۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 1926
کد خبر: 83355202
۰ نفر
تقسیم عادلانه مهاجران در اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا- کشورهای حوزه دریای مدیترانه در جنوب اروپا و پرتغال خواستار تقسیم عادلانه مهاجران در داخل اتحادیه اروپا شدند. این کشورها با فعالیت کشتی‌های امدادی خصوصی که در سواحل لیبی برای نجات جان مهاجران فعالیت می‌کنند مخالفت کردند.

روزنامه جهان صنعت در گزارشی آورد: کشورهای جنوب اروپا که در حوزه دریای مدیترانه واقع شدند دیروز درخواست کردند که تقسیم پناهجویان بر اساس معیارهای همبستگی و تقسیم عادلانه پناهجویان انجام شود. سران کشورهای حوزه دریای مدیترانه، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، یونان، قبرس و مالتا در شهر والتا، پایتخت مالت با صدور بیانیه‌ای خواستار اقدامات بیشتر در مبارزه علیه قاچاقچیان انسان شدند.

سران کشورهای جنوب اروپا همچنین درخواست کردند که تمامی کشتی‌هایی که در دریای مدیترانه فعالیت می‌کنند حقوق بین‌المللی را رعایت کنند و مانع اقدامات گارد ساحلی لیبی نشوند. این خواست آنان بیشتر متوجه کشتی‌های امدادی است که به طور خصوصی در دریای مدیترانه جان صدها مهاجر را از غرق شدن نجات می‌دهند.

پناهجویان در خود لیبی هم سرنوشت تلخی دارند. فعالان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی بارها گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای درباره وضعیت آنان داده‌اند. آنها انتقاد می‌کنند که صدها هزار مهاجر در اردوگاه‌های لیبی به دام افتاده‌اند و تحت شکنجه و بدرفتاری قرار می‌گیرند. نهادهای حقوق بشری همچنین اتحادیه اروپا را متهم کرده‌اند که از گارد ساحلی لیبی حمایت کرده است‌.

لیبی کشوری ترانزیت برای پناهجویان آفریقایی است که می‌خواهند از طریق دریای مدیترانه وارد اتحادیه اروپا شوند. اکثر این پناهجویان با قایق‌های فرسوده از طریق دریای مدیترانه به ایتالیا پناه می‌آورند. سفر دشوار آنان گاهی سرانجامی تلخ دارد و کم نیستند شمار کسانی که در مسیر ایتالیا غرق می‌شوند.

ژوزف ماسکان، نخست وزیر مالت در نشست سران کشورهای جنوب اروپا گفته است که نیروهای گارد ساحلی لیبی کار خود را عالی انجام داده‌اند.

اختلاف فرانسه و ایتالیا

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا حدود یک سال است که فعالیت کشتی‌های ناجی پناهجویان را که به طور خصوصی انجام می‌شود ممنوع اعلام کرده است و در نتیجه پناهجویان مجبورند چندین روز بر روی کشتی بمانند. حکومت ایتالیا اجازه نداده است تا این کشتی‌ها در بندرهایش لنگر بیندازند. دولت راست‌گرای پوپولیستی ایتالیا هفته پیش قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کشتی‌های امدادی که برای نجات جان پناهجویان آفریقایی تلاش می‌کنند جریمه پرداخت کنند.

ایتالیا خواسته است که به طور خودکار پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقسیم شوند. این پیشنهاد ایتالیا با مخالفت فرانسه روبه‌رو شده است‌. فرانسه برخلاف ایتالیا خواسته است که پناهجویان به نزدیک‌ترین بندر کشور فرستاده شوند. اما این اقدام بیشتر شامل ایتالیا و مالت خواهد شد. فرانسه همچنین خواسته است که پذیرش پناهچویان از طرف کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت داوطلبانه باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =