هنرمندان برای اخذ تخصص های جدید به کشورهای مختلف اعزام شوند

تبریز- ایرنا- رئیس برنامه توسعه صنایع دستی جهان اسلام گفت: هنرمندان با استعداد برای اخذ تخصص های جدید و پیشرفته به کشورهای مختلف اعزام شوند.

«نزیه معروف» روز شنبه در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی در بخش همایش افزود: ایجاد تعامل و برقراری ارتباط میان هنرمندان کشورهای مختلف موجب رشد هنری، فرهنگی و خلاقیت‌های آنان می‌شود.

وی اظهار داشت: سازمان‌های مردم نهاد و زنان نقش زیادی در گسترش هنر و فرهنگ بین کشورها برخوردارند و دولت‌ها باید از لحاظ مادی و معنوی از آنان حمایت کنند و زمینه ادامه تحصیل آنان در مدارس رسمی را فراهم کنند.

رئیس برنامه توسعه صنایع دستی جهان اسلام با قدردانی از حمایت معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری کشورمان برای توسعه صنایع دستی گفت: حمایت از هنر و صنایع دستی می‌تواند به نتایج و دستاوردهای بهتری بینجامد.

معروف، ادامه داد: این جشنواره می‌تواند روابط هنرمندان در حوزه صنایع دستی جهان اسلام را که به نمایندگی از ۳۰ کشوردر آن حضور دارند، تقویت کند و این فرصتی برای آشنایی آنان با افراد و هنرمندان حرفه‌ای در جوامع مختلف است.

وی با بیان اینکه زنان نقش زیادی در تولید و گسترش صنایع دستی دارند، یادآوری کرد: اگر برای آنان فرصت‌های بهتری فراهم شود در توسعه اقتصاد ملی نیز می‌توانند نقش آفرینی کنند.

رئیس برنامه توسعه صنایع دستی جهان اسلام گفت: برای فروش صنایع دستی و آثار هنری باید مرکز بازاریابی و ارتباط با مصرف کنندگان ایجاد شود، زیرا در نمایشگاه اسلام آباد ۲ هزار هنرمند حضور داشتند که ۴ میلیون نفر از آثار هنری و صنایع دستی آنان بازدید کردند و در نمایشگاه مسقط نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آن بازدید کردند.

معروف، خواستار حمایت دولت‌ها از هنرهای بومی شد و افزود: آثار هنری و صنایع دستی در دنیای کنونی تنها برای زیبایی نیست، بلکه برای اشتغال نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین باید شرکت‌های ویژه‌ای برای بازاریابی راه اندازی شود و سازمان‌های مردم نهاد از آنان حمایت کنند.

مدیرکل مبادلات فرهنگی و سازمان‌های بین المللی نیز در این مراسم گفت: این سازمان متولی، هادی، طراح و سیاست گذاری طرح‌های فرهنگی در حوزه بین الملل و مسئول تجمیع آرای همه دستگاه‌های فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران و ارائه آن به محیط بین الملل است.

علی سعادت آذر، با بیان اینکه جمهوری اسلامی از طریق این سازمان با ۸۰ کشور دنیا قرارداد و موافقت نامه‌های همکاری فرهنگی دارد، افزود: کشور ما در حوزه‌های هنری، سینمایی، فرهنگی، علمی و تبادل دانشجو و استاد بیش از ۴۰۰ سند همکاری، طرح و برنامه مبادلات و تفاهم نامه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، پژوهشی و هنری دنیا را دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰۰ دفتر نمایندگی این سازمان در سطح بین المللی اظهار داشت: این نمایندگی‌ها وظیفه رایزنی و گسترش همکاری‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در محیط بین الملل را بر عهده دارد.

سعادت آذر، از هنرمندان و شرکت کنندگان در این جشنواره خواست با مراجعه به نمایندگی‌های این سازمان در کشورهای خود برای گسترش روابط فنی، علمی، هنری و فرهنگی تلاش کنند.

در اختتامیه بخش همایش این جشنواره نمایندگان گروه کشورهای آفریقایی، عربی و آسیایی نظرات خود را در خصوص اهمیت و جایگاه هنر و صنایع دستی برای اتحاد مسلمانان جهان اسلام و نقش زنان در گسترش این هنر ارائه کردند.

همچنین در این مراسم به هنرمندان و شرکت کنندگان در این جشنواره که در موضوع هنر زنان مقاله ارائه کرده بودند، گواهی علمی اهدا شد.

۸۰۲۳/‏۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =