هیل: ترامپ بی اعتمادی به جامعه اطلاعاتی آمریکا را عمیق تر کرد

تهران-ایرنا- تارنمای هیل گزارش داد: اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود اطلاعات دولت های خارجی با هدف خدشه دار کردن وجهه نامزد رقیب در انتخابات ۲۰۲۰ را می پذیرد، باعث تعمیق بی اعتمادی بین او و جامعه اطلاعاتی آمریکا شده است.

این رسانه در گزارش روز شنبه خود افزود: این اظهارات روابط تحت فشار کنونی بین رئیس جمهوری آمریکا و جامعه اطلاعاتی و نهادهای مجری قانون در آمریکا را تهدید می‌کند.

مقامات سابق جامعه اطلاعاتی و نهادهای مجری قوانین در آمریکا گفته‌اند که اظهارات رئیس جمهوری می‌تواند مانع تلاش‌های آنها برای مقابله با مداخله خارجی در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا و تضعیف روحیه آنها شود.

«استیون کَش» مقام سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و مشاور اسبق «دایان فاینشتاین» سناتور دموکرات از کالیفرنیا گفت: اعضای جامعه اطلاعاتی آمریکا به شکل فزاینده ای نگران تخطی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از نقش خود در چارچوب قانون اساسی کشور به عنوان فرمانده کل قوا و مقام اجرایی ارشد کشور هستند.

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا به ویژه در شرایطی مطرح شده که جامعه اطلاعاتی آمریکا سوژه تحقیقات درباره منشأ تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ هستند که به درخواست ترامپ آغاز شده است.

ترامپ به وزارت دادگستری آمریکا اجازه داده تا به عنوان بخشی از این تحقیقات با مقامات سیا مصاحبه کند و به «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا این اختیار را داده است تا اطلاعات مربوط به این تحقیقات را علنی کند.

تحقیقات اخیر بخشی از الگویی است که از مدت‌ها قبل وجود داشته و به موجب آن ترامپ امکان اعتماد به جامعه اطلاعاتی آمریکا را زیر سوال برده است. وی بارها جامعه اطلاعاتی آمریکا را به جاسوسی از ستاد انتخاباتی اش در رقابت‌های سال ۲۰۱۶ میلادی متهم کرده است.

بر اساس گزارش هیل، به نظر می‌رسد شک و تردید ترامپ به جامعه اطلاعاتی آمریکا گسترده‌تر است. وی این هفته متعهد شد از جاسوسان سیا علیه «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی استفاده نکند. البته ترامپ بعد از اظهارنظر در این زمینه از آن عقب نشینی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از رفتارهای جاسوسی سازمان سیا از رهبر کره شمالی مدعی شد که در آینده اجازه این روند از جاسوسی‌ها را نخواهد داد.

مقامات نزدیک به ترامپ می‌گویند که مواضع او درباره دخالت دولت‌های خارجی به خاطر حساسیت او بر سر این موضوع است که وی در انتخابات سال ۲۰۱۶ به دلیل دخالت روسیه پیروز شده و از این رو پیروزی او در این انتخابات مشروعیت نداشته است.

ترامپ از اظهارنظر درباره تماس با پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) برای گزارش دهی درباره اطلاعات یک فعال خارجی خودداری کرده و گفته است شهادت «کریستوفر رِی» مدیر اف بی آی در سنا مبنی بر اینکه ستادهای انتخاباتی باید درباره تلاش‌های دولت خارجی برای اعمال نفوذ در انتخابات گزارش دهند، «نادرست» است.

ترامپ در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفته بود که پذیرش اطلاعات یک دولت خارجی درباره یک نامزد رقیب دخالت نیست و من آن را می‌پذیرم.

اف بی ای واکنشی درباره این اظهارات ترامپ نشان نداده است.

ترامپ همچنین در مصاحبه با برنامه «فاکس اند فرندز» گفت اگر یک دولت خارجی درباره یک نامزد سیاسی رقیب اطلاعاتی بدهد، به اف بی ای یا دادستان کل گزارش خواهد داد اما ابتدا آن را بررسی می‌کند تا مطمئن شود آیا واقعاً این اطلاعات بد است یا نه.

مقامات کاخ سفید از ترامپ دفاع کرده و تاکید کرده‌اند که نکته ظریفی در اظهارات اولیه او وجود داشته است اما مقامات اطلاعاتی می‌گویند مهم است که شفاف سازی شود زیرا دشمنان خارجی آمریکا ممکن است از این لفاظی ترامپ سو استفاده کنند.

در گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات روسیه که نتایج آن بعد از دو سال چند وقت پیش منتشر شد، خاطرنشان می‌شود که ویکی لیکس در ژوئیه سال ۲۰۱۶ آغاز به انتشار ایمیل‌های کمیته ملی دموکراتیک کرد که هکرهای روس جمع آوری کرده بودند و در همان زمان ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت که امیدوارم روس‌ها بتوانند ۳۰ هزار ایمیل گم شده را بازیابی کنند. در گزارش مولر همچنین بیان می‌شود که ستاد انتخاباتی ترامپ از آسیب احتمالی ناشی از افشاگری ویکیلیکس بر کمپین «هیلاری کلینتون» نامزد رقیب در انتخابات سال ۲۰۱۶ استقبال کرده بود.

ترامپ بارها درباره ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ابراز تردید کرده است و در نشست هلسینکی که ژوئیه گذشته برگزار شد از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه حمایت کرد اما وی بعدها تحت فشار مجبور به پس گرفتن اظهارات خود شد.

ترامپ بعلاوه در جریان تحقیقات مولر بارها به مقامات سابق اف بی آی و وزارت دادگستری آمریکا حمله کرد. وی تاکید داشت که در سال ۲۰۱۶ به طرز نامناسبی از ستاد انتخاباتی اش جاسوسی شده است.

رئیس جمهوری آمریکا بعلاوه، ژانویه گذشته بعد از این مقامات اطلاعاتی دولتش اظهاراتی در تضاد با ارزیابی او از روند پیشرفت هسته‌ای ایران ارائه دادند، از آنها بشدت انتقاد کرد و با «ساده لوح» خواندن آنها در پیامی توئیتری نوشت شاید لازم باشد مقامات اطلاعاتی دوباره به مدرسه بازگردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =