۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۸
کد خبرنگار: 1475
کد خبر: 83355575
۱ نفر
حضور ایران در سیکا؛ تاکید بر سیاست نگاه به شرق

تهران- ایرنا- با توجه به حضور حسن روحانی رئیس جمهوری در کنفرانس سیکا در تاجیکستان، یک کارشناس مسائل بین الملل می گوید:آمریکا در حال حاضر یک تهدید مشترک و متفاوت برای اعضای سیکا محسوب می شود و حضور ایران در آن در راستای سیاست نگاه به شرق شمرده می شود

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، ««حسن روحانی» روز شنبه ۲۵ خرداد ماه در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، به تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

روحانی در این نشست گفت: همه به نقش سیاست‌های دولت فعلی آمریکا در بی‌ثبات‌سازی کشورهای منطقه به خوبی واقفیم. وضعیت کنونی فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان و یمن نمونه‌هایی بارز از پیامدهای این سیاست در سال‌های اخیر است. این سیاست‌ها، ناقض حق تعیین سرنوشت به عنوان یکی از حقوق اساسی و ذاتی همه ملت‌ها در بسیاری از کشورهای منطقه بوده است وی به قانون شکنی آمریکا و دخالت در امور بقیه کشورها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی جهت تضمین صلح و امنیت همگانی اعلام حضور می‌کند و در این راه از هرگونه تعامل و تبادل نظر با کشورهای عضو سیکا در خصوص راه‌های مواجهه با چالش‌ها و مقابله با تهدیدات موجود استقبال کرده است.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در اکتبر ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد. نشست سران سیکا هر ۴ سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود.
اکنون این سازمان ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها ی دیگر است ایران از جمله اعضای سازمان سیکا می‌باشد.

با توجه به اهمیت موضوع پژوهشگر ایرنا با «محسن جلیل وند» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به گفت و گو پرداخت.

سفر روحانی پیگیری سیاست نگاه به شرق

جلیل وند کارشناس مسائل بین الملل در ابتدای این گفت و گو بیان داشت: اساساً سفر روحانی بر اساس سیاست پیگیری نگاه به شرق، جمهوری اسلامی ایران بوده است. با توجه به بحث برجام که از سوی روسای جمهوری چین و روسیه در این سفر مطرح شد باعث می‌شود تا حدودی نگاه‌ها نسبت به آمریکا متفاوت‌تر باشد ولی این سفر نمی‌تواند در کاهش تنش بین تهران- واشنگتن موثر باشد.

وی افزود: نگرش آمریکا تابع نظریه مدیریت بحران است. آمریکایی‌ها در راستای نظریه مدیریت بحران، سیاست بی ثباتی خود را دنبال می‌کنند. در تاریخ قرن بیستم شاهد بودیم که آمریکایی‌ها، دیکتاتورها را در کشورهای جهان سوم بر سرکار آوردند و با ایجاد ثبات در این کشورها به غارت منابع می‌پرداختند.

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: در سایه امنیتی که به ادعای آمریکایی‌ها در منطقه بوجود آمده کل منطقه‌ای خاورمیانه بی ثبات شده است و تنها کشور باثبات منطقه، ایران است و آمریکایی‌ها حداکثر تلاش خود را می‌کنند تا ایران نقطه کانونی تنش‌ها در منطقه شود و به دنبال فضاسازی رسانه‌ای علیه کشور مان هستند.

وی گفت: آمریکایی‌ها مدیریت بی ثباتی را در منطقه دنبال می‌کنند ما باید در مقابل آنان مانع ایجاد کنیم و این مقاومت و چالش بدون همکاری کشورهای بزرگی همانند چین و روسیه امکانپذیر نیست اگر سیاست نگاه به شرق را از منظر دیپلماسی کشورمان بررسی کنیم این سفر می‌تواند موفقیت‌های را برای کشورمان داشته باشد و اهمیت این سفر را می‌توان از این منظر تحلیل و بررسی کرد.

آمریکا تهدید مشترک اعضای سازمان سیکا

این استاد دانشگاه در این زمینه بیان داشت: از منظر کشورهای عضو سیکا و تهدید مشترک اعضای این سازمان، به دو نکته باید توجه کرد ما یک تهدید بالفعل داریم و یک تهدید بالقوه. آمریکا با چین رابطه گسترده‌ای دارد اما، رابطه آمریکا با چین و روسیه از کشورهای عضو سیکا یک تهدید بالقوه محسوب می‌شود ولی تهدید آمریکا برای ما بالفعل است و شاید کوچک‌ترین اتفاقی به درگیری نظامی بین ایران و آمریکا منجر شود، بنابراین تعریف روسیه و چین از تهدید آمریکا متفاوت از ایران می‌باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: تهدید آمریکا برای روسیه، تعداد موشک‌ها ی قاره پیما امریکا و تحریم صنایع نفت این کشور است و برای کشور چین، فعالیت‌های امریکا در دریای چین و افزایش تعرفه‌های گمرکی می‌باشد اما تهدید آمریکا برای ما تهدیدی یک طرفه است بنابراین امریکا یک تهدید مشترک و متفاوت برای اعضای سیکا محسوب می‌شود. در تعریف تهدید، ایران باید تاکتیکی عمل کند و بقیه کشورها، راهبردی به دلیل اینکه نوع تهدیدها متفاوت است.

اعضای سیکا و تبعیت از تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا

جلیل وند در این مورد بیان داشت: چین به عنوان یکی از اعضای سیکا در تحریم نفتی ایالت متحده علیه کشورمان بصورت رسمی از آمریکا تبعیت کرد اما خرید نفت چین از ایران با دور زدن تحریم‌ها، به صورت خرید از دلالان نفتی صورت می‌گیرد و ما مجبوریم نفت را به قیمت پایین‌تر از نرخ معمول بازار به دلالان نفت بفروشیم و این باعث کاهش در آمد نفتی ما و هدر دادن زمان برای دریافت مطالبات است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: البته تحریم‌های نفتی و لغو معافیت اخیر اعتراض‌های را از طرف اعضای سیکا همانند هند و چین که خریداران عمده نفت ایران هستند را به دنبال داشت و این کشورها خواهان خرید نفت از بازار ایران هستند و حضور در این کنفرانس می‌تواند به تقویت روابط کشورمان با بقیه اعضای این سازمان کمک کند.

محسن جلیل وند کارشناس مسائل بین الملل در پایان این گفت و گو با اشاره به سخنان رئیس جمهوری کشورمان در کنفرانس سیکا در مورد برجام گفت: در مورد برجام بر این عقیده ام که امیدی به برجام نیست وبا خروج آمریکا از برجام، این کشور سعی دارد که ما نیز از برجام خارج شویم و به نظر می‌رسد تعهد به اصول برجام باید بر اساس دیپلماسی و مذاکره ادامه یابد اصولاً مذاکره کردن بهتر است تا نشستن و امید به دیگران داشتن.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =