صرفه‌جویی در هزینه‌ها؛ نتیجه انتشار فهرست بهای مرمت

تهران- ایرنا- مدیرکل محوطه‌ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی گفت: رقابتی شدن و صرفه‌جویی در هزینه‌ها از جمله نتایج انتشار فهرست بهای مرمت بناهای تاریخی است.

هادی احمدی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اعلام این خبر گفت: ۱۴ یا ۱۵ سال بود که سازمان‌های نظارتی درخواست فهرست بهای مرمت بناهای تاریخی را داشتند که بالاخره روز گذشته ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه برای تدوین این فهرست بها از دیدگاه کارشناسان و اساتید بهره گرفته شده، افزود: برای هرچه بهتر شدن این فهرست نظرات افرادی مانند مصالح فروشان و مرمت کاران را نیز جویا شدیم.
احمدی افزود: پیش از این در برخی از شهرهایی که پیمانکاران مرمت معدود بودند، انحصار به وجود می‌آمد و قیمت‌ها نیز بسیار بالا می‌رفت.

هم اکنون تمام هزینه‌ها و قیمت‌ها در این فهرست بها مشخص شده و دیگر پیمانکاری نمی‌تواند هر میزان دستمزدی که می‌خواست، طلب کند.

احمدی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی با فهرست بهای مرمت آثار تاریخی می‌تواند نظارت جدی و دقیقی بر کار پیمانکاران داشته باشد همچنین دستگاه‌های نظارتی می‌توانند در صورت تخلف به مساله ورود کنند.
وی افزود: سازمان برنامه و بودجه با وجود این فهرست بها می‌تواند ارزیابی دقیقی درباره اعتبارات داشته باشد.
این مسئول سازمان میراث فرهنگی گفت: فهرست بهای مرمت تدوین و ابلاغ شده، حتماً ایراداتی دارد که به مرور رفع می‌شود.
روز شنبه ۲۵ خردادماه پس از هفت سال کار کارشناسی مستمر و با همکاری سازمان برنامه و بودجه، فهرست بهای واحد پایه رشته مرمت بناهای تاریخی با عنوان ۱۹ فهرست بها منتشر شد.
در تهیه این فهرست بها، یک کمیته متشکل از کارشناسان ستادی و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد که در بخش ستادی با استفاده از توان استانی، کمیته‌های استانی شکل گرفت و ۸ کمیته استانی به عنوان استان‌های معین و ۲۳ استان همجوار در کنار ستاد کار را پیش بردند.
این فهرست بها با ۹۵۰ شرح ردیف و یک‌هزار و ۱۵۰ مورد به عنوان ۱۹ فهرست بهای مصوب سازمان برنامه و بودجه منتشر شد و در تصویب آن بر ۱۲۰ جلسه کارشناسی تشکیل و فهرست مذکور در ۱۲ فصل و ۵ پیوست تنظیم شد.
در تنظیم این فهرست بها ۷ میلیون دیتا برای تنظیم آنالیز بهای شرح ردیف ها بر اساس کارسنجی و محاسبه تهیه شد و بالغ بر سه هزار و ۷۰۰ ساعت کار کارشناسی برای آن صرف شده است. در تهیه این فهرست بها علاوه بر استفاده از متخصصان داخلی از تجربیات پیمانکاران و استادکاران سنتی، مشاوران حوزه میراث فرهنگی و پیشکسوتان عرصه میراث فرهنگی کمک گرفته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =