۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83355482
۰ نفر
کنترل بیماری تب برفکی در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: بیماری تب برفکی در این استان تحت کنترل است و دامداران در این باره نباید نگران باشند.

حسن قاسمی فرد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیماری تب برفکی، بیماری بومی منطقه است و سالانه، کمابیش گزارش می‌شود.

وی با بیان اینکه ابتلا به بیماری تب برفکی در مجموع در استان در حد متعارف است خاطرنشان کرد: این بیماری اکنون در استان تحت کنترل است و مشکل خاصی در این منطقه گزارش نشده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: در استان، ۱۱ کانون تب برفکی در سه شهرستان این استان واقع در شمال شرق کشور شناسایی شد که چهار کانون آلودگی تب برفکی دام سنگین و هفت کانون مربوط به ابتلای دام سبک از شهرستان‌های بجنورد، اسفراین و مانه و سملقان است.

معاون فنی و سلامت دامپزشکی خراسان شمالی پیش از این گفته بود که جمعیت دام سبک در این هفت کانون، ۲۲ هزار رأس است که از این تعداد ۱۶۵ رأس به بیماری تب برفکی مبتلا شده است و این رقم معادل کمتر از یک درصد از این جمعیت دامی را شامل می‌شود و جمعیت دام سنگین در این کانون‌ها هم ۸۰۰ رأس است که ۳۰ رأس به این بیماری مبتلا شده که معادل چهار درصد این جمعیت دامی است.

حمید رمضانی خاطرنشان کرد: امسال ۲۵ رأس دام سبک بر اثر ابتلاء به تب برفکی تلف شده است و در دام سنگین، تلفاتی گزارش نشده است.

وی افزود: تب برفکی، بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیر دام است که پیشگیری از آن به لحاظ شدت خسارت اقتصادی دارای اهمیت است.

خراسان شمالی به لحاظ جمعیت دام سبک، جزو ۱۰ استان نخست کشور است و در این استان حدود سه میلیون واحد دامی نگهداری و پرورش داده می‌شود.

۷۱۸۵/‏‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =