۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۴
کد خبرنگار: 1673
کد خبر: 83355544
۳ نفر

تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

علیرضا فولادی ǀ روزنامه نگار
تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

ارومیه- ایرنا- میزبانی از جام ملت های والیبال در ارومیه که سرآغازی روشن برای رونق گردشگری ورزشی در پایتخت والیبال آسیا محسوب می شود، تنها بخش کوچکی از اندیشه های متعالی دولتمردان برای توسعه پایدار آذربایجان غربی است.

روزی که تفاهم نامه این میزبانی به امضای نماینده عالی دولت در آذربایجان غربی و سرپرست فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی رسید، بسیاری آن را همچون سایر رویدادهای ورزشی می‌پنداشتند اما اکنون که تیم ملی والیبال با برخورداری از امتیاز میزبانی و تشویق هواداران، یکی پس از دیگری حریفان را پشت سر می‌گذارد و علاوه بر معرفی ارومیه در عرصه بین المللی، نشاط اجتماعی و رونق بازار در این شهر محقق شده، تأثیر اندیشه‌های بلند دولتمردان بیش از پیش آشکار می‌شود.
پایداری در چهار بخش منابع طبیعی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تبلور می‌یابد و تفکر مبتنی بر توسعه پایدار به عنوان محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست در برنامه‌های کاری دولت در آذربایجان غربی به چشم می‌خورد و پیگیری‌ها برای تکمیل طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در کنار سایر تلاش‌های اجتماعی و اقتصادی رو به جلو پیش می‌رود.
در سایه همین اندیشه‌های متعالی، مقابله با فساد و رانت در مقوله سوخت و خشکبار مرزنشینان آذربایجان غربی به بار نشسته و حق و حقوق قانونی آنان در مرزهای ۹۶۷ کیلومتری این استان که دولت و حاکمیت جهت محرومیت زدایی، اشتغال و جلوگیری از مهاجرت برایشان در نظر گرفته، طی یک و نیم سال اخیر پرداخت شده است.
نماینده عالی دولت در آذربایجان غربی بر این عقیده است که این استان به دلیل موقعیت مرزی و منابع غنی، جولانگاه فسادی ریشه‌دار و سازمان‌یافته شده و بر همین اساس به ساماندهی پایانه‌های مرزی، شناسایی و پاک‌سازی عوامل آشکار و نهان رانت و ویژه خواری، مفسدان صادرات و واردات مرزی، به‌زانو درآوردن اژدهای هفت سر صادرات سوخت سهمیه مرزنشینان، شناسایی زمین‌خواران و متصرفان به اراضی ملی و متعرضان به بیت‌المال اقدام کرده است.
آری اندیشه‌هایی از این دست است که گسترش عدالت، افزایش امید به زندگی و نشاط اجتماعی را موجب می‌شود و رانت جای خود را به فروش سوخت و خشکبار از طریق مزایده و واریز عوائد آن به حساب مرزنشینان می‌دهد.
تا جایی که علاوه بر واریز سه مرحله از این عوائد به حساب مرزنشینان، تاکنون چندین هزار دانش آموز از همین محل اغذیه رایگان دریافت می‌کنند و ۸۰ هزار مسکن روستایی مرزی هم بیمه حوادث شده است؛ همچنین از این محل در مهر سال گذشته بازماندگان از تحصیل در نوار مرزی این استان زیرپوشش آموزش و پرورش قرار گرفتند و بیمه عشایر روستایی نیز در دستور کار قرار گرفته است.
برای این اندیشه‌های متعالی و خلاقانه حد و مرزی نیست و تحرک در زمینه‌های مختلف به ویژه جذب سرمایه گذاری از منابع داخلی و خارجی با هدف توسعه اقتصادی و تقویت زیرساخت‌ها برای توسعه پایدار آذربایجان غربی نیز نتیجه همین رویکرد نماینده عالی دولت در این استان مرزی است.
بر همین اساس توسعه سرمایه گذاری خارجی با توجه به ارتباطات بین المللی مناسب و همراهی سرمایه گذارانی از چین تا آلمان از جمله مهمترین رویکردهای بخش اقتصادی استان در سال ۱۳۹۸ به شمار می‌رود.
نکته جالب توجه اینکه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان طی دولت تدبیر و امید در این استان سرمایه گذاری شده که در تاریخ آذربایجان غربی بی نظیر است و تنها طی سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درخواست سرمایه گذاری در استان اخذ شده است.

همدلی مردم و مسئولان و ثبات قدم برای بارور شدن اندیشه‌هایی که افق روشن آذربایجان غربی را پیش رو قرار می‌دهد، اصلی ترین نیاز سرزمین اقوام و ادیان الهی به شمار می‌رود اکنون که تفکر مبتنی بر توسعه پایدار دولتمردان در آذربایجان غربی با سیاست‌های اجرایی موفقیت آمیز در هم آمیخته، همدلی مردم و مسئولان و ثبات قدم برای بارور شدن اندیشه‌هایی که افق روشن استان را پیش رو قرار می‌دهد، اصلی ترین نیاز سرزمین اقوام و ادیان الهی به شمار می‌رود تا مردم غیور این استان قبل از پایان دولت دوازدهم شاهد دستاوردهای دولت تدبیر و امید باشند.
۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =