ها و واحدهای پرواربندی موجود در منطقه مبادرت به واردات دام کنند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: سرمایه گذاری در واردات دام به دلیل فراوانی دام ارزان در کشورهای همسایه نیاز کشور به گوشت قرمز سودآوری کلان را برای فعالان این بخش به ارمغان خواهد داشت.

وی تاکید کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و داشتن ظرفیت‌های لازم توانایی تأمین ۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور را دارد.

۷۳۱۶**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =