آماده باش ۲۶ مرکز برای خرید تضمینی گندم کشاورزان خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: با فعال کردن ۲۶ مرکز، کار خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز از گندمکاران این استان آغاز شد.

وحیدرضا فریدونی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، نرخ خرید هر کیلوگرم گندم با ۴ درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید را ۱۷ هزار ریال عنوان و بیان کرد: در سال زراعی جاری از نرم افزار پهنه بندی استفاده می‌شود و پیش تر گندمکاران به منظور جلوگیری از فعالیت واسطه‌ها در زمینه خرید گندم، در سامانه سازمان جهاد کشاورزی نام نویسی کرده‌اند.
وی اظهار داشت: وضعیت تحویل گندم با ثبت نام دقیق کشاورزان و همچنین ثبت مقادیر تولید و تحویل گندم به مراکز خرید رصد می‌شود.
وی گفت: امسال گندم تنها از طریق سامانه‌های خرید و از کشاورزانی که نسبت به ثبت نام در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام کرده‌اند تحویل گرفته می‌شود.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: کشاورزان، سطح زیر کشت و میزان محصول تولیدی برآوردی را در سامانه پهنه بندی ثبت کرده‌اند و هم اکنون طبق اطلاعات این سامانه از آنان محصول خریداری می‌شود.
فریدونی با بیان اینکه کشاورزان امسال از کرایه تشویقی نیز برخوردار می‌شوند، افزود: اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی همانند سال‌های گذشته متولی خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی است و به منظور رفاه حال کشاورزان مراکز خرید با تجهیزات و امکانات لازم آماده ارائه خدمات لازم در سطح استان است.

وی گفت: براساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان کشاورزی، کیفیت گندم این استان به علت اقلیم مناسب از میانگین کشوری مطلوب‌تر است و به همین دلیل متقاضی زیادی دارد.
به گزارش ایرنا همچنین به علت استفاده مناسب از کود و سم، استفاده از بذرهای اصلاح شده و همچنین مبارزه به موقع با آفات بخصوص سن، کیفیت گندم استان مطلوب است.
وی با بیان اینکه استفاده از جوش شیرین در نان‌های خراسان شمالی به طور کامل حذف شده، افزود: آرد مصرفی این استان با عناصر آهن و اسید فولیک نیز غنی سازی شده است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: ۳۰۰ هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در این استان وجود دارد، از مجموع ظرفیت ذخیره سازی گندم در استان ۷۵ هزار تن سیلوی بتنی، ۹۵ هزار تن سیلوی فلزی، ۹۵ هزار تن انبارهای مکانیزه و ۳۵ هزار تن انبارهای نیمه مکانیزه است.
فریدونی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته ۹۱ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری شد، گفت: پارسال گندم با قیمت هر کیلوگرم ۱۳ هزار ریال از کشاورزان استان خریداری و در انبارها ذخیره سازی شده بود.
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز گفت: برداشت گندم و جو از سطح ۱۸۶ هزار هکتار کشتزار این استان از ابتدای هفته جاری آغاز شده است.

نقی کاظمیان اظهار داشت: از مجموع کشتزارهای استان ۱۴۶ هزار هکتار گندم و ۴۰ هزار هکتار جو است که آغاز برداشت از مناطق جنوب استان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری انتظار تولید ۳۱۰ هزار تن گندم در استان را داریم، گفت: پیش بینی می‌شود تولید گندم در سال زراعی جاری در مقایسه با پارسال ۶۳ درصد رشد یافته و افزون بر ۲۵۹ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.
اکنون یکهزار و ۱۱۲ واحد نانوایی یارانه پز و حدود ۳۰۰ واحد آزادپز در خراسان شمالی دایر است و ماهیانه بطور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه‌ای این استان توزیع می‌شود.
خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

۳۰۰۷/‏۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =