ساخت شهرک صنعتی امیرکبیر اراک منوط به مصوبه شورای عالی محیط زیست کشور است

اراک - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ساخت شهرک صنعتی امیرکبیر به عنوان چهارمین شهرک صنعتی اراک منوط به مصوبه شورای عالی محیط زیست کشور است.

«محمدرضا حاجی پور» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: ساخت شهرک صنعتی امیرکبیر اراک مصوبه هیأت وزیران در سال ۱۳۸۵ است که تا کنون اقدامی برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته و تصمیم نهایی بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست کشور اتخاذ می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران تفاهم نامه‌ای بین سازمان صنعت، معدن و تجارت با اداره کل حفاظ محیط زیست استان منعقد شده است که در آن چهار هزار هکتار از اراضی ۷۰ قله اراک برای ساخت شهرک صنعتی امیرکبیر واگذار شود و در مقابل ۱۹ هزار هکتار از اراضی منطقه چنار خمین که از لحاظ اکولوژیکی و توپوگرافی شرایط همسانی با منطقه ۷۰ قله دارد به این منطقه الحاق می‌یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: انجام این مصوبه و تفاهم نامه با حفاظت محیط زیست در همین حد باقی مانده و هیچ اقدام دیگر تا کنون انجام نشده است.

حاجی پور ادامه داد: با وجود اینکه ایجاد یک شهرک صنعتی برای جذب سرمایه گذاری و اشتغال جوانان منطقه و کاهش نرخ بیکاری در این منطقه احساس می‌شود، سازمان صنعت، صنعت، معدن و تجارت تابع قانون و تصمیم نهایی شورای عالی محیط زیست کشور است و در صورتی که این طرح رأی نیاورد اصراری برای ساخت شهرک صنعتی امیرکبیر نیست.

وی ادامه داد: منطقه چنار خمین ظرفیت مطلوبی در معادن سرب، روی و پلی متال ها دارد و مجوزهای فعالیت و پروانه‌های اکتشاف متعدد نیز در این منطقه صادر شده بود که بعد از انعقاد قرارداد بین اداره کل حفاظت محیط زیست استان تمامی آنها باطل شد و در صورتی که ساخت شهرک صنعتی امیر کبیر از شورای عالی محیط زیست رأی نیاورد این مجوزها به حالت قبل بر می‌گردد و از ظرفیت معادن در راستای توسعه اقتصادی استان و ایجاد اشتغال پایدار استفاده می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تاکید کرد: جانمایی ساخت شهرک امیرکبیر اراک ۱۱ سال پیش از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان انجام شد اما برای نظر قطعی و برآورد توجیه اقتصادی و زیست محیطی این مهم در اسرع وقت بازنگری می‌شود.

حاجی پور در خصوص ظرفیت شهرک صنعتی خیرآباد اراک نیز گفت: طرح توسعه این شهرک صنعتی در قطعه‌های بزرگ برای استقرار صنایع شهر اراک در نظر گرفته شده و شرکت شهرک‌های صنعتی استان برای استقرار صنایع کوچک و متوسط نیز باید برنامه ریزی کند.

۳۳ شهرک و ناحیه صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.

منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.

۳۰۱۷/ ۶۰۱۳/‏