۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۳
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83355370
۰ نفر

برچسب‌ها

پیله خشک کنی راز و جرگلان، فرصت جولان را از واسطه ها گرفت

بجنورد- ایرنا- بخشدار جرگلان در شهرستان راز و جرگلان گفت: با توجه به راه اندازی واحد پیله خشک کنی در این بخش در سال جاری، حضور واسطه ها در صنعت نوغان این بخش مرزی به شدت کاهش یافته است.

پولاد نجاهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نخستین واحد پیله خشک کنی استان خراسان شمالی، خردادماه جاری در این منطقه، به عنوان قطب تولید ابریشم استان آغاز به کار کرد که این امر موجب کاهش مشکلات نوغانداران و جلوگیری از فروش پیله‌های تر و نیز تأمین ابریشم مورد نیاز شرکت تعاونی نوغانداری ابریشم در بخش جرگلان شده است.

وی افزود: این واحد ظرفیت خشک کردن حداقل ۲ تن پیله ابریشم را در روز دارد و با توجه به اینکه هنوز پیله تر در دست مردم است نمی توان رقم قطعی در مورد عملکرد این واحد اعلام کرد.

نجاهی با بیان اینکه این واحد تولیدی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم را با قیمت خرید تضمینی ۸۲۰ هزار ریال خریداری می‌کند، افزود: با راه اندازی این واحد، تولید نخ ابریشم مورد نیاز برای بافت فرش دورو و پارچه ابریشم هم تأمین می شود.

وی اظهار کرد: روستاهای حاشیه مرز این شهرستان استقبال خوبی از این واحد تولیدی داشته و محصول خود را تحویل این واحد تولیدی داده‌اند اما هنوز هم برخی از اهالی این منطقه پیله های خود را به واسطه ها می فروشند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

نیمی از نوغان خراسان شمالی در شهرستان مرزی راز وجرگلان تولید می شود که با مرکز این استان ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

خراسان شمالی از نظر مقدار تولید پیله رتبه چهارم و از نظر بهره برداری و میانگین تولید در هر جعبه رتبه نخست کشوری را دارد.

ب / ‏۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =