۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۱
کد خبرنگار: 1023
کد خبر: 83355566
۰ نفر
جبران خسارت سیل در سایه توجه مسئولان

خرم آباد - ایرنا - جبران خسارات ناشی از سیل فروردین ماه در لرستان تنها به نگاه بیش از گذشته مسئولان به این استان بستگی دارد نگاهی که اگر نباشد ، سال ها تلاش برای آبادانی لرستان هم کارساز نیست .

سیل ویرانگر فروردین ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال به زیرساخت‌ها و نگهداری راه‌های این استان خسارت زد، ۸۷۰ راه روستایی و ۶۰۰ کیلومتر از راه‌های استان را از بین برد، همچنین ۲ هزارو ۵۰۰ کیلومتر از راه‌های استان تحت تأثیر سیل قرار گرفت.

سیل دوازدهم فروردین سال جاری سبب تخریب کامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی شهرستان پلدختر شد.

استان لرستان دارای ظرفیت‌های بالا در بخش‌های مختلف کشاورزی است اما سیل اخیر تنها ۵۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی شهرستان پلدختر آسیب زد.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیش از ۴۰ هزار بهره بردار مرتبط با این سازمان نسبت به خسارت سیل خود اظهاری کرده اند که براین اساس برآوردهای نهایی در دست انجام است.

بیش از پنج هزار هکتار یعنی حدود ۱۰ درصد از باغ‌های استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود یک هزار و ۸۰۰ هکتار انجیر سیاه و منحصر به فرد استان واقع در منطقه «زیودار» معمولان در اثر سیل به شدت آسیب دید.

بیش از ۵۰۰ ایستگاه پمپاژ، ابنیه فنی و خطوط انتقال بهره‌برداری از بین رفت که بر عملکرد ۲هزارو ۵۰۰ هکتار از باغ‌ها که زیر پوشش این ایستگاه‌ها هستند تأثیر منفی خواهد گذاشت.

در طول ۴۰ سال گذشته خدمات رسانی به شهرها و روستاها شتاب گرفته و این در حالی است که جمعیت استان رشد ۱.۹ دهم برابری پیدا کرده است.

تعداد مشترکان برق شهری و روستایی از ۴۸ هزار اشتراک با رشد ۱۳ برابری به ۶۳۲ هزار مشترک رسید.

تعداد مشترکان آب شهری و روستایی به استان به ۵۲۳ هزار اشتراک افزایش پیدا کرده است.

این روزها اغلب روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان به آب لوله کشی و برق دسترسی دارند و جمعیت تحت پوشش فاضلاب شهری در لرستان به ۵۷ درصد رسیده است.

در چهاردهه گذشته در لرستان پنج سد، ۲ تصفیه خانه آب آشامیدنی، سه تصفیه خانه فاضلاب، ۲نیروگاه حرارت و پنج نیروگاه برقآبی ساخته شده است.

نیروگاه حرارتی دورود با ظرفیت ۹۰ مگاوات، نیروگاه آبی رودبار با ظرفیت ۴۵۰ مگاوات، نیروگاه برقابی کوچک دره تخت با ظرفیت ۷۰۰ کیلووات، سد رودبار با ظرفیت سالانه ۱۰ میلیون مترمکعب، سد حوضیان با ظرفیت سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب، سد خان آباد با ظرفیت سالانه ۱۸ میلیون مترمکعب از تأسیسات مهم لرستان است.

همچنین سد ایوشان با ظرفیت سالانه ۳۲ میلیون متر مکعب، سد مروک با ظرفیت سالانه ۵۲ میلیون متر مکعب، سد هاله با ظرفیت سالانه ۲ و نیم میلیون متر مکعب، تصفیه خانه آب خرم آباد با ظرفیت ۴۰۰ لیتر در ثانیه، تصفیه خانه فاضلاب خرم آباد با ظرفیت ۴۸ هزار مترمکعب در روز، تصفیه خانه فاضلاب الیگودرز با ظرفیت ۳۰ هزار مترمکعب در روز از دیگر تأسیسات مهم استان بشمار می آیند.

انتظار می‌رود باتوجه به ظرفیت‌های موجود در استان، تصویب مصوبات برای بازسازی زیرساخت‌های آسیب دیده از سیل تسریع یابد چراکه اشتغالزایی و رونق تولید در گرو راه اندازی واحدها و توسعه تأسیسات استان می‌باشد.

سیل با تمامی خساراتش به پایان رسیده است اما نباید فراموش کنیم که لرستان پساسیل نیازمند توجه مسئولان می‌باشد.

‏۶۰۶۰/‏۳۲۱۰

خبرنگار ایرنای خرم آباد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =