۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۰
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83355084
۰ نفر
اداره های یزد فضاهای آموزشی مورد نیاز آموزش و پرورش را  تخلیه کنند

یزد - ایرنا - استاندار یزد با اشاره به اینکه تعدادی از فضاهای آموزشی استان در اختیار دستگاه های اجرایی است، تاکید کرد: در صورت نیاز، این فضاها تخلیه تا در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد .

محمدعلی طالبی شنبه شب در شورای آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه در متن قانون تخلیه فضای‌های آموزشی مرتبط با این نهاد به نیاز مبرم تاکید شده است، افزود: این موضوع باید مدنظر مسئولان استان قرار گیرد.

رئیس شورای آموزش و پرورش یزد با بیان اینکه در این زمینه باید مشخص شود، آیا آموزش و پرورش به این فضاها نیاز دارد یا خیر؟، اظهار کرد: در صورتی که نیازی به مدرسه باشد، اگر فضای آموزشی در اختیار دستگاه هاست، بر اساس مصوبه این شورا و نیز شورای تأمین استان تخلیه و در اختیار اداره کل آموزش و پرورش قرار می‌گیرد تا بخشی از مشکل این نهاد در مورد فضای آموزشی رفع شود.

طالبی با تاکید بر اینکه اولویت نظام آموزشی استان فراهم کردن فضاهای مطلوب برای دانش دانش آموزان است، تاکید کرد: البته فضاهایی که آموزش و پرورش نیاز ندارد، دلیلی ندارد تخیله و به مکانی متروکه و نامناسب تبدیل شود و اموال بیت المال هم از بین برود و جای بسیار تأسف است که برخی‌های از مکان‌ها بلا استفاده مانده و به متروکه تبدیل شد.

به گفته استاندار یزد، لازم است در زمینه تامین فضاهای آموزش و پرورش بررسی دقیق توسط این اداره کل صورت گیرد و مشخص هم شود که به چه میزان به این فضاها نیاز است اگر مازاد بر نیاز است براساس تفاهم نامه و قرار دادی به دستگاه‌ها واگذار شود.

طالبی در ادامه به «طرح سلامت بوم در مدارس» (نقش دانش در حفاظت از میراث آیندگان) اشاره کرد و گفت: این طرح بسیار خوب و ارزشمند است و در مورد فرهنگ سازی جامعه در رابطه با مسائل شهروندی و موضوع پسماند و حفاظت از محیط زیست بسیار مؤثر است زیرا دانش آموزان آنچه که در مدرسه فرا می‌گیرند در خانواده هم اجرا می‌کنند.

رئیس شورای آموزش و پرورش یزد خاطر نشان کرد: اجرای این طرح در مدارس نشان دهنده این است که ما ظرفیت‌های بسیار خوبی را در آموزش و پرورش داریم که می‌توان در کنار برنامه‌های درسی به دانش آموزان در زمینه سبک زندگی، حفاظت از محیط زیست و غیره ارائه کرد.

استاندار یزد اضافه کرد: مجموعه استانداری آمادگی دارد که نمونه این طرح‌ها را در زمینه آموزش شهروندی و رفتارهای اجتماعی از طریق از دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری دنبال و در مدارس اجرا کند.

مدیرکل آموزش و پرورش یزد هم در این نشست با بیان اینکه ساختمان ۳۵ درصد مدارس استان فرسوده است، یادآور شد: این قبیل مدارس نیاز به تخریب و نوسازی دارد، امیدواریم با همت خیرین و تخصیص اعتبار ملی و استانی این موضوع هم رفع شود.

عباسعلی دانافر افزود: باید فضاهای ناایمن را ایمن کنیم تا دانش آموزان با خیال آسوده به تحصیل خود ادامه دهند.

وی در ادامه به طرح سلامت بوم در مدارس استان اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح با هدف افزایش آگاهی و مشارکت آموزش پذیری دانش آموزان به ویژه دانش آموزان با همکاری شهرداری منطقه ۲ یزد به صورت نمونه آزمایشی (پایلوت) در سال تحصیلی جاری اجرا شد.

دانافر در ادامه به فضاهای آموزشی در اختیار دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: ۴۴ مورد فضای مرتبط به این اداره کل در اختیار دستگاه ها و ارگان اجرایی است که بهترین راه حل برای تخلیه مدارس این است که موضوع با محوریت استانداری و فرمانداری‌های شهرستان‌های استان حل و فصل شود.

وی خاطر نشان کرد: کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی از چالش‌های پیش رو این اداره کل است.

هم اکنون ۲۵۰ هزار دانش آموز در یکهزار و ۹۰۰ باب مدرسه در استان یزد تحصیل می‌کنند.

استان یزد یک میلیون و ۱۳۸ هزار جمعیت دارد.

۲۰۸۸/‏‬ ۲۰۴۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =