۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۸
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 83355489
۰ نفر
جمعیت کیفری خراسان رضوی کاهش یافت

مشهد- ایرنا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: جمیعت کیفری این استان از ۲۲ هزار نفر در سال گذشته به ۱۶ هزار نفر در سال جاری کاهش یافته است.

سید امیر مرتضوی روز یکشنبه در نشست خبری افزود: استفاده از مجازات های جایگزین حبس یکی از علل کاهش جمعیت کیفری است و پرونده های اجرای احکام نیز در این استان به سرعت رسیدگی شده و اعتبار بخشی به اسناد رسمی هم با جدیت پیگیری می گردد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۱ مرکز ملاقات طفل در خراسان رضوی خارج از کلانتری ها و پاسگاه ها اظهار داشت: پارسال در این مراکز ۸۰۰ مورد سازش رخ داد و از حدود دو و نیم سال قبل دو دادگاه کیفری به دادگاه اطفال و با حضور مشاور اطفال اختصاص یافته است.

وی گفت: هم اکنون هشت مرکز مشاوره خانواده در مشهد و ۸۷ مرکز مشاوره در سایر شهرهای استان زیر نظر دادگستری فعال است و طی یکسال گذشته ۴۰ درصد دعاوی در این مراکز به سازش انجامیده که فقط حدود سه درصد از این تعداد بازگشت داشته است.

مرتضوی در باره توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد نیز افزود: از ابتدای فعالیت این پروژه مکاتبات و پیگیری های بسیار توسط دستگاه قضایی صورت گرفته و این دستگاه ر راستای صیانت از اراضی ملی به وظایف خود عمل می کند.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه ها و سازمانهای دیگر نیز باید تکالیف و وظایف قانونی خود را انجام دهند اظهار داشت: طرح ها و پروژه ها باید کارشناسی باشد و تمام پیوست ها در آن در نظر گرفته شود که در برخی موارد نظیر پروژه کمربند جنوبی این موارد در نظر گرفته نشده است.

وی گفت: طی ۲ سال گذشته ۴۵۰ پرونده کلان در این استان رسیدگی شد که بخشی از آنها مربوط به اختلاس بود و سعی شد مبالغ اختلاس شده به بیت المال برگردانده شود.

معاون دادگستری خراسان رضوی با اشاره به انتخابات امسال افزود: تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات در استان فراهم شده و ستاد و کارگروه پیشگیری و برخورد با جرایم و تخلفات انتخاباتی نیز در استان فعال خواهد شد.

وی با بیان اینکه حفظ استقلال، شأن و جایگاه قضات و دستگاه قضایی از رویکردهای این دستگاه است اظهار داشت: مبارزه با مفاسد اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی از اولویت هاست که در این استان با رعایت سه اصل سرعت، صحت و دقت به پرونده های قضایی رسیدگی می شود.

وی گفت: حمایت از تولید و سرمایه گذاری از دیگر رویکردهاست و مدیران باید نسبت به وظایف قانونی خود در این زمینه توجیه شوند تا از بروز تخلف در حوزه های مختلف جلوگیری گردد.

مرتضوی با اشاره به توجه و اهتمام ویژه به پیشگیری از وقوع جرم و خسارت افزود: با اقدامات صورت گرفته و انجام تدابیر لازم در سیلابهای اخیر کمترین تلفات را در استان داشتیم.

وی اظهار داشت: در دستگاه قضایی بیشترین نظارت ها، بازرسی ها و ارشیابی ها برای صیانت از حقوق شهروندی و نظارت بر رفتار قضات انجام می شود و واحد حفاظت اطلاعات ارشد نیز در قوه قضائیه برای نظارت بر رفتار قضات و کارکنان دستگاه قضایی فعال است.

وی گفت: به مناسبت هفته قوه قضائیه از اول تا هفتم تیر ماه، غبارروبی مزار شهدا در بهشت رضا (ع)، دیدار با خانواده شهدای قوه قضائیه و ملاقات عمومی مسئولان قضایی در استان انجام می شود.

۷۵۰۵/ ۶۰۵۳

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =