۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۵
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83355674
۰ نفر
بیمه فعالان صنایع دستی خراسان شمالی تداوم نداشت

بجنورد- ایرنا- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: این استان ۱۸ هزار صنعتگر دارد که در ۶۱ رشته صنایع دستی فعالیت می کنند اما بیمه این افراد تداوم نداشته و قطع شده است.

علی عابدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر چه بیمه فعالان صنایع دستی در خراسان شمالی از سال ۹۰ تا ۹۳ انجام شد اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که تداوم بیمه ممکن نشد و اکنون این افراد ۵ سال است که تحت پوشش بیمه نیستند.

وی کمبود اعتبار را مهمترین علت استمرار نیافتن بیمه فعالان صنایع دستی بیان کرد و افزود: در ارزیابی‌ها هم برخی از این افراد دارای شرایط لازم نبودند و بر همین اساس بیمه این افراد استمرار نیافت اما هم اکنون هنرمندان صنایع دستی می‌توانند با استفاده از صندوق بیمه روستاییان و عشایر بیمه شوند.

وی با اشاره به مشکلات این بخش اظهار داشت: تأمین مواد اولیه و نبود برخی از زیرساخت‌ها مانند شرکت‌های تعاونی از مشکلات صنعتگران صنایع دستی خراسان شمالی است ولی برخی از تولید کنندگان صنایع دستی ما توانسته‌اند بر مشکلات فائق آمده و حتی در این زمینه صادر کننده هم باشند.

وی با بیان اینکه صادرات صنایع دستی خراسان شمالی در سال ۹۷ بیش از ۱۲ میلیارد ریال بود، گفت: سفال و سرامیک، دستبافته‌های داری و پارچه‌ای بخشی از صنایع دستی استان بود که به کشورهای چین، لهستان، ترکیه، ایتالیا و سوئد صادر شد.

هم اکنون خراسان شمالی ۶۱ رشته زنده و فعال صنایع دستی دارد که از این تعداد ۵۱ رشته دارای نشان ملی مرغوبیت کالاست.

تاکنون چهار محصول صنایع دستی این استان شامل گلیم سفره کردی، چاروق، چادرشب و گردنبند با سنگ حجاری شده مهر اصالت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» گرفته است.

قالیچه و پشتی ترکمنی، گلیم، سفره کردی و جاجیم، چادرشب ابریشمی، کلاه کرکی و چاروق دوزی از مهم‌ترین صنایع دستی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود.
خراسان شمالی بیش از ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

ب/‏۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =