شیخ نعیم قاسم: آمریکا به دنبال بهره برداری از موضوع پناهجویان سوری علیه اسد است

بیروت- ایرنا- شیخ "نعیم قاسم" معاون دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به تعداد زیاد پناهجویان سوری در لبنان و مانع تراشی آمریکا در بازگشت آنان به کشورشان گفت: آمریکا در صدد بهره برداری از این موضوع علیه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است.

شیخ نعیم قاسم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در مورد دلیل مانع تراشی آمریکا و به طور کلی غرب در مسیر بازگشت پناهجویان سوری باید گفت که هدف غرب این است که سوریه به رهبری بشار اسد را یک کشور نا امن جلوه دهد که جای مناسبی برای زندگی بهتر شهروندان سوری نیست. به عبارت دیگر آمریکا و غرب با مانع تراشی در مسیر بازگشت پناهجویان سوری در صدد هستند از این موضوع به عنوان برگ برنده سیاسی استفاده و به جهان القا کنند که هنوز در سوریه مشکلات باقی است.

وی با اشاره به اینکه موضوع پناهجویان سوری از دیدگاه غرب یک مساله سیاسی است نه انسانی افزود، در همین راستا برخی از افشاگری‌ها حاکی از آن است که هدف آنها تحت تأثیر قرار دادن انتخابات سوریه در دو سال آینده است.

** به دنبال راه حلی برای پناهجویان سوری هستیم

شیخ نعیم قاسم در مورد وضعیت پناهجویان سوری در لبنان گفت: به دنبال راه حلی برای این موضوع هستیم و تلاش داریم راهی برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوری ایجاد شود، ولی به دلیل عدم تحقق راه حل سیاسی در سوریه و نیز فشارهای بین المللی مبنی بر ادامه حضور پناهجویان سوری در لبنان، این موضوع گره خورده است.

وی ادامه داد، بازگشت داوطلبانه و غیر اجباری بدون هماهنگی مستقیم با دولت سوریه انجام می‌گیرد، ولی بازگشت کامل پناهجویان سوری بدون توافق سیاسی و رسمی دولت لبنان و سوریه امکان پذیر نیست و سعی ما بر این است که این توافق حاصل شود.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان افزود، وجود پناهجویان سوری در لبنان با تعداد بسیار زیاد که تقریباً یک سوم کل جمعیت لبنان هستند، نتایج بسیار زیادی در سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی داشته است، در نتیجه نمی‌توانیم به این موضوع فقط از یک زاویه نگاه کنیم. تلاش رئیس جمهوری لبنان برای بازگرداندن پناهجویان سوری بر این اصل است که تمام مشکلات ناشی از این موضوع حل شود.

**لبنان به هیچ وجه اعطای تابعیت به پناهجویان را نمی‌پذیرد

شیخ نعیم قاسم در ادامه تاکید کرد: خطرناک‌ترین نتیجه حاصل از حضور پناهجویان مساله اعطای تابعیت به آنان در کشورهایی است که از آنان استقبال کرده‌اند، چه در لبنان و چه در کشورهای دیگر اما لبنان به هیچ وجه این مساله را نمی‌پذیرد.

وی افزود، برای تغییر دیدگاه آن دسته از چهره‌های سیاسی لبنانی که مانع بازگشت روابط با سوریه هستند، به زمان بیشتری نیاز داریم، ولی دخالت‌های آمریکا و غرب در این مساله بر کسی پنهان نیست و می‌دانیم که هدف از این مانع تراشی‌ها تداوم حضور پناهجویان سوری در لبنان و سنگ اندازی در مسیر روابط سیاسی لبنان و سوریه است؛ در هر حال این مساله نمی‌تواند تا بی نهایت ادامه یابد.

** روابط لبنان و سوریه

شیخ نعیم قاسم یادآور شد: روابط ما در حزب الله با سوریه خوب است اما روابط رسمی دولت لبنان با دولت سوریه در این مرحله با موانعی روبرو شده است و دلیل آن این است که بعضی از نیروهای سیاسی در لبنان هستند که نمی‌خواهند روابط بین دو کشور به روال طبیعی خود بازگردد با اینکه قانون اساسی لبنان مبتنی بر برقراری روابط بسیار خوبی با سوریه است.

به عبارت دیگر برخی جریان‌های سیاسی در لبنان همسو با موضع گیری های آمریکا عمل کرده و نظر آنها را تأیید می‌کنند و مانع بازگشت روابط طبیعی با سوریه هستند.

وی ادامه داد، به هر حال در آینده پیشرفت‌هایی در روابط لبنان و سوریه حاصل خواهد شد اما اینکه اکنون روابط رسمی دو کشور در وضعیت نامناسب و غیر فعالی قرار دارد به ضرر آنان است، تلاش ما بر این است که این روابط از سرگرفته شده و به وضعیت سابق و زمانی که روابط بین لبنان و سوریه رقابتی و تفاهمی بود، بازگردد.

** اقتصاد، مهم‌ترین مشکل لبنان

شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از این گفتگو به مشکلات لبنان اشاره کرده و اظهار داشت: امروز مهم‌ترین مشکل لبنان اقتصادی است که ناشی از کمبود منابع و نبود سیاست‌ها و برنامه ریزی های درست اقتصادی به منظور ایجاد اشتغال و تأسیس کارگاه‌ها و مزارع و غیره است. فساد گسترده در مناقصه‌ها و رشوه، به لبنان و زیرساخت‌های اقتصادی آن آسیب رسانده و بیکاری، مهاجرت و افزایش جنایت و غیره را به دنبال داشته است، در این شرایط تلاش ما در حزب الله مبتنی بر کاهش مشکلات و مشارکت در دولت لبنان و مجلس به منظور ارائه راه حل‌هایی در این خصوص است.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان سپس در مورد اختلافات داخلی لبنان گفت: اختلافات بین جریان "آزاد ملی" به رهبری "جبران باسیل" وزیر خارجه لبنان و جریان "المستقبل" به ریاست "سعد حریری" نخست وزیر در خصوص مسائل و جزئیات داخلی لبنان است، ولی من معتقدم این اختلافات بر توافق کلی بین دو طرف تأثیر نخواهد گذاشت و قابل حل و فصل است و هر دو طرف با یکدیگر و با مشارکت در دولت لبنان برای بررسی مسائل مختلف همکاری خواهند کرد.

شیخ نعیم قاسم معضل نقض حریم هوایی و آبی لبنان از سوی اسرائیل را یک معضل مزمن دانست و گفت: لبنان چندین بار از شورای امنیت و سازمان ملل درخواست کرد اسرائیل را به منظور متوقف کردن این تجاوزات تحت فشار قرار دهد اما نتیجه‌ای حاصل نشد.

ما در حزب الله به مردم و همه جهان قول دادیم، اگر اسرائیل با ترور یا با اشغالگری و یا زخمی کردن هر شخصی به حریم لبنان تجاوز کند، واکنش نشان خواهیم داد، ولی تا کنون نه در سطح دولت لبنان و نه در سطح شورای امنیت هیچ راه حلی برای این موضوع ایجاد پیدا نشده است.

وی تاکید کرد: در حزب الله توانسته‌ایم یک بازدارندگی و موازنه قوا در خصوص اشغال خاک لبنان و تجاوز نظامی یا امنیتی به آن ایجاد کنیم ولی این مساله نیازمند پیگیری از نوع دیگری است.

** هیچ مذاکره‌ای بین لبنان و رژیم صهیونیستی وجود ندارد

شیخ نعیم قاسم در ادامه تاکید کرد: هیچ مذاکره‌ای بین لبنان و رژیم صهیونیستی در سطوح سیاسی وجود ندارد و دولت لبنان مخالف هر نوع مذاکره با اسرائیل است که جنبه سیاسی داشته باشد، ولی اتفاقی که اکنون در جریان است تلاش برای ایجاد خطوط مرزی و بازگرداندن خاک لبنان و حقوق اشغال شده آن بعد از سال ۲۰۰۶ است.

وی در توضیح این مطلب افزود: تیم مذاکره کننده تقریباً همان تیمی است که می‌تواند مساله مرزهای دریایی را بررسی و مورد مناقشه قرار دهد، علاوه بر این، یک نماینده آمریکایی به عنوان ناظر در این مناقشات حضور دارد و این چیزی است که رؤسای سه قوه در لبنان بر آن توافق کردند.

**دلیل حضور حزب الله در سوریه چیست؟

معاون دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: حزب الله تنها با ذهنیت دفاع از سوریه وارد این کشور نشد بلکه حضور در سوریه بر این اساس است که این کشور یکی از ارکان محور مقاومت است و قدرت آن قدرت محور مقاومت و ضعف آن ضعف محور مقاومت به شمار می‌آید.

در نتیجه معتقدیم توطئه تجاوز به سوریه و تغییر دادن چهره سیاسی و مقاوم آن به یک وجهه اسرائیلی با شکست مواجه شد و این اتفاق به دلیل حضور ایران و حزب الله و بعضی از نیروهای دیگر و با همکاری حاکمیت سوریه و رهبری این کشور تحقق یافت.

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: دوره‌ای که اسرائیل تهدید می‌کرد و از نظر سیاسی به نتایج مورد نظر خود می‌رسید، تمام شده است. اسرائیل اکنون در یک مواجهه حقیقی قرار گرفته است که هزینه‌ی بالایی در ازای آن می‌دهد و به همین دلیل است که از بسیاری از کارها باز داشته شده است.

حضور حزب الله در لبنان پیروزی‌ها و موفقیت‌های حقیقی را به ثمر رساند و مانع تجزیه سوریه و تغییر دادن وجهه مقاوم سوریه شد. این در حقیقت یک موفقیت برای حزب الله نیز به شمار می‌رود زیرا حزب الله یکی از ارکان محور مقاومت است، هنگامی که همه اطراف در این محور قوی باشند می‌توانند از چالش‌های بزرگ از جمله ایجاد خاورمیانه جدید و تغییر وجهه سیاسی منطقه و بازگرداندن سلطه اسرائیل جلوگیری کنند.

حزب الله تا زمانی که نیاز باشد، با هماهنگی دولت سوریه و بشار اسد رئیس جمهوری این کشور به حضور خود در سوریه ادامه می‌دهد، تا این لحظه مشکلات در سوریه خاتمه نیافته است. درست است که از مرحله خطر عبور کرده‌ایم و دولت سوریه با رهبری بشار اسد اداره امور را در دست گرفته است ولی راه حل سیاسی هنوز به سرانجام نرسیده و هنوز مشکلاتی در ادلب و در شرق فرات و شمال سوریه وجود دارد، در نتیجه همه این مسائل نیازمند پیگیری است.

شیخ نعیم قاسم اظهار داشت: حضور ما در سوریه در مقایسه با سال‌های قبل به دلیل عدم ضرورت حضور گسترده، کاهش یافته است و تا زمانی که سوریه به حضور ما نیاز داشته باشد در آنجا خواهیم ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =