کارآفرینی در بیابان

ساوه - ایرنا - تنگناهای مالی و اعتباری و چرخه های پرپیچ و خم اداری شاید یکی از دلایل به طول انجامیدن برخی از طرح های اقتصادی و کارآفرینی باشد اما همت والا و ذوق سرشار مرد روستانشینی که سواد چندانی هم ندارد، زمین پرسنگلاخ را به فرصتی برای تولید تبدیل کرده که انگیزه ای ارزشمند برای کارآفرینان محسوب می شود.

آنهایی که درگیر و دار «نمی شودها» و خمودگی روزگار نای حرکت ندارند شاید با مشاهده کارآفرینی که «حسین برجی شورقویی» انجام داده کمی به خود آیند و بهانه‌ها را کنار بگذارند.

به نظر می‌رسد بازخوانی اقدامات این کارآفرین می‌تواند انگیزه بخش و آموزنده باشد زیرا نشان داد که در دل بیابان هم «اگر بخواهیم، می شود»

در حالی که بسیاری از جوانان دانش آموخته دنبال یافتن شغل اداری هستند، امثال حسین برجی ها که با دستان پینه بسته و صورتی سوخته اما با اراده‌ای محکم توانسته‌اند که در دل بیابان و شوره زار برای ده‌ها نفر کار و شغل ایجاد کنند.

وی در میان تپه ماهورهای پایین دست روستای شورقویی ایده جمع آوری آب‌های سطحی و چشمه و قنات بالا را به منصه ظهور رسانده و با تلاش و اتکا به بضاعت مالی خود توانسته ۲ استخر به ظرفیت ۱۴ میلیون متر مکعب بسازد.

حسین برجی به ایرنا گفت: برای به نتیجه رساندن این ایده از سال ۹۲ اقداماتی را آغاز کردم و با توکل به خدا و حمایت‌های برخی ارگان‌ها از جمله جهاد کشاورزی در تخصیص زمین اکنون صاحب یک باغ چهار و نیم هکتاری با تنوع ۲۰ گونه درخت مثمر مانند انار، انجیر، پسته، زردآلو و گیلاس هستم.

وی اظهار داشت: دولت هفت هکتار از زمین‌های منابع طبیعی را برای تبدیل به باغ در اختیار قرار داد و علاوه بر چهار و نیم هکتار باغی که به زودی به ثمر و درآمدزایی می‌رسد، ۲ هکتار نیز به کاشت درخت گل محمدی اختصاص یافت.

این کارآفرین روستایی از هزینه کرد حدود ۷ میلیارد ریال از آورده خود برای ساخت استخرها و انتقال آب از سرچشمه‌ها و همچنین تسطیح، پاکسازی از سنگلاخ‌ها و آماده سازی زمین برای کاشت نهال و آبیاری و سایر امور سخن گفت.

وی گفت: در زمان آماده سازی و عملیات اجرایی روزانه حدود ۲۰۰ کارگر فعالیت داشتند اما اشتغال نهایی آن تا ۲۰ نفر هم برآورد می‌شود.

برجی گفت: از مسئولان درخواست دارم برای توسعه فعالیت‌ها، تولیدات باغی و بهره وری در مصرف آب و در نهایت افزایش اشتغال مشارکت کنند.

در جای جای این سرزمین کم نیستند افرادی که با اندیشه‌های خلاق و اراده‌ای مستحکم کارهای بزرگی انجام داده‌اند و جا دارد برای رونق کسب و کار و تولید در کشور امثال «حسین برجی» های مملکت را شناسایی، معرفی و حمایت کرد شاید روایت سختکوشی و از پای ننشستن های آنان خونی تازه در رگ‌های جوانان دانش آموخته، خوش فکر و خلاقی شود که سودای کارهای بزرگ تولیدی و اشتغالزا در سر دارند.

گزارش از یحیی معماری

/‏۳۰۷۵/‏۶۵۳۹