۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۵
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 83355781
۰ نفر
پروانه ها و زنبورهای عسل خراسان شمالی همکاسه شدند

بجنورد- ایرنا- مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به طغیان جمعیت پروانه ها در بهار امسال، بخش زیادی از غذای زنبورهای عسل استان نصیب این حشرات شد.

حسین رضازاده روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش بیش از حد جمعیت پروانه‌ها در عرصه‌های طبیعی، مراتع، باغ‌ها و کشتزارها موجب شده تا عملاً بخشی از آنچه که از سوی زنبورها مورد تغذیه قرار می‌گرفت، توسط پروانه‌ها مصرف شود.

به گزارش ایرنا اکنون عرصه دشت‌ها، دامنه کوه‌ها و اراضی کشاورزی خراسان شمالی مملو از حشرات مختلف و به خصوص پروانه‌هایی است که در سال‌های اخیر به علت کمبود بارندگی و خشکسالی، کمتر از آنها می‌شد سراغی گرفت.

رضازاده، با خودداری از پیش بینی تولید عسل بهاره در این استان، افزود: میزان تولید و برداشت عسل همه ساله در پایان مهر اعلام می‌شود و کاهش یا افزایش میزان تولید آن نیز تا آن زمان مشخص نخواهد شد.

پیش از این رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در مصاحبه با ایرنا گفته بود که با توجه به بارش‌ها میزان تولید انواع محصولات کشاورزی، باغی و دامی در این استان ۲۵ درصد رشد خواهد یافت.

به گزارش ایرنا پارسال ۲ هزار و ۲۱۱ تن عسل از زنبورستان های خراسان شمالی برداشت شد که در مقایسه با سال پیش از آن ۱۱ درصد افزایش داشت.

بر اساس آمارگیری صورت گرفته در خراسان شمالی یکهزار و ۶۷۶ زنبوردار با استقرار ۱۷۷ هزار و ۹۵۱ کلنی در زمنیه تولید عسل فعالیت دارند.
پارسال از هر کلنی ا ین استان ۱۲.۴ کیلوگرم عسل به دست آمده بود.

خراسان شمالی به لحاظ شرایط مناسب آب و هوایی و وجود مراتع غنی پوشیده از گیاهان دارویی در سال ۹۶ از نظر میزان تولید عسل رتبه ۱۳ و از نظر میانگین تولید به ازای هر کلنی بهره وری رتبه ششم کشوری را کسب کرده بود.
وجود اقلیم متفاوت در گستره ۲ میلیون هکتاری خراسان شمالی شرایط را برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده است به طوری که رشته‌های کوه‌های آلاداغ، سالوک و شاه جهان از بهترین مناطق برای تولید عسل در این استان محسوب می‌شوند.

۳۰۰۷/‏۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =