ایران در تولید شکر در آستانه خودکفایی است

یاسوج- ایرنا- رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به رغم مشکلاتی که به دلیل خشکسالی سالهای گذشته و سیل سال جاری در بازار شکر به وجود آمد اما کشور در تولید شکر در آستانه خودکفایی است.

به گزارش ایرنا، علی محقق روز شنبه با حضور در میز خدمت جهادی کهگیلویه و بویراحمد که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: در چهار دهه گذشته ظرفیت تولید نیشکر در کشور از ۶۸۰ هزار تن به ۳ میلیون تن رسیده است این در حالی است که نیاز کشور ۳.۳ میلیون تن است و این رقم نشان می دهد در آستانه خودکفایی در نیشکر قرار داریم.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی یکی از دستگاه‌های موفق بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است، گفت: تولیدات کشاورزی (زراعی، باغی و دامی) از ۲۶ میلیون تن در اوایل انقلاب به ۱۲۲ میلیون تن رسیده در حالی که جمعیت کشور از ۳۵ میلیون به ۸۵ میلیون نفر و سرانه مصرف ۱۰۳ درصد و سرانه تولید کشور ۳۶۸ درصد افزایش داشته است.

محقق ادامه داد: تولیدات کشور در محصولات باغی از ۳.۵ میلیون تن به ۲۲ میلیون تن ودر زراعت از ۲۰ میلیون تن به ۸۴ میلیون تن افزایش یافته است.

به گفته مشاور وزیر جهاد کشاورزی، تولید دام و طیور پروتیئنی و لبنی در چهار دهه گذشته از ۳.۵ میلیون تن به ۱۵ میلیون تن رسیده و در شیلات نیز با جهشی بسیار بالا از از ۵۰ هزار تن به یک میلیون تن رسیده است.

محقق با اشاره با ارتقای سه برابری در زمینه تولید گندم در کشور گفت: در تولید گندم کشور از چهار میلیون تن به ۱۴ میلیون تن رسیده است که پیش‌بینی می شود در سال جاری این رقم به ۱۴.۵ میلیون تن برسد.

وی اظهار داشت: در ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تولید روغن به ۵۸۰ هزار تن رسید که این رقم به سرعت در حال افزایش است و طبق سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی تولید روغن و دانه‌های روغنی باید افزایش یابد.

محقق با اشاره به تولید ۱۶۳ هزار تنی مرغ و تخم‌مرغ در سال‌های قبل از انقلاب گفت: در حال حاضر کشور در تولید مرغ و تخم‌مرغ از ۱۶۳ هزار تن به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.

وی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی علاوه بر اینکه متولی تولید و تامین غذایی است در رشد اقتصاد و تامین معاش بهره‌برداران نقش دارد و وظیفه سوم جهاد کشاورزی حفظ منابع آب و خاک است.

محقق گفت: جهاد کشاورزی در انجام دو وظیفه اول موفق عمل کرده است و در حفظ منابع آب و خاک با راه‌اندازی سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و قطره‌ای هم موفقیت‌های چشمگیری داشته است.

به گفته رئیس مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی ۸ میلیون هکتار از اراضی کشور آبی و ۲.۲ میلیون هکتار معادل یک چهارم اراضی مجهز به سامانه‌های نوین تحت فشار هستند و باعث بهره‌وری ۴۲ درصدی آب در کشور شده است.

۹۹۲۹/‏۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =