۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83355705
۰ نفر
مأمورین یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در آماده باش هستند

مشهد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: محیط بانان و ماموران این یگان در سراسر استان برای مقابله با آتش سوزی‌ های احتمالی در مناطق تحت مدیریت خود در حالت آماده باش قرار دارند.

سرهنگ ابوالفضل شعبانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به پوشش گیاهی انبوه استان در سال جاری، فرا رسیدن فصل گرما و افزایش تردد گردشگران و طبیعت دوستان در عرصه های طبیعی به ویژه مناطق تحت مدیریت محیط زیست، احتمال آتش سوزی در این مناطق بسیار زیاد است.

وی اظهار داشت: به منظور پیشگیری و مقابله با آتش سوزی احتمالی مأموران یگان حفاظت محیط زیست با به روز رسانی تجهیزات در اختیار، آمادگی کامل نسبت به شناسایی نقاط حساس و مستعد آتش سوزی را دارند.

وی گفت: راه اندازی گشت های سیار در مناطق بحرانی و رصد مستمر عرصه ها در این زمینه ضروری است که در این راستا نشست های توجیهی با کشاورزان و دامداران حاشیه مناطق تحت مدیریت به منظور افزایش اطلاعات آنان در حال برگزاری است.

سرهنگ شعبانی از شهروندان و طبیعت گردان خواست در صورت ورود به عرصه های طبیعی استان، از رها کردن ته سیگار، افروختن آتش در عرصه ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و اقدامات مشابه و خطرآفرین خودداری نموده و در صورت مشاهده آتش سوزی مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آتش نشانی منطقه از طریق سامانه ۱۵۰۴ منابع طبیعی و ۱۵۴۰ محیط زیست اطلاع دهند.

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست است و این اداره به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط بان دارد.

مساحت زیستگاه های این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار می باشد.

خراسان رضوی دارای ۴۱ منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است.

حدود ۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، دو گونه دو زیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می‌کنند.

گونه‌های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.

۷۴۹۶ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =