۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۷
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83355792
۰ نفر
جعبه ابزارهای مالی در بازار سرمایه ایران تکمیل شد

تهران- ایرنا- تهران- ایرنا- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: جعبه ابزارهای مالی حاضر در بازار سرمایه ایران با رویکرد کلاسیک و اسلامی تکمیل شده و اکنون به دنبال اشتراک‌گذاری این ابزارها با سایر کشورها هم هستیم.

صبح امروز یازدهمین نشست بازارهای سرمایه اسلامی با حضور شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران ارشد بازار سرمایه کشور و نمایندگان کشورهای اسلامی برگزار شد.

محمدی در ابتدای این نشست گفت: به همه اطمینان می‌دهیم تمام قوانین بازار سرمایه ایران منطبق با شریعت اسلام است.

وی با اشاره به شکل گیری کمیته فقهی بازار سرمایه ادامه داد: کمیته فقهی بازار سرمایه ایران کار خود را از سال ٢٠٠٧ میلادی آغاز کرده و از آن زمان تاکنون به صورت هفتگی تمام فعالیت‌های بورس ایران را رصد می‌کند و ابزارهای مالی، بدون تأیید این کمیته قابل استفاده نیست. بازار سرمایه در عرصه اجرا همه تلاش خود را به کار می‌گیرد که مسائل فقهی کاملاً مورد توجه باشد.

محمدی ادامه داد: نحوه انجام معاملات، شامل فرآیند پیش از معاملات، زمان معاملات و پس از معاملات در این کمیته رصد می‌شود و در صورت هرگونه ابهامی به آرای آن رجوع می‌شود. بدین ترتیب ما چه در حوزه ابزارها و در بحث معاملات بازار سرمایه کاملاً منطبق با شریعت عمل می‌کنیم.

رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز در بازار سرمایه ایران ابزارهای مالی اسلامی متنوعی مانند صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق مرابحه، اوراق جعاله، اوراق اجاره و … در دسترس است، افزود: در کنار این ابزارها که دارای حدود مشخص و برخاسته از دین مبین اسلام است، امکان استفاده از سایر ابزارهای مرسوم دنیا همچون اختیار خرید و فروش، قراردادهای آتی و غیره در کمیته فقهی بررسی و از نسخه منطبق با شریعت آنها در بازار سرمایه ایران بهره برداری می‌شود.

وی ادامه داد: کمیته فقهی، فروش تعهدی سهام را بررسی کرده است و این ابزار در واقع جایگزین فروش استقراضی است.

محمدی افزود: تمام ابزارهای مالی کلاسیک در کمیته فقهی بازار سرمایه ایران بررسی و نسخه منطبق با شریعت آن طراحی شده و مورد استفاده است. همچنین ابزارهای مالی و اسلامی نیز به صورت کامل در دسترس فعالان بازار سرمایه ایران قرار دارد. با این شرایط می‌توان گفت جعبه ابزارهای مالی حاضر در بازار سرمایه ایران چه با رویکرد کلاسیک و چه اسلامی تکمیل شده و لازم است اشاره کنم که ما مایل به اشتراک‌گذاری این ابزارها با سایر کشورها هم هستیم.

رئیس سازمان بورس افزود: باید یادآور شد استفاده از این ابزارها در بازار سرمایه ایران عملیاتی شده و با اقبال سرمایه گذاران نیز رو به رو است.

وی با بیان اینکه علاوه بر ابزارهای اسلامی، نهادهای مالی نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: تعداد صندوق‌های مشترک سرمایه گذاری ما نیز به عدد ٢١١ رسیده است. شرکت‌های سرمایه گذاری در ایران توسعه خوبی را تجربه کرده‌اند و تأمین سرمایه‌ها و مشاوران حرفه‌ای سرمایه گذاری، سبد گردان‌ها و … نیز امروز در بازار سرمایه ما حضور فعال دارند و سهام بیش از ۶٠٠ شرکت در بورس و فرابورس داد و ستد می‌شود.

محمدی خاطر نشان شد: کمیته فقهی به حوزه‌های نوین از جمله ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز وارد شده و بررسی‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه، سخنگوی شورای عالی بورس افزود: همه اقدامات ما در قالب پکیجی به زبان عربی ترجمه شده و در اختیار کشورهای اسلامی قرار گرفته است و تمایل داریم در بحث انتقال تجربه با سایر کشورها مشارکت داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =